Reklama

Reklama

23. prosince 1991 ráno se Cameron Todd Willingham probudí a zjistí, že jeho dům je celý v plamenech. Přes veškerou snahu se mu nepodaří zachránit své tři malé dcery a ty v domě uhoří. Když se koná soudní proces, obžaloba Ricka Perryho tvrdí, že požár byl založen úmyslně, neboť benzín někdo rozlil ve tvaru pentagramu a lednice byla přemístěna tak, aby úmyslně blokovala dveře. Před soudem vystupují další svědci, kteří Camerona popisují jako násilnickou osobu. Poté vypovídá Willinghamův bývalý spoluvězeň Johnny Webb a prohlásí, že mu Willingham řekl, že požár byl založen úmyslně. Přestože Willingham i jeho manželka Stacy vášnivě obhajovali Willinghamovu nevinu, je odsouzen k trestu smrti. Během pobytu v cele smrti je Willingham bit a ohrožován dozorci i ostatními vězni, nakonec je umístěn na samotku, kde se zhroutí. Pořád ale trvá na své nevině a vrací se mu vzpomínky na život se Stacy. Z retro prostřihů vyjde najevo, že Willingham a Stacy měli komplikovaný vztah, ona ho podváděla a on se k ní choval násilně. Přesto je jasné, že jim na sobě navzájem záleží. Stacy ale nakonec přestane odpovídat na jeho dopisy na příkaz své matky, která věří, že je Cameron vinen. Willingham si najde nového právníka Reavese v naději, že prokáže svou nevinu... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (62)

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Další z reálných příběhů, o kterých jsem doposud nevěděl ani ň. Edward Zwick je na poli režisérů zvučným jménem, jeho jméno slibovalo nadstandardní podívanou. Herecky nemám sebemenších výtek, u Jacka O'Connella mě osobně překvapuje, že se nedostal alespoň do kategorie nominovaných na "zlatého plešouna", parádní představení z jeho strany. Laura Dern popravdě malinko přehrávala, což se dá pochopit vzhledem k námětu filmu, ale místy to bylo fakt dost znatelné (jen mi nešlo do hlavy, proč se vůbec v tom případu tak aktivně po dobu pěti let angažovala? Bylo to od ní hezké, to ano, na druhou stranu se ale tolik nevěnovala dětem a svému životu po smrti manžela). Jinak se mi zamlouvalo, jakým směrem se Zwick vydal s vyprávěním. Jako divák jste fakt nevěděli jistě na sto procent, kde vězí ta pomyslná pravda. Konec emocionálně dost tíživý, tam čekejte, že uroníte slzu. V porovnání například se Zelenou mílí to ale ztrácí. Lepší tři hvězdy. Za mě 7/10 ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Film může vůbec fungovat jen díky tomu, že vynechal nejzásadnější důkazy, které toho chlapa v očích porot dvou stupňů poslaly (zcela zjevně právem) do cely smrti. Třeba to, že během požáru místo záchrany dětí tlačil od baráku pryč auto. Že neměl v krvi skoro žádné CO (tzn. nezachraňoval ty děti). Nebo že tam bylo víc míst založení požáru a stopy po rozlité hořlavině (podle obhajoby o ni zakopl při útěku... haha). Nebo že ho několik psychiatrů označilo za sociopata (který třeba v minulosti týral zvířata). Nebo že ženu kopal při obou těhotenstvích do břicha. Nebo že se jí k činu přiznal. Nebo že odmítl detektor lži. Stačí kouknout na wiki. Ex post se našel akorát expert, co řekl, že ten požár MOHL (teoreticky) vzniknout i jinak. A že spoluvězeň nemusel být úplně věrohodný svědek. Jenže proti Willinghamovi toho bylo mnohem, mnohem víc. Jasná murder in first degree, navíc s přitěžujícíma okolnostma. I kdybych příběh přijal očima "spravedlivé" rozvedené paní, co si píše s vrahem, pořád by film strašně sráželo, že je neuvěřitelně nudný. Každopádně doufám, že se bude ten šmejd smažit v pekle. A scénárista že se nad sebou zamyslí. ()

Reklama

angel74 

všechny recenze uživatele

Než se na scéně objevila Laura Dern, tak jsem k filmu Zkouška ohněm přistupovala dost laxně. Měla jsem pocit, že nijak zásadně nevybočuje ze zaběhlého standardu, podle něhož se v zámoří obvykle točí snímky o lidech odsouzených k trestu smrti. Pak mě však skutečný příběh Camerona Todda Willinghama začal čím dál víc zajímat, až jsem se nakonec přistihla, že se zatajeným dechem čekám, jak to vlastně všechno dopadne. Finální rozuzlení, ve kterém sehrál klíčovou roli značně nefunkční soudní systém, mě docela hodně zasáhlo. (70%) ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Typický film z justičného prostredia na tému "nespravodlivo odsúdený muž dostal trest smrti". Už je to trochu obohraná platňa, akurát postavy, kulisy a okolnosti sa vždy menia. Cameron bol zmrd, a takého je naozaj ťažké obhájiť, obzvlášť keď bolo celé spektrum kontextu, ktoré mu na jeho obhajobe moc nepridali. Vo väzení prichádza fáza precitnutia a zo satanistu sa stáva pokorný a milý muž, ktorý vzbudzuje dôveru a pocit nevinnosti. Ale bol tento človek skutočne až taký nevinný ako sa nám to snaží tento film prezentovať? To sa už veru nedozvieme. Každopádne, človek sa rozhodne pri sledovaní Trial by Fire nenudil, herecké obsadenie bolo obstojné, boli tu silné epické fázy, dialógy patrili k tým lepším, akurát mi tam dosť chýbalo viac z toho súdneho procesu. Celkovo je to však na max. 3 hviezdy. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Silný film, ktorý mohol byť ešte silnejší, ale aj tak stačí. Príbeh o človeku, ktorý si ľútosť nezaslúži, ale nezaslúžil si zomrieť. Film prináša tri silné posolstvá či poučenia. Že s tým trestom smrti to nebude nikdy ružové, pokiaľ sa o tom bude rozhodovať na základe výmyslov, pochybných svedectiev, proste keď to budú ovplyvňovať ľudia, ktorí sa na to nepozerajú nestranne. Ja osobne som zástancom trestu smrti, ale iba v jasných nespochybniteľných prípadoch, nie ako je tento. Ďalšou pointou je fakt, že väzenie naozaj môže po rokoch mať aj nápravný účinok, čo je prípad tohto chlapa. Síce v base nemal sedieť, ale život si tam dokázal zlepšiť a na slobode by bol azda lepším človekom. SPOILER: A posledné posolstvo vidím v úlohe, akú v našich životoch hrá náhoda. Chlapík mal ešte šancu na záchranu, no zastavila to (možno) blbá autonehoda. Ako by to bolo súdené. ()

Zajímavosti (6)

  • Príbeh filmu je založený na článku Davida Granna „Trial by Fire“, ktorý sa objavil v The New Yorker v roku 2009. (Arsenal83)
  • Keď si v čase približne 1h 13 min začne Elizabeth (Laura Dern) prvýkrát prechádzať nezhody vo výpovediach svedkov, ukazujú na súde „umelecké dielo“, ktoré Toddovi viselo nad posteľou. Na obrázku je obal albumu „Abrahadabra“ od symphonic black metalovej kapely Dimmu Borgir, ktorý však vyšiel až v roku 2010, lenže súd prebiehal v auguste 1992, kedy táto skupina ešte ani neexistovala (vznikla až v roku 1993). (Stillborn83)
  • Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)

Související novinky

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

21.10.2018

Režisér Edward Zwick (Poslední samuraj, Odpor) se produkčně ujme nového drama seriálu Away pro Netflix, které bude pojednávat o první lidské misi na Mars. Zwick zároveň natočí první epizodu. Příběh… (více)

Reklama

Reklama