Reklama

Reklama

Pokoj s vyhlídkou

  • Velká Británie A Room with a View (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jak snadné je zamilovat se! A jak těžké poručit srdci, aby ustoupilo konvencím a tradici! ... Přepis románu anglického spisovatele Edwarda Morgana Forstera, odehrávajícího se na počátku století rovným dílem ve Florencii a v Anglii. Hrdinkou je mladičká dívka z dobré společnosti Lucy, která se na své cestě do Itálie seznámí s mladým sympatickým Angličanem Georgem Emersonem, než však může jejich vzájemné prvotní okouzlení přerůst v cosi většího, její ostražitá gardedáma ji urychleně odveze do domácího bezpečí. Tady ji – v duchu zavedených tradic – čeká zasnoubení se sice poněkud nudným, ale společensky vhodným a zajištěným mladým mužem. A Lucy by nepochybně – tak jako všechny dívky jejího věku a společenského postavení – skončila ve spořádaném, byť asi nepříliš šťastném manželství, kdyby se shodou okolností v sousedství neusadili otec a syn Emersonovi. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (122)

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Pri všetkej úcte k sirovi Hopkinsovi a budúcej lady Thompson mojím naobľúbenejším Ivoryho filmom je Izba s vyhliadkou. Pri filmových adaptáciách literárnych diel je pochopiteľne vždy lepšie začať knihou (keďže ňou začína i filmár) a nechať si podľa nej premietnuť v hlave najprv svoj vlastný film, najmä ak ide o román, ktorý za denné snenie rozhodne stojí. Je úžasné sledovať, ako Ivory dokáže absorbovať esenciu Forsterovho príbehu z eduardovského obdobia bez toho, aby vznikla čosi ako "vkusná ilustrácia". Jeho adaptácia sa síce verne pridržiava románovej predlohy, no je rýdzo filmová v spôsobe, akým filmári navodzujú atmosféru. Selekcia kľúčových scén a ich zostrih sú brilantné, rovnako ako absurdne dokonalý casting (Maggie Smith nie je herečka, to je vzácny prírodný úkaz). Film má medzititulky totožné s názvami románových kapitol, čo ho činí prehľadným a táto odvolávka na literárne východisko kupodivu disponuje kinematografickou estetikou. Izba s vyhliadkou je pravdepodobne jediný romantický príbeh o láske, ktorý nepôsobí ani hlúpo, ani naivne, ani trápne, ani kŕčovito, ani artistne, ani depresívne, ani gýčovito, ani sentimentálne, ani ako deja vu. Jednoducho pôsobí. Ak vás minie účinkom, nič si z toho nerobte - nie každý bol v minulom živote Angličanom, ktorý niekde v cyprusovom háji nad Florenciou niekoho pobozkal. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Tohle nebyl film pro mně. Usínal jsem už od začátku, vůbec se mi to nelíbilo vizuelně ani tematicky, postavy naprosto nezajímavé a ploché, citově spíše smutné než vášnivé. Jediná zajímavá scéna je, když nahatí chlapi dovádějí při koupání v rybníku. Neříkám, že je to špatný film, ale já už podruhé nechci. ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Letní komedie o lásce ve stylu shakespearových kousků typu Twelfth night nebo As you like it. Výchozím bodem jsou první pokusy anglické aristokracie o turistiku a střet britské kultury s jinými národnostmi. Day-Lewis lehce karikuje anglického konzervativního samolibého mladíka, v H. B. Carter se pere cit s rozumem (jako by angličanky žily jenom tímto konfliktem) a Sands je ve spojení s přírodou. Romantická pohádka v nádherně snímaných exterierech, nic víc, nic míň. ()

Freemind 

všechny recenze uživatele

Pohoda, slunce, zábavné potyčky s viktoriánskou morálkou. Slušně natočený, i když trošku rozvláčný film, který nelze brát příliš vážně. Já jsem považoval většinu postav za karikatury, a tak jsem si to vcelku užil. Toto období mám dost rád, takže jsem ocenil dobovou atmosféru vytvořenou snově mlhavou kamerou a výbornými kostýmy a scénografií. Daniel Day-Lewis geniálně přehrává, u rozkošně trapné scény naháčů v jezírku jsem se od srdce rozchechtal. Můj dojem trochu zkazil až příliš přeslazený konec, ale to asi patří k žánru. Nelituju, možná se k této zapomenuté raritce dokonce ještě někdy vrátím. ()

SlecnaSmilly 

všechny recenze uživatele

Máme tu zase jaro a já mám lýtka celá zapálená, i rozhodla jsem se přetlak vášně upustit u romantického dramatu, a když už něco cituplného, tak jedině z viktoriánské Anglie. Jak je patrné, tak jedinou tehdejší dívčinou povinností bylo se dobře vdát. Na výběr pak bylo ze dvou mužských exemplářů. První nápadník byl ztělesněná serioznost, nažehlené puky ostré jako břitva, s delším rodokmenem než měla Lassie, ovšem krapánek nudnej patron. Druhý potencionální manžel byl oproti tomu samej vtípek, většinou to bývál taky poměrně fešák, jenže duše rozervaná a každá žena ví, že s těmahle osudovejma je to kříž, protože se do vás sice zamilujou, ale dřív nebo později dostanou pocit, že je jich pro jednu ženu škoda. Těžký rozhodování. Tenhle film má ale bonus a to přibližně šedesátou druhou minutu, kdy jsem musela cudně sklopit zrak, protože tvůrčí tým nechal na plátně dovádět hned tři nahé mladíky (no, ten jeden možná úplně mladík nebyl, ale zase do tý doby hrál faráře). Takže dívkám a homosexuálům film vřele doporučuji, pokud ale máte normální hladinu testosteronu, tak se tomu raději vyhněte. ()

Galerie (147)

Zajímavosti (4)

  • Charlotte Bartlett (Maggie Smith) a Eleanor Lavish (Judi Dench) diskutují při pikniku o zápletce jiného románu E.M. Forstera "Kam se i andělé bojí vstoupit". Helena Bonham Carter, představitelka Lucy, hrála ve filmové adaptaci tohoto románu. (..Lucas..)
  • Scéna, ve které George políbí Lucy (Helena Bonham Carter), se v knižní předloze odehrávala v poli plném fialek. To však nebylo vzhledem k době natáčení možné, a tak se filmová scéna natočila na louce, kde rostl ječmen. (..Lucas..)
  • Obě hlavní hlavní herečky Maggie Smith a Helena Bonham Carter se potkaly o dvacet let později znova při natáčení filmů série Harry Potter (andaa)

Související novinky

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Britský herec Julian Sands byl od 13. ledna tohoto roku veden jako nezvěstný poté, co se vypravil na turistickou trasu zasněženými horami v oblasti Baldy Bowl přibližně 45 mil na východ od města Los… (více)

Reklama

Reklama