Reklama

Reklama

Zlatá mládež

(pořad)
  • angličtina Golden Youth (festivalový název)
všechny plakáty
TV spot

Obsahy(1)

Váš život je pro ně extrémní situace. Jsou mladí, zhýčkaní a teprve nyní poznávají prostředí a profese, o kterých měli jen mlhavou představu, ale velké předsudky. Zlatá mládež poznává, jak vypadají životy ostatních Čechů. Pět mladých lidí z velkoměsta se musí vyrovnat se vším, na co nejsou zvyklí – s náročnou manuální prací a svéráznými životními podmínkami. Na pět týdnů se z nich stanou řezníci na jatkách, obyvatelé Chanova, účastníci armádního kurzu přežití, rolníci v české vesnici v Banátu a ošetřovatelé v domově důchodců. Pořad vytvořila tvůrčí producentská skupina Kamily Zlatuškové a 15. září bude Českou televizi reprezentovat v Berlíně na prestižním Creative Forum EBU v soutěžním výběru dvaceti nejzajímavějších nových světových formátů. „Náš pražský výběr je zvyklý na komfort velkoměsta, na možnosti, které jim Praha poskytuje ohledně jejich kariéry, zábavy a společenského života. Za hranicí Prahy pro ně začíná neznámé území. A právě tam jsme je vždy na týden vysadili a zjišťovali, jak si s tím poradí a jak taková zkušenost pozmění to, co si o dané profesi nebo prostředí mysleli předtím," říká autor projektu Dušan Mulíček.
Jeho záměrem bylo prostřednictvím nového formátu poukázat na stereotypní bariéry stojící mezi různými částmi naší společnosti, a pokusit se je nabourat. Minimálně v hlavách pěti protagonistů. „Ty hranice nemusí být jen mezi velkoměstem a venkovem, tak jak je tomu v dílech z venkovských jatek a z vesnice v Banátu," dodává režisér Richard Komárek. „V případě dílu z Chanova jde i o hranice sociální a etnické a třeba v případě domova důchodců o hranice generační." „Je na divácích, aby posoudili, co si zlatá mládež z natáčení vzala, zda je ta zkušenost někam posunula. My jsme přesvědčeni, že alespoň trochu se rozšířily obzory každému z nich," komentuje záměr pořadu kreativní producentka Kamila Zlatušková.

V premiérové druhé řadě pět mladých Čechů na vlastní kůži poznává, zda zvládnou žít a pracovat mimo svoji komfortní zónu. Čtyři nové aktéry, zpěvačku Sharlotu, youtubera Mikea, začínajícího politika Petra, servírku a modelku Kláru, doplní hvězda první řady, Renáto... Noví adepti z řad privilegované zlaté mládeže si vyzkouší náročnou manuální práci i těžké životní podmínky. Tentokrát je tvůrci vyslali i za hranice České republiky, a zakusí tak život v zemích třetího světa, aby si uvědomili, že v globalizovaném světě se Čechů týkají i problémy lidí, kteří žijí na druhé straně planety. Zkorigují své předsudky a zhýčkané chování? Dokážou, že je v nich víc, než se na první pohled zdá? „Rozdíl mezi první a druhou řadou je hlavně ve výběru účinkujících. Nejde jen o to, že se v docusoapu objeví mediálně známá jména, ale i o to, že příslušníci této generace jsou mediálně zběhlejší než aktéři první řady. Vědí, jak se prezentovat před kamerou. O to zajímavější bude pro diváky sledovat, jak se v situacích, které jsme jim připravili, jejich snaha kontrolovat si svou image rozpouští a odhaluje se to, jací skutečně jsou,“ říká kreativní producent Dušan Mulíček. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (108)

Don82 

všechny recenze uživatele

Myslím, že většina diváků bude hodnotit velmi subjektivně, takže já se zaměřím spíš na objektivní posouzení tohoto projektu. Jestli jsem to správně pochopil, tak hlavní cíl Zlaté mládeže bylo ukázat celému národu současnou mladou generaci na malém vzorku pěti lidí z Prahy. Většina vnímavějších diváků musela hned u prvního dílu velmi znejistět, jestli nejde náhodou o nějaký nepovedený vtip. Jaké asi budou reakce dobře situovaných lidí co nikdy více méně manuálně nepracovali na těžkou práci na jatkách, drsné podmínky v armádě, nepohodlný život na vesnici a nebo nevyhovující bydlení na sídlišti? Většina obyčejných lidí vám řekne, že se to těm "zhýčkaným" lidem nebude líbit, budou z toho otrávení a budou se snažit z toho co nejrychleji utéci. Ano, to všichni víme a proto nechápu smysl tohoto projektu. Nejde o to, že by nebyla zvládnuta dramaturgická stránka a věřím, že vyjednání spolupráce např s armádou bylo velmi těžké, ale co přesně mělo být cílem? Mělo jít o jakési morální zúčtování? Věřili snad tvůrci, že dokáži někoho z pětice "napravit"? Tvůrci moc dobře věděli jak celé natáčení nakonec dopadne, jaké vzbudí negativní emoce a jak se bude následně generalizovat a přesto se nesnažili jít alespoň trochu více k jádru toho proč jsou mladí takový jací jsou. A nic na tom ani nezmění, překvapivý závěr, kdy se v naší pětici přeci jen probudila jaká si lidskost. Já osobně rozumím obsahu, ale nerozumím formě. Nechápu ten reality prvek na veřejnoprávní televizi. Komerční televize by z toho udělala bulvární jatka. Doslova. Mnohé záběry vyznívají divně či trapně, nebo naopak neskutečně ironicky vtipně. A to je právě to, proč jsem nakonec zvolil 3 hvězdy. Jestli byl záměr, abych se alespoň trochu bavil, tak byl účel tohoto reality-dokumentu splněn. ()

spacylemon 

všechny recenze uživatele

A nejvíc ze všeho mě stejně fascinuje to obecné přesvědčení, že veřejnoprávní televize nesmí natáčet nic ani trochu zábavného, ale zásadně jenom suchopárné dokumenty o životním cyklu ostropsa trubily... Ne o moc míň fascinující je zdejší zvyk odsoudit dílo, protože v něm jsou jakože nesympatické hlavní postavy. No, potěš pánbůh. Tady přece nejde o vykroucenou buznu, profesionálního synka nebo (nejspíš)šlapku! Ti jsou jenom průvodci po životech lidí typu ženské, co celou směnu v ukrutném smradu vyvrhává žaludky a střeva; chlápka který musí vyjít s 2,3 litry na měsíc; o živoucí zelenině v LDNkách a lidech, kteří se o ni starají, radši ani nemluvě. A ať chcete nebo ne, ta naše slavná střední třída před realitou života na okraji zavírá oči nebo jí rovnou pohrdá úplně stejně jako těch 5 protagonistů. A v přímé konfrontaci by většina pohořela zrovna tak. Holt to obligátní zrcadlo bylo zase jednou nastaveno... ()

Reklama

Matixed 

všechny recenze uživatele

Pořad nádherně vystihuje situaci dnešní mainstreamové mládeže. Pořad působí depresivně a smutně po stránce mentality těch dětí boháčů a jim podobným. Ale zároveň bylo díky nim o zábavu postaráno, smál jsem se každou chvíli. A mladý, ambiciózní gay Renáto mě bude asi strašit v nočních můrách ještě pěkně dlouho. ()

Karlos80 odpad!

všechny recenze uživatele

Mainstreamem, školou a dalšími prorežimními institucemi totálně zmasakrovaní mladí lidé cestují po stopách "uprchlíků" (rozuměj ilegálů!) do míst, z kterých vycestovali. Moderátor této reality show nás informuje o těchto mladých lidech jako o rozmazlených blbečcích. Dále se ani nemusím dívat! Další scénář je zoufale předvídatelný - mladí lidé prohlédnou a s pokorou zjistí, jaké strasti musí nebozí ilegálové na své cestě za štěstím (rozuměj do Evropy) protrpět. Jak si jich musíme kvůli tomu vážit, předcházet si je, hostit je a ve všem jim vždy vyhovět, ustoupit jim a vytvořit pro ně prostředí, v kterém se jim bude pohodlně žít a v kterém budou moci plně rozvíjet své zvyky, rituály, náboženství atd. Jsme povinováni ilegálům zajistit co největší pohodlí a dokonale se postarat o ně i o rodinné příslušníky, které si sem pozvou. Pořad vznikl za podpory Evropské unie.. už jsem viděl lepší komedie! :-) Odporná masáž, manipulace a propaganda - výplach mozků mladým lidem a ostatním naivkům.. ()

Brtniik odpad!

všechny recenze uživatele

Přiznávám, nechal jsem se zlákat masivní reklamou na ČT, jako bych nevěděl, že to co ji potřebuje, obvykle není nic moc (proto ta reklama) a také jsem chtěl prověřit konstatování od xxmartinxx: „ale zároveň je to zvráceně zábavné“. Zarazil mne již výběr protagonistů. Toto, že je zlatá mládež? Mis Vietnam? Tři auta v domácnosti? A co má být? Přijde na to jaká auta. Je-li mezi nimi Bentley Mulsanne, takovou rodinu by bylo možné považovat za blahobytnou, protože několik vozidel v domácnosti se již dávno stalo nutností a to paradoxně na venkově či v satelitech, kde nefunguje MHD. Angažovat hocha, který je dle mluvy, způsobů a vizáže evidentně nestandardně orientovaný mi připadá poněkud prvoplánové. Holky připustily, že chodí na brigády. Pochybuji, že by rodiče na apanáži škudlili, tedy, že by vyhledávali kontakt s plebsem za účelem socializace? Pravděpodobněji to s tou Zlatou mládeží nebude tak horké. Zajímalo by mne, jak vypadá smlouva, na základě které byli všichni angažováni, protože to vypadá, že mají možnost diskutovat o tom, zda tu kterou práci hodlají podstoupit čili nic. Zde mne napadlo báječné řešení kterak vymítit zbojnictvo napříč věky. Jen si to představte: na chudáka formana nastoupí Babinský či Grassl se svými požadavky. Po diskusi, kdy lapka neochvějně trvá na svém forman zavřeští: „mne už to nebaví, dejte mi pokoj“, práskne bičem a vzdaluje se od zkoprnělého, odraného a notně vyhládlého lapky... Tak humanita zvítězila nad všelikým zlořádem. V tomto díle se stejný postup testuje před zraky diváků. Měl jsem možnost opakovaně navštěvovat masnu i kafilerní provozy (diametrální rozdíl mezi nimi není) a mám zato, že kdokoli necvičený by měl problémy. Uvrhnout zhýčkané měšťáky do tohoto prostředí je hra na jistotu nehodná jakéhokoli režizéra. Nebudu to dál pitvat, ale žeby toto byl ten správný pořad pro menšiny kvůli kterému je ČT povinně dotovaná námi všemi diváky ba dokonce i nediváky? Kladu si otázku, co to do televisních tvůrců vjelo, že spáchali tuto perlu? Nevjelo – vzpomněl jsem bombastických předělů ze kterých je víc než jisté, že pořad je překoupený. Tuto praktiku, která dokládá impotenci TV tvůrců, nechápu, ale divák zkonzumuje cokoli a o to jde. V pořadu jsem si nevšiml něčeho zábavného, leda opravdu zvráceně zábavného. Seberete-li sílu sledovat další díly – jak je libo, ale beze mne. ()

Galerie (30)

Reklama

Reklama