Reklama

Reklama

Líbej mě až k smrti

  • Česko Líbej mne až k smrti (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

Drsňák Mike Hammer (Ralph Meeker), losangelské súkromné očko, jednej noci zvezie Christinu Bailey (Cloris Leachman), vystrašenú mladú ženu, ktorá bežala po ceste. No Mikovo auto je vytlačené z cesty neviditeľným gangsterom, vyvlečú ho z auta a Christinu mučia, no žiadne informácie z nej nedostanú. Tak gangstri oboch vložia naspäť do auta a zhodia ich z útesu. Hammer sa preberá v nemocnici. Velda (Maxine Cooper), jeho sekretárka, mu oznámi, že Christina je mŕtva a Pat (Wesley Addy), Mikov priateľ policajt, mu radí zostať mimo tohto prípadu, no Mike si myslí, že by to mohol byť veľký prípad (znamenajúci preňho veľké peniaze), pretože je do toho zapletená FBI. Mike, Velda a Nick (Nick Dennis), Mikov kamarát automechanik, začnú vyšetrovanie v nádeji, že zistia, prečo bola Christina zavraždená... (matriosa)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (70)

Vědma 

všechny recenze uživatele

Silně váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, podle mě bych klidně mohla dát i dvě i pět. Tak rozporuplně na mě tento film působil. Chvílemi jsem si říkala - vynikající film, kde každý druhý ječí, každý třetí umře a úplně každý dostane do držky. Ale dost mi vadil neslaný nemastný hlavní představitel a taky to že se mi fyzicky nelíbila ani jedna herečka. To je asi na osobním vkusu, ale podle mě by aspoň jedna měla být krásná. A ta co se jmenovala myslím Gabriela a měla se správně jmenovat Pandora, tak ta mi připadala dokonce trochu na hlavu. No a ten konec? Co to sakra bylo? ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Kiss me deadly je tak neprehľadný názov ako jeho obsah. Prostriedky pre vyjadrovanie hĺbkovitého priestoru a temnoty v ňom sú na úrovni žánrovej prvej ligy a pritom tie zábery za sebou krásne a čisto nadväzujú. Máme tu príbeh zákulisných tajomstiev, s ktorými hlavná postava zápasí (pátracia odnož Chinatown). Dej je stavaný na minime informácií a málo napovedá. Záporákom snímame nohy, empatiu neprevádzkuje snáď nik a jediné veci, za ktoré sa stojí obracať sa, sú neurčité formulácie nebohých. Vety a emocionálne pocity s nimi spojenými, ktoré nám nedávajú zaspať a niečo vyjadrujú ("remember me"). Nevedno čo, ale znamenajú kľúčový (a to doslova) obrat vo vývoji udalostí a dlho dlho sa trmácame tým, že nevieme, akým spôsobom nimi pretneme. Aj by sme chceli nájsť indície, ako by sme Mikeovi ("chladný ako balvan") mohli pomôcť, rozlúštenia akýchkoľvek zásadných udalostí sú krvavé a treba k nim poriadneho množstva obetí. Istým problémom, ako dostať z niektorých osôb dešifrujúce vákuum súvislostí je chlad, ktorý ich životom dostatku doprevádza a pozorne si strážia súkromie. Poprípade mnohých zainteresovaných ani nevidíme a stoja nad zákonom. Aldrich však hrá s nami predovšetkým kamerové divadlo, jedným očkom sa sústredí na momentálne nálady a emočné reakcie postáv a druhým zakrýva väčšinu plotu. Necháva hádať a ja hádam s ním. To s tou medúzou je nenormálna husina... ()

Reklama

faced 

všechny recenze uživatele

Film Noir se objevuje v Americe začátkem 40. let s divácky úspěšnými filmovými adaptacemi románů tzv. drsné školy, vyznačujícími se společnými prvky (především osamělý hrdina (detektiv, očko) a osudová žena, motiv zločinu, šílené lásky, komentování děje vypravěčem, retro sled událostí, literárně stylizované dialogy...). Přestože jej nelze označit jako samostatný žánr, jenž právě v první polovině 50. let vrcholí množstvím žánrových podob a jejich kombinacemi (krimi, detektivka, gangsterka, melodrama, docudrama, boxerský film, novinářský film a jejich vzájemné fůze) a jeví se tedy jako mezižánrový filmový styl, lze u něj vysledovat určité konvenčně zastoupené znaky (šerosvit, low-key svícení, subjektivní kamera, extrémní úhly záběru ad.), ovšem v závěru je hlavním pojítkem filmů Noir jejich originální atmosféra. Aldrichův Kiss Me Deadly je detektivka s klasickým hrdinou, soukromým očkem Hammerem (vytvořeným brakovým spisovatelem Mickey Spillanem), který na vlastní pět rozplétá "od lana k provázku, od provázku k nitce..." souvislosti nenáhodných úmrtí, vedoucí k podivnému objektu Pandořiny skříňky a nakonec se dočká i jejího fatálního otevření. Bombastické finále je pak předzvěstí nejen mýtického zničení civilizace, ale i centrálních znaků koncepce Filmu Noir, který tímto snímkem, coby filmovým mezníkem, dosahuje svého vrcholu. Va-va-vům! ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Dosti atypický noir, který postrádá řadu žánrových atributů. Třeba zde chybí osudová tíha nad postavami, zdá se totiž, že hlavní hrdina (nehorázně sexistický prase, mimochodem, který by potřebovalo nakopnout, až by se z něj stalo Apollo 18) vzešel čistě z drsný detektivní školy a nic mu nehrozí. Počíná si jak nějaký komiksový avatar. Přesto se v Kiss Me Deadly srocuje všech šest základních podmětů filmu-noir. Dělí se na tři sociologické a tři umělecké. Mezi sociologické patří nový realismus uměleckého ztvárnění násilí, ovlivněný zkušeností druhé světové války, nárůst kriminality v Americe a popularizace psychoanalýzy. Mezi umělecké pak americký román drsné školy, evropský film (německý expresionismus, francouzský poetický realismus, Hitchcockova anglická špionážní melodramata) a hollywoodské žánry oblíbené v třicátých letech (horory Universalu, gangsterky Warner Brothers a klasické detektivky produkované převážně Foxem). ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Pamparádny úvod nezdržujúci sa s barličkami "pozvoľného vstupu do deja". V jeho rámci sa stihne horkokrvná úniková akcia vystrašenej ženy, briskná analýza muža čo jej stopne a ich následné temné polapenie. Ústrednú časť filmu tvorí pátranie po príčinách toho, čo sa prihodilo v úvode. Pobehovanie z miesta na miesto ale súkromného detektíva veľmi vpred neposúva. Pri urputnej snahe dopátrať sa zmysluplnej príčiny zreťazeného vraždenia sám neváha použiť násilie a neštíti sa ani vášnivých bozkov vyľakaných slečien. No jediné čo sa dozvedá sú nové a nové mená. Pri konci naveľa naveľa získa i jednu indíciu v podobe pár všeobecných slov. Ani tieto slová a následný apokalyptický záver však neprinášajú jednoznačné vysvetlenia o záhadnej veci, v mene ktorej sa sa zabíja. Prináša ale poznanie o nepekných dôsledkoch prílišnej zvedavosti. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (14)

  • Film bol natočený za menej ako tri týždne. (ambron)
  • V literárnej predlohe boli nezákonnou substanciou drogy a nie rádioaktívny odpad a zločineckou organizáciou Mafia a nie komunisti. (beso74)
  • Asi v polovici filmu si Mike skontroluje odkazovač a počuje oznam, že počas jeho neprítomnosti mu nikto nevolal. Ako mohol vedieť odkazovač, že nebol doma? To nedokážu ani oveľa modernejšie prístroje. (beso74)

Související novinky

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

12.08.2022

Noir Film Festival letos slaví 10. narozeniny. Unikátní žánrová akce, která se v roce 2013 poprvé konala na hradě Kokořín a rok poté se přestěhovala na hrad Křivoklát, se již podruhé v řadě bude… (více)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Z Kalifornie přišla smutná zpráva, ve věku 94 let totiž včera filmový svět opustila americká herečka Cloris Leachman. Zprávu o úmrtí médiím předala její manažerka Juliet Green. Ve filmu se Cloris… (více)

Reklama

Reklama