Reklama

Reklama

Paterčata

(seriál)
TV spot

Epizody(13)

Obsahy(1)

Saša s Tondou chtěli holčičku a mají paterčata. Z obyčejných lidí nejsledovanějším párem v zemi. A porodem to jen začíná. Třináctidílný dokumentární seriál České televize zachycuje unikátní osud rodiny, do níž se v červnu 2013 narodila historicky první česká paterčata. Jde o případ, který je naprosto bezprecedentní zkouškou pro všechny: lékaře, politiky, úředníky i český sociální systém. Nejvíc ale pro mladý pár, který chtěl svému synovi pořídit sestřičku. Jejich příběh sledujeme na velkorysé ploše jednoho kalendářního roku, od porodu paterčat po jejich první krůčky.
Jsme svědky toho, jak se pod tlakem okolností mění vztahy v rodině, vztahy s pečovatelskou službou, sousedy a veřejností. Seriál zároveň upozorňuje na diskriminaci dosud přehlížené menšiny – rodin s vícerčaty, jejichž jsou paterčata extrémním reprezentantem i symbolem. Právě jejich případ totiž rozpoutal celospolečenskou debatu, na jejímž konci snad čeká změna zákona o podpoře rodin s vícerčaty. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (76)

Magyar

všechny recenze uživatele

Obávám se, že dokument nebude mít odvahu odkrýt, že nesnášenlivost, předsudky a stereotypy vládnou na všech stranách - protože jen tak je možný ukázat uzavřený kruh, který to vytváří, živící sám sebe nenávistí a závistí vůči "těm druhým". Tak by měl dokument smysl. Takhle je to hra na svatý, a až začnou hádky, "slušní pracující občané" to tu zasypou komentáři "já jsem vám to říkal" a v Český televizi se pošta netrhne. Ale to by taky chtělo trochu sebereflexe od štábu.. ()

wampilenka

všechny recenze uživatele

Z čistě narativního hlediska to je hrozná nuda. Kdyby se dokument zaměřil třeba na to, jak paterčata rostou, už by to mělo nějakou příběhovou linii, ale o ně samotné moc nejde. Od porodu se zatím akorát dohadují matka a babička s pečovatelkami, případně naříkají, jak nic nemají a nikdo jim nic nedal. Tyto scény se odehrávají v mnoha situacích a kontextech: Matka si stěžuje kardinálovi Dukovi. Matka naříká, že nemají peníze, po té, co vysolila 6 tisíc za fungl nové křestní oblečky pro mimina (nezná mimibazar?). Atd. Ale i přes situační rozmanitost jde pořád o to samé dokola. Ze zvědavosti snad dokoukám. ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele

Ráda zvednu nízké hodnocení pořadu. Jednak proto, že ty rasistické kecy tady..to je děs a také proto, že pořad mě vážně zaujal! Administrátor by se asi měl začít zajímat o obsah komentářů na csfd a přispěvatele rasistických vulgarismů napomenout, případně jim zamezit přístup. Myslím, že tomuto fajn serveru by to slušelo. I svoboda projevu má mít úroveň. ()

rakovnik

všechny recenze uživatele

Včera jsem zhlédl v přestávce fotbalu jeden díl a velice mě zaujalo, jak babička odmítla dělat za peníze to, co dělá u paterčat zadarmo, protože by přišla o své dávky. Také mě zaujalo, kolikrát byla v jednom díle zmíněna Kanada a také to, jak je Česká Republika nevděčná a rasistická (rozuměj též ti, co nic nedávají). Zajímalo by mě, zda ČT natočila tento pořad proto, aby nám ukázala unikátní zázrak přírody, nebo proto, abychom lépe porozuměli naší menšině a dostali ji tak do úcty. Vzdávám hold tvůrcům pořadu, protože tak pravdivý dokument natočit a pustit do televize je odvážné, nicméně vzdávám se hodnocení, protože jsem zaujatý obsahem, nikoli formou, navíc jsem viděl pouze jeden díl a více vidět nechci. S komentáři, hodnotící etnikum, nikoli pořad, se proto také neztotožňuji. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Oceňuji snahu štábu natočit alespoň pro vyvážení pár výpovědí sousedů, lidí z města, ale i ošetřovatelek, které to nezvládly psychicky. Jinak ale to jde rovně v linii oslavného dokumentu, ačkoliv tedy se celá rodina chová stylem „máme na to právo a nárok, dávejte a starejte se, když máme paterčata“, vlastní snaha něco dělat je minimální, a jak z toho čpí ty snahy ze všeho vytřískat co nejvíc (dostanete dva kočárky pro trojčata a dvojčata, a ne že je dáte dál, prodáte je, jasně). Časem už je skoro za trest na to koukat. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama