Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Záchranář Frank Pierce je po pěti letech nočních služeb psychicky na dně. Práce v sanitce z něj udělala alkoholika, jenž trpí depresemi a halucinacemi. V ulicích města vídává duchy pacientů, které se mu nepodařilo zachránit. Nešťastné bytosti bloumají po Manhattanu s výrazem nevýslovného utrpení a Frank čte v jejich očích výčitky. Naději do jeho světa vnese tajemná dívka Mary, dcera muže, kterého se Frankovi podařilo tak tak zachránit. Dvojici možná čeká vykoupení, ale zcela jistě budou muset napřed projít peklem. Mezi newyorskými narkomany se totiž začala šířit nová droga, jejíž požití má až příliš často smrtelné následky. A Frankovi právě začíná další noční šichta… Téměř mysteriózní drama režiséra Martina Scorseseho vzniklo podle autobiografické knihy Joea Connellyho, jenž několik let pracoval u newyorské záchranky. Tragické příběhy pacientů se tu prolínají s černohumornou otrlostí záchranářů i absurditou amerického zdravotnického systému. Scorsese se před Počítání mrtvých (1999) po letech vrátil ke spolupráci se scenáristou Paulem Schraderem, který se podílel na režisérových nejlepších filmech Taxikář (1976) a Zuřící býk (1980). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (303)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Halucinogenní, cynický drasťák z doby, kdy Nicolas Cage hrál ve skvělých filmech režisérů, kteří ho dovedli ukočírovat, a nebyl modlou příznivců bizarních podívaných. Docela se mi po té době stýská. Cage je tu totiž vážně perfektní, každý pohled do jeho vyčerpaných psích očí stojí za to a Scorseseho režie vytváří velmi zvláštní, až magickou atmosféru nočních směn, kdy otupělí saniťáci jezdí od případu k případu, snaží se (moc) nemagořit a upouštějí páru. Kdyby se sanitka hlavního hrdiny cestou setkala s taxíkem Travise Bickla, vůbec bych se tomu nedivil, protože tenhle film se odehrává v tomtéž vesmíru jako Taxikář. Jedna nezapomenutelná scéna za druhou, výborná hudba a pocit, že to celé je ne moc příjemný sen, ze kterého se vzbudíte zpocení a chvíli si musíte zvykat na realitu. ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

Neskutečný film a vše v něm je dá se říci neskutečné. Hezky ale provedené a nesmírně chytlavé. Je to velice zvláštní film, který se může ostatním lidem líbit, dalším vůbec ne, dalším zase jen trochu, prostě nevím jak to i objektivně zaonačit. Mě to chytlo v kladném směru. Příběh tu ani snad není, možná jen náznak. Vše je o tom, že Nicolsas Cage, který hraje roli Franka, tak je pracovník zácharnné služby. A vždy s kolegou zachranují lidské životy. Většinou zachranují bzedáky a fetáky. Takže je neskutečné jak se Frank se svým partákem k zraněným lidem chová a i oběti se chovají hrozně někdy. To ale neberu vůbec emotivně. Toto je nějaký rádoby humorný film, či humor, který neznám, ale sedlo mi to jako ulité. Nemocnice do které Frank odváží raněné (bezdáky, fetáky hlavně :D ) je naprostý cirkus s neskutečnými lidmi. Pořád použávám slovo neskutečný. No prostě je to tak, dalo by se to nazvat černým humorem, či parodií. Ale sledovat tento temný skvost, brutální scény, vše takhle humorně podané, to je filmový zážitek. Film se nedá popsat slovy. Herecké obsazení je na tom výborně, každý mě zaujal. Především u mě vede Nicolas Cage, který zahrál šílence jak se sluší a patří. Vodka za jízdy, zběsilá hodnička sanitkou, jeho depresivní nálady, tupý xicht - to vše k perfetknímu hereckému výkonu patří a Cage to zvládl na výbornu. Hudba zde moc nezaujme, ale není zde vůbec potřebná. No, film se nedá prostě komentovat. Nic neberte vážně, tohle je fakt depresivně a černě humorně pojatý pokus o něco, o část parodie, o sledování nekompromisném životě atd. Vlastně jsem ani vše celé do šroubku nepochopil - myslím ten styl filmu. Ale rozhodně mě zaujal, mouchy to má, ale nemůžu hledat zásadní chyby. Určitě se k tomuto dílu vrátím ještě mnohokrát. Takže bez dalších řečí hodnotím na zasloužených 90% = ***** ()

Reklama

poz3n 

všechny recenze uživatele

On to vlastně není vůbec špatný film. Ale je natolik podivný, jak po obsahové, tak po formální stránce, že si nejsem vlastně jistý, jak moc se mi líbil a jak moc ne. Zpětně nemůžu neocenit atmosféru, kterou Scorsese po celou dobu udržuje, k čemuž určitě i napomáhá mnohdy dost podivný střih (docela bych si chtěl o některých pasážích s Thelmou popovídat). Chvílemi se však celé tohle podivné obludárium dostává na hranu absurdnosti, která mě trochu mátla a tlačila mě do divácké nekonformnosti. Nepochybuji, že to byl i účel tvůrců, ale já bych asi uvítal k celé té látce o malinko racionálnější přístup. Zůstává otázkou, nakolik by to pak narušilo tu podivnou a zárověň fungující atmosféru. 6,5/10 ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

snad jedinej skorzísiho film, kterej se mi moc nelíbí...a Cage taky, ty jeho rádoby procítěný role sou jedna jak druhá...Taxikáři to nesahá ani po kotníky, tam kde u Taxikáře byla cítit opravdovost, naléhavost a radikálnost, zde cítím pouze efekt, snahu o efekt, a efekt na efekt...ale jelikož jinak nedám na Mártyho dopustit, tak to neberu zas jako takovej průser...jen to neni taková klasa jako ostatní jeho filmy. ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Tento Scorsese Nescorsese mi sice trošku připomněl Taxikáře, ale vzhledem k existující předloze to je pouze náhoda, řekl bych. Strašně by mě zajímalo, jak je napsaná ta knížka, protože to, co vyšlo z tohoto filmu, je hodně rozhádané, na Scorseseho asi i dost z formy. Vlastně se mi pořád nechce věřit, že je to jeho práce. Osobně se domnívám, že snímek na hodně frontách selhává, ať už jsou to průměrní herci, nebo hlavně pak neschopnost vtisknout jednotlivým postavám věrohodnost a vážnost. Paradoxně tak vzniká místy velmi komická podívaná, kterou pumpují skvělé dialogy a hlášky, jež výrazně kontrastují s velmi pochmurným námětem alá velkoměstská noční šichta saniťáků. Nikomu tohle doporučovat nebudu, protože filmek není dokonalý, ale já mám finální pocit velké spokojenosti. Pravděpodobně nezamýšlené, velmi časté stopové prvky humoru obrací můj palec nahoru. 80% ()

Galerie (96)

Zajímavosti (16)

  • Defibrilátor sa nepoužíva k oživovaniu pacienta bez pulzu, ale naopak na vyrovnanie chaotického, nepravidelného alebo príliš rýchleho srdcového rytmu. Je to tiež jeden z najčastejších filmových omylov. (BlackTom)
  • V scéne, kde Frank chce zachrániť Rose, herci hrali svoje role pospiatky, t.j. od konca. Táto sekvencia sa potom prehrala obrátene. To pridalo podľa režiséra snový efekt. (Flipper)
  • Režisér Martin Scorsese poskytol hlas mužskému dispečerovi. (Flipper)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Reklama

Reklama