Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Desetiletá Maruška Pechfóglová čte ve škole práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi v barrandovských ateliérech a setkala se s opravdovým černokněžníkem. V ateliérech se právě natáčí pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Maruščin starší bratr Jaromil je asistent režie. Slíbí sestřičce, že umožní třídě exkurzi, a tak se děti vydají pod vedením učitelky Vyčichlové na Barrandov. Už svým příchodem však způsobí zmatek. Mezitím se režisér pokouší najít představitele černokněžníka. Když vztekle trhá nepovedený černokněžnický kostým, rozhodne se zasáhnout skutečný černokněžník, kterému se režisérovo chování pranic nelíbí. Dostane se do ateliérů, přečte si scénář a cítí se dotčen, neboť jeho stav je v pohádce notně zesměšněn. Rozhodne se tedy natáčení překazit. Jenže je šíleně zapomnětlivý, a tak musí nosit na krku magickou kouli, která mu neustále připomíná potřebná zaříkadla. I přes tuto pomůcku způsobí jeho zapomnětlivost v ateliérech zmatek. Situaci ještě zhorší Maruška se spolužáky, kteří se několikrát magické koule zmocní. (TV Nova)

(více)

Recenze (118)

Zuzanyje 

všechny recenze uživatele

Námět je celkem vtipný - v natáčecím studiu skuteční čaroděj, Karel Heřmánek v roli protivného černokněžníka roztomilý a nejskvělejší jsou fórky odkazující k nedávno padlému režimu - jako jsou neschopní příslušníci VB, nebo jen nahodile před kamerami pronesená cedule s nápisem Sovětský svaz náš vzor. To mě prostě baví. ()

Gig 

všechny recenze uživatele

Hynek Bočan s Justem a Uhlířem se vrátili na místo činu - k pohádce - aby zopakovali úspěch Čertů. Přizvali si ďábelského lucifera Karla Heřmánka. Nicméně tentokrát se jim to nepovedlo. Snad je to tím, že to není klasická pohádka - ale něco mezi pohádkou skutečností - ala Saxána. Ale i ta byla více pohadkovská a dělal to tandem kovaný v oboru. Tady je to spíš komedie ze součnisru s prvky magiky. Něco jako Čáryfuk po česku. Snad je to tím, že scénář byl rychle spíchnutý, jen aby se točilo a využili se kulisy - viz zajímavosti. Heřmánek to sám neutáhne. ()

Reklama

krabatt76 

všechny recenze uživatele

"Děti...Herodes měl pravdu ! Podřezat vám krky ! Všem !!! " Smůla této pohádky je spíš v čase uvedení do kin,než v její kvalitě.V roce 1990 lidi žili jinými starostmi a zábava šla asi trochu stranou.Mě osobně se toto dílko docela líbí.Je to pro mne takové malé kouknutí za kameru a myslím si ,že spousta herců si zde "vyřídila" účty s různými režiséry,asistenty,kostyméry,vrátnými ap. Miluju scénu ve které Karel Heřmánek podepisuje propiskou smlouvu : "To je brk?...Prosim? To nepíše,nebo... ? Píše....." :-)))))) ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Příkré odsudky této ne zcela všední pohádky vypovídají víc o svých autorech než o pohádce samé. Je pravda, že námět i scénář jsou dost "ulítlé", některé výstupy působí jako hodně nadsazené, ale samotný nápad i kvalita režie, doplňované bravurní Heřmánkovou kreací v hlavní roli, staví tuto pohádku více do před- než polistopadové tvorby pro děti a mládež. Hravost základního komického nápadu je až čapkovská a určitá moralita, která je v něm také skryta, alespoň mně rozhodně nepřekáží. V dalším ději se toto dílko podstatněji nevychyluje z rámce zvyklostí ani standardů žánru zvaného pohádka ze současnosti. Nevychyluje, ale také nenudí; naopak baví a ukazuje mnohé z jinak obtížně divácky dostupné "kuchyně" klasické filmové (divadelní tvorby). Pokud by záporná kritéria, uplatněná částí hodnotitelů při hodnocení ČERNOKNĚŽNÍKA, měla být aplikována na polistopadovou tvorbu, k pomyslnému "odstřelu" by dozrála i značná část jejího nadprůměru. Cum grano salis. ()

Maurice

všechny recenze uživatele

Nemůžu hodnotit. Spadla železná opona a s ní i pár pravidel. Kam spadnul Hynek Bočan? Nápad dobrý, ale je to pro děti, nebo dospívající? Je to svým způsobem asi nějaký experiment. Filmové prostředí srandovní, ale narozdíl od Trháku málo komorní a moc pompézní. Nejhorší příšerou ve filmu je se vším respektem Uršula Kluková. Ta když začne mluvit, zacpávám si uši a reflexně zavírám oči. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (3)

  • Film vznikl náhodou. Studio Barrandov připravilo náročné kulisy pro kanadského producenta, který v Praze natáčet film. K filmování však nakonec nedošlo, a tak ředitel studia nařídil využít dekorace pro film. Scénář tak musel vzniknout narychlo. (Zdroj: Rozmarná léta filmu) (M.B)
  • Zřícenina hradu v úvodu filmu je ve skutečnosti hrad Rabí. (jexik)
  • V 31. minutě postava Zdeňka Srstky rozbije režisérovi (Petr Nárožný) brýle. Hned v následujícím záběru jsou však brýle opět v pořádku. (Haniczka)

Reklama

Reklama