Reklama

Reklama

1597: bitva u Myeongryang

  • Česko Admirál: Bouřlivé proudy (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

I Sun-šin je jedním z nejvýznamnějších admirálů celosvětových dějin. Během své kariéry na konci 16. století absolvoval 23 námořních bitev proti Japoncům, ve všech zvítězil a za celou dobu ztratil pouze dvě své lodě. Vynalezl první obrněnou válečnou loď Kobukson (želví loď), která mu dopomohla k mnoha vítězstvím.
Tento film vypráví o jeho nejvýznamnější bitvě u Myongnyangu, ve které s pouhými 12 vlastními loděmi čelil více než stovce japonských plavidel. (Tamten)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (46)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jižní Korea ukazuje, že má silnou filmovou základnu a může natáčet, v podstatě jakékoli filmy bude chtít, pokud na to Korejci budou chodit. A ono to vypadá, že na to budou chodit i lidé z jiných koutů světa. Zajímavý, historický epos, který je patetický, ale také dovede být pořádně krvavý a drsný. Rozhodně nadprůměr. ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Počáteční rozvleklost byla na škodu, jenže Korejci zkrátka jinak filmy netočí, takže obyčejnému Evropanovi nezbyde nic jiného, než se s tím smířit. Středověký konflikt mezi Koreou a invazivním Japonskem na mořské hladině, kdy Japonci mají tak obrovskou přesilu, že pokud nastane bitva, musel by se stát opravdový zázrak, aby Korea své místo uhájila. Ale je tu ještě inteligentní admirál...tak, dvacet minut jsem měla problém rozeznat, kdo je kdo, všichni měli podobné obličeje, jediná výjimka byl vcelku charismatický vůdce pirátů. Tři hvězdy dávám za zfilmování této zajímavé a statečné historické události, za to, že vím, co je Želva na vodě, za hudbu a tu čtvrtou za velmi kvalitní kostýmy, jejich zpracování bylo perfektní. ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Poslední Korejský Blockbuster a zároveň výherce letošního Box Officu v Korei je za mnou. Rozhodně je velkým plusem Erkové zpracování, což filmu dodává šťávu při akčních scénách. Dále herecké obsazení je velmi slušné, proti sobě stojí dvě herecké hvězdy Min-sik Choi a Seung-ryong Ryoo,což nemohli vybrat lépe. Fungují i emoce a vizuál je rozhodně vysoký nadstandard, byť nedávní Piráti mi byli více oku lahodící. Také je zajímavé, že je film rozdělen na dvě poloviny, z níchž první ta "nudnější" ve které se řeší pouze strategie a taktika a druhá "akčnější" ve které se bojuje na moři. Sice nejsem zastáncem válečných loďí, takže z akce jsem do kolen nešel, dávám přednost raději mečům či šípům v Historických filmech, ale naštěstí byl film pro mě příjemnou změnou a určitě jsem se nenudil. 75% ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Komerčný moloch, ktorý na ceste stať sa Top 1 v all time Korean box office zničil všetko, čo mu stálo v ceste (vrátane Avatara) - je ovšem inak takmer nezaujímavý. Dokonca aj tá prehliadka CGI festu skôr ešte ukazuje kórejské slabiny, ako prednosti. Tradičné rozdelenie filmu na dve časti, kde tá druhá predstavuje vlastne hodinový akčný klimax, je len začiatkom schématičnosti tohto typu projektu. Väčšia pozornosť na kochanie sa v epickosti pred podrobnejším vykreslením detailov geniálnej stratégie zamrzí, ovšem vďaka Choi Min-sikovi a jeho charizme valiacej sa spoľahlivejšie ako lavína dole kopcom, si to väčšina ani nevšimne. Vo výsledku teda jednohubka, ktorá si svoju obrovskú megapopularitu doma v Kórei vyslúžila nie ani brnkaním na nacionálnu strunu hrdosti (hoc samotný dej k tomu dáva permanentnú príležitosť) ale skôr známym neštaštím morského trajektu Sewol Ferry v I. polovici 2014, ktorého markantným znakom bol práve "slabý veliteľ" danej ferry, k čomu práve postava Choia dáva pre kórejcov toľko potrebný protiklad a príklad hodný nasledovania. 5/10 ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Naprosto chápu, proč film vydělal jen v Koreji rekordních 116 miliónů dolarů. Ale také souhlasím snad se všemi výtkami, jež se snesly proti korejskému blockbusteru z dob imdžinské války (moje oblíbená kapitola v Dějinách Koreje), který kromě skvělého Choi Min-sika a poutavé výpravy nabízí jen akčně-dramatickou rutinu s nepřesvědčivými kontaktními bitvami (souboje s meči a chladnou ocelí Korejci tradičně moc neumí) na palubách lodí, podprůměrnými triky a otravnou kupou patosu (ženská mávající sukní na útesu jasně vede). Na jedno zhlédnutí ok, ale třeba od druhé (námořní) poloviny čínského Red Cliffu dostává korejský Admirál pěkně na prdel. 5-6/10 ()

Galerie (41)

Zajímavosti (3)

  • Pre potreby filmu bolo reálne postavených iba 8 lodí. (MikaelSVK)
  • Snímek pracuje se skutečnými historickými reáliemi. Postava námořního generála, hercem Myeong-min Kim ztvárněná již v minulosti v rámci obsáhlé televizní série Immortal Admiral Yi Sun Shin (2004), je v historických análech korejských dějin zapsána tučným a hlubokým písmem. Sun-shin Yi (1545 - 1598), byl generálem a válečným stratégem natolik geniálním, a to i přes fakt, že během svého života neprodělal žádný z vojenských výcviků, že neprohrál byť jediné ze svých 28 tažení proti početně převažující expandující flotile japonského císařství, několikanásobně se pokoušející se o dobytí Čosonu. Jeho smrt přišla až v době finální bitvy Myeongryang, odehrávající se v pobřežních oblastech ostrova Jindo, při níž byl generál zasažen jedinou ranou z arkebuzy, těžké pěchotní pušky ráže 19 - 20 mm, která se pro jeho život stala fatální. Moderními historiky je jeho geniální smysl pro válečnou námořní strategii často konfrontován s britským admirálem Horatio Nelsonem (1758 - 1805). (Conspi)
  • Generál, který s loděmi utekl z předešlé bitvy, uprchl, na rozdíl od filmu, z bitvy u Myeongnyangu s jednou lodí také. Admirál Yi Sun-sin tak měl na úvod bitvy 13 lodí, ale v reálu pouze 12. Toto vysvětluje občasné nesrovnalosti, zda měl 13 nebo 12 lodí. (Jirka_Šč)

Reklama

Reklama