Reklama

Reklama

Stvoření světa

  • Francie La Création du monde (více)

Obsahy(1)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (340)

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Jako malej jsem to měl rád, ale když jsem na to dneska koukal a s hrůzou zjišťoval jaká materialistickobudovatelská agitka to je, tak jsem valil bulvy... Práce, práce, progres, řád-i stromy by měly růst hezky v lajně..Žádnej zázrak stvoření-prostě makačka s lopatama a bez práce nejsou koláče :D Jasně je nutné filtrovat to skrz nadhled, ale ví tohle ty děcka? ()

Aidan 

všechny recenze uživatele

Jako kluk jsem se velmi bavil, ale už se tak nebavím, protože vidím, co mi dříve unikalo a co mi teď nemohlo nepřekážet (i když jsem se snažil, aby nepřekáželo). Nad laskavým filmem se vznáší démon 50. let, který nechává pánaboha (v tomto případě opravdu spíš než Pána Boha) učit stromy spartakiádní rozcvičce a Adama s Evou vykročit vstříc lepším zítřkům. Poznámky o levici a pravici, o rovnosti, svobodě a bratrství mě rušily a "budovatelský chorál" též. Leckdy mi to všechno připomnělo spíš dobové filmové týdeníky než příběh o stvoření. Nemám nic proti zjednodušením pro malé, ale tento bůh na obláčku působí příliš jako karikatura. Co dítě asi pomine - okouzleno vtipem příběhu - už sám pominout nedokážu. Docela hezky je uchopeno alespoň téma zla - ďábel, ať dělá co dělá, svým mařením tvůrčího díla nakonec přispěje jen k jeho větší kráse. ()

Reklama

lesumir 

všechny recenze uživatele

No teda, ten Pánbůh byl ale kreativec! Proti gustu sice žádný dišputát, ale já na tohle vážně nejsem. Pro děti určitě zábavné a pro křesťany oblíbené, ale pro mě je to pouhé nic s trapným ďáblem, ve kterém autor ukazuje svůj názor na to, co je špatné a dobré. Totálně samoúčelné a ty rýmy? To vymýšlelo nějaký komunistický pako. ()

depony 

všechny recenze uživatele

Myslím, že líp už to dětem vysvětlit nejde ... a v podání Jana Wericha i nudný a těžkopádný text získává na nápadu a živosti. Jako je Filipovský jediným dabérem Funése, tak Werich je patriot animovaných a loutkových záležitostí - jeho pohádky jsou skvělé a vyprávění ve Stvoření světa je jednou z těch nejlepších věcí:) ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Jeden z vrcholů nejen národního, ale patrně i evropského a světového animovaného filmu nezapře svůj levicový půdorys. Činí tak ovšem ve vzácné vyváženosti taktnosti námětu, scénáře, animace i mluveného slova. K této věci přímo predestinovaný Werich je dalším pozitivním rozměrem této rozverné adaptace biblického tématu. Pokud někoho zaráží její dětské pojetí "zezdola" s pohledem upřeně a zpytavě směřujícím k tomu nedostupnému světu velkých, dospělých a nedotknutelných, je nutné připomenout, že podobná osvojování ujverzálního tématu jsou v lidské historii běžná a že na ně naše doba nemá monopol (připomínám pozoruhodnou knihu ČERNOŠSKÝ PÁNBŮH A PÁNI IZRAELITI nebo lidové hry našeho dávnějšího novověku XVIII. a XIX. století). Vkus a takt, s jakým je toto téma pojednáno, jsou nenapadnutelné a obdivu hodné. Do ryze francouzské látky byl určitě se zdarem promítnut i jemný český humor a všetečná všeshazující zvědavost. Dospělého dětství nikdy není dost. Tento film je něžnou obhajobou této neodstranitelné pravdy. A nejen jí. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Komunistický režim film zakázal z důvodu znázornění boha a rokenrolu. (fiLLthe3DD)
  • Téměř na konci filmu se Eva projeví jako skutečná ukecaná žena a spustí na Adama svoji řeč. Je to velmi zrychlené, zní to jako správné ženské štěbetání, ale pokud danou zvukovou stopu zpomalíme, vyklube se z toho čtený text, snad nějaký román, který nemá se Stvořením světa nic společného. (vanjucha)
  • Jedná se o první celovečerní film studia Bratři v triku. (M.B)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno