Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jitka je obézní dospívající dívka, která se obtížně vyrovnává se svou tloušťkou a nemotorností i s posměšky spolužáků. Největší muka prožívá zejména v hodinách tělocviku vedených sympatickým tělocvikářem, dívkami přezdívaným Bohoušek. Jedinou výjimkou je vybíjená, kde její střely jsou nechytatelné. Nikdo netuší, že trénuje doma ve sklepě, kde se trefuje míčem do zdi, na níž je Bohouškovo jméno. Změnou k lepšímu se stane zápas ve vybíjené, který dívky vyhrají právě díky Jitčiným dělovkám. Hned při prvním zápasu ji kluk z publika označí přezdívkou Metráček, což ji tak dopálí, že do hry vloží veškerý vztek a výrazně přispěje k vítězství v turnaji. A právě tentýž kluk, který se jí po zápase omluví, ji přivede do atletického oddílu, kde se Jitka začne věnovat vrhu koulí a prožije tam svou první lásku. (TV Nova)

(více)

Recenze (169)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Trochu jiný film ze školních lavic než ty, na které jsme zvyklí. Je to spíše psychologická sonda do života 14leté tlusté holky, která má obrovskou sílu a tu využije jak ve vybíjené, tak později ve vrhu koulí. A později i v životě, kdy se do ní zamiluje Vítězslav Jandák. [8334. hodnocení, 144. komentář, 60%] ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Adaptace známé knížky Stanislava Rudolfa dopadla celkem obstojně. Film sice trpí dost statickými scénami, ale měl kliku na dobré herce. Méně známá Markéta Světlíková v roli mladé dívky Jitky s kily navíc byla ideální volba a byla to pro ni životní role, její "nápadník" Vítězslav Jandák s tehdy mladistvou vizáží a poněkud ostýchavým hereckým projevem, než jak ho znám z pozdějších rolí, Jaromír Hanzlík jako autoritativní bratr, který to s ní myslí dobře anebo sympatický tělocvikář Ladislava Mrkvičky. Herci tedy v pohodě, režie Josefa Pinkavy tak akorát, sice nijak oslnivá, postrádající větší cit rozpohybovat děj, ale svůj účel splnila. Zesnulý skvělý hudební skladatel Angelo Michajlov dodal hudební podkres. Vznikl film pro mládež, který splnil svá kritéria i přes moji neoblíbenou (socialistickou) vybíjenou, která tady dala vyniknout Jitčině fyzické konstituci a především jejím "dělovkám", po nichž soupeřky měly pořádné modřiny. Trampoty dospívající dívky s její první láskou i starosti s nadváhou s tím spojené se filmu podařilo zachytit celkem dobře, ale nevznikl film, který by představoval nějaký milník v rámci tehdejší tvorby pro děti a mládež. Mé hodnocení: 60% ()

Reklama

bishi1 

všechny recenze uživatele

bože, proč i v obyčejném oddychovém filmu pro děcka a v dnešní době asi hlavně pro pamětníky musí někdo hnidopišsky hledat nějakou "hlubokou psychologii", připadně do toho zase a opět tahat politiku skrz Jandáka a komunisty ! Přestávám komentáře k dětským filmům z dob minulých číst, neb mi je z těch keců, rádoby "erudovaných" mudrlantů na blití ... ()

martins 

všechny recenze uživatele

Začátek normalizace a takový lepší film, hlavní hrdinka plnoštíhlá Jitka, k ní tehdy hodně štíhlý V.Jandák, který jí postupem let váhově dohonil, skvělí herci Myslíková, Vala, Mrkvička, Růžičkovánebo Lipský.. oddychový film. Jako bonus mladá Libuška Šafránková a Ivan Vyskočil v dabingové roli. Ve filmu zazní písně: Dynamit (Olympic), Krása skrývaná (Miluška Voborníková), Nejlíp jsem se měl (Jaromír Mayer) a Dávný kavalír (Josef Laufer). ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Na tomhle filmu jsou víceméně světlý hlavně dva momenty. Pan učitel se svou hláškou "no co, co, co.." a H. Růžičková, která si celej film ukradla pro sebe, přestože tam měla jen jednu asi tříminutovou scénu. Tomu se říká výrazná osobnost (a teď to rozhodně nemyslím prostorově). Jinak to není zase taková pecka, hlavní hrdinka se chová mnohdy dost nepochopitelně a divákovi to začíná postupně lézt na nervy. Ale tak asi to má představovat ten problematickej věk puberty. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (14)

  • Jana Schmedku (Lišák) si režisér Josef Pinkava vyhlédl ve škole, kam přišel vybírat děti do filmu. Jan Schmedka lítal po chodbě a působil jako rebel, do role tak zapadl. [Zdroj: dotyk.cz] (SONY_)
  • Velká část exteriérových scén, hlavně lehkoatletické závody v druhé půli filmu, se natáčely v Rožnově pod Radhoštěm, kde se před kamerou objevila řada místních obyvatel a také studentů jako kompars či dokonce v malých rolích. Scény závodů se natáčely na dnes již neexistujícím fotbalovém hříšti, které sloužilo také jako lehkoatletický areál tehdejší Tělovýchovné jednoty v Rožnově pod Radhoštěm. Na místě závodiště dnes stojí hala bývalého podniku na výrobu barevných obrazovek TCT. Několik scén se též natáčelo na rožnovském náměstí a před školou na Videčské ulici. Dále se filmovalo ve Štramberku, Příboru (na náměstí Sigmunda Freuda a přilehlých uličkách), Bechyni a na řece Lužnice. (Pucmeloud)

Reklama

Reklama