Reklama

Reklama

Vlak dětství a naděje

(seriál)
  • angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 5
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

TV spot 5

Recenze (287)

cheyene 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nic ty se neboj, dcero moje. Na tragickej život jsem já pes. ... To je kapitální békovina. Dalo by se říci, že legendární nebo kultovní hlášky české seriálové tvorby. Šest hodinových epizod stačí k tomu, aby dobře vylíčily dobu před okupací, během 2. světové války a po jejím skončení na území Československa. Vše je navíc líčeno z pohledu hlavní postavy, zprvu malé a posléze dospívající dívky, což dodává celé problematice našeho protektorátu jiný pohled. Nejdojemnější na celém seriálu je postava a pojetí Anny Urbanové, ženy s velkým tělem, ale zejména obrovským srdcem, v ztvárnění Heleny Růžičkové, která tu exceluje, podobně jako Stanislav Zindulka. Potěší i herci v ostatních rolích, např. Žaneta Fuchsová coby malá Věrka či Tereza Brodská jako starší Věrka, Ivan Vyskočil a další. Zejména však - opakuji se - vztah Anny Urbanové k nevlastní dceři je natolik silně a emotivně vylíčen, že automaticky zvyšuje celkový dojem ze seriálu, který pro mě nabral obrátky až od nástupu Heleny Růžičkové na scénu a popravdě jsem se těšil na každou její pasáž. Dávám lepší 4*. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Velmi smutný a dojemný seriál odehrávajícící se v ne právě moc veselém obdobím naší historie. Je vidět že i za komunismu se občas něco povedlo. Vlak dětství a naděje vyniká především silným příběh a především mimořádnými hereckými výkony. Na úžasné Heleně Růžičkově vůbec není vidět, že trpí bolestmi. V době natáčení seriálu totiž byla nemocná a vůbec se nevědělo zda se to vůbec podaří dotočit. Na tom, jak skvěle Helena dokázala své bolesti zamaskovat a nedat na sobě nic znát, je vidět jak velkou umělkyní byla. Její motto:..."Na tragickej život jsem já pes!" nebo hláška:..."dejte mi půl kila hovězího a já vám udělám prvotřídní gulášek..." se nedá jen tak zapomenout. Svou elegancí a gráciíí jako jediná naše herečka dokazuje, že i dámě při těle to může neobyčejně slušet. Její nastávající manžel Stanislav Zindulka také předvádí zač je toho loket a společně s H. Růžičkovou tvoří neobyčejné duo.Také dětstká hvězdička Žaneta Fuchsová se patřičně snaží a hravě zastiňuje svou starší nástupkyni Terezu Brodskou, která neuměla ani brečet. Nicméně, tento seriál je mimořádnou předhlídkou hereckých hvězd, kterých se tu sešlo nemalé množství. Režisér Karel Kachyňa se rozhodně nemá za co stydět. Kdykoli se zas na tento výborný seriál s povděkem podívám. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Tatínku, prosím tě…“ - „Tak já mu půjdu pomoct. Na Štědrej večír se maj všichni lidi milovat. I když teda někerý z nich jsou pořádný svině.“ Těžká doba pro národ, ještě těžší pro malou Věrku, která přišla o matku. Naštěstí je tu amazonka Anna Urbanová, která hravě zkrotí rozbouřené stádo henleinovců, vyvrátí pařez či navaří ten nejlepší guláš! Nostalgické vykreslení doby z pohledu malé a později už dospívající slečny se podařilo. Kachyňa také zde projevil svůj cit pro vyprávění a atmosféru (za vydatné pomoci silné dvojky kameramanů a Fišerovy hudby). A spolehnout se mohl i na herce, hlavně Růžičkovou, Fuchsovou a Zindulku. Zaujme i Javorského Sepp, Augustův strýc („Baby člověka ani o životě rozmýšlať nenechajú, enem ho otravujú!“), Ševčíkův nácek a mnozí jiní. Ani tento seriál se neobešel bez menší dobové propagandy, ale těch pár „rudých“ momentek naštěstí tolik neruší. Dávám solidní 4*. „Tak co? Seš schopná předstoupit před mý stařičký rodiče jako slušná žena?“ - „Ale jo, ať to frčí srágoro, vem kufr a dem!“ ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Nechápem, ako mi tak dlho mohol unikať tento skvelý čs. seriál. Aj keď mám tušenie, že som ho kedysi v detstve videl, minimálne tak útržkovito. To ale samozrejme nestačí na plné docenenie tohto skvostu. Film o tom, že láska, porozumenie a vzájomná pomoc môže existovať aj v časoch najťažších. Všetko je len o ľuďoch a úcte k človečenstvu. Ako tomu bolo v prípade Anny Urbanovej. Silný nadpriemer. 85/100 ()

bari68 

všechny recenze uživatele

Herecké kvality Rúžičkovej a Zindulky boli nesporné už pred tým než som zhliadol tento seriál. .... Ale teraz vidím , že v týchto úlohách sa našli o to viacej, sedli im a pre Zindulku to bolo TOP. Výborné hlášky, krásny príbeh, toto Kachyňa vie. Pár vecí, ktoré by som vypichol, ktoré ma iritovali som videl hlavne v Javorském ( tu som mu to neveril) a niektorých Henleinovských sekvenciách (bojúvky a provokácie boli ďaleko horšie než je vykreslené). Prvá polovica lepšia než druhá, ale napriek tomu, jeden z najlepších seriálov 80-tok. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (14)

  • Seriál se měl původně vysílat v roce 1985 u příležitosti 40. výročí od osvobození. Tehdejší cenzura ale s výsledkem nebyla vůbec spokojená. Cenzoři nakonec povolili vysílání až o čtyři roky později, v březnu 1989, avšak v odpoledním vysílacím čase a bez jakékoliv propagace. První epizoda tak byla odvysílána až 4. března 1989. (Rattus Rattus)
  • Stanislav Zindulka (Josef) se své herecké kolegyně Heleny Růžičkové (Anna) trochu bál, protože při natáčení seriálu často neodhadla možnosti svého korpulentního těla. Na maličkého herce měla třeba skočit do postele, což se Zindulkovi málem stalo osudným. Nebo když ho nosila v náručí, tak ho občas upustila nebo tak moc přimáčkla, že měl pak na těle modřiny. (raininface)
  • Kvůli svému přepínání, neschopnosti odpočívat a svým vlastním hereckým aktivitám ohrozila Helena Růžičková seriál. V průběhu natáčení došlo dokonce ke kamerovým zkouškám s Mílou Myslíkovou, přestože už byla velká část seriálu natočena. Režisér Kachyňa měl s Helenou Růžičkovou velmi tvrdý pohovor, teprve poté se herečka plně soustředila jen na natáčení seriálu. Z důvodů zdravotních komplikací Heleny Růžičkové se ale natáčení seriálu zdrželo o půl roku. (carott)

Související novinky

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (více)

Reklama

Reklama