Reklama

Reklama

Mlčení doktora Evanse

  • Sovětský svaz Molčanije doktora Ivensa (více)

Obsahy(1)

Nad oceánem havaruje letadlo. Malá skupina pasažérů je zachráněna mimozemskou lodí, přilétající navázat kontakt s pozemšťany. Mluvčím lidí se stane významný vědec Dr. Evans (Sergej Bondarčuk), který se na palubě letadla nacházel. Evans tráví většinu času s mimozemskou dívkou Orante (Žana Bolotova) a začínají k sobě cítit hlubokou náklonost. Krátce na to však dojde k tragické události. Jeden z mimozemšťanů je při průzkumném letu sestřelen vojenskou stíhačkou. Mimozemšťané to nechápou a když jim Evans vypráví o rozděleném světě a existencí zbraní hromadného ničení, rozhodne se velitel mimozemšťanů jejich návštěvu utajit a vymazat veškeré vzpomínky i z paměti Martina Evanse. (Hans.)

(více)

Recenze (14)

dyfur 

všechny recenze uživatele

Iba z úcty k dobe vzniku,pôvodnému dabingu,retro atmosféry dve hviezdy.Inak slabé.Myšlienka boja za mier ide celým filmom-také sovietske-áno také angažované scifi-kedysi by som dal odpad ....s odstupom času dve hviezdy.moja zaujímavosť: Exteriéry boli natáčané i v bývalom Československu v spolupráci s Barrandovom. (dyfur) ()

Braddy 

všechny recenze uživatele

Film vám možná připomene českou sci-fi Akce Bororo, nejen svým poměrně rozvleklým tempem, ale i hlavní mimozemskou hrdinkou s nylonovou parukou. Zajímavostí je, že se film natáčel i u nás. Nejlépe je to poznat ke konci filmu, kdy hlavní hrdina ujíždí autem přes Červený Vrch v Praze nebo po autoprázdné D1. ()

Reklama

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Charismaticky Сергей Бондарчук v hlavni roli psychologicko-konverzacniho sci-fi s minimem triku. Skvele mu sekunduje nadherna Ирина Скобцева. V roli mimozemstanky vyborna Жанна Болотова (s krasnyma ocima), kterou jsem doted neznal. Jeji stribrna paruka (ktera me mimochodem vubec neurazi) je vlastne jedinym rozpoznavacim znamenim, ze jde o sci-fi/mimozemstanku. Zajimavej film, a urcite ne hloupej. S Bororem bych se to neodvazil srovnavat, protoze to byla dle meho nazoru slatanina. Takze zaverem rikam tohle: vim, ze soveti natocili mnohem lepsi sci-fi filmy, ale tenhle kousek se silnym zaverem, s poselstvim (a trochu i o lasce) mi vubec nevadil a nevidel jsem na nem nic spatneho. Rad se podivam casem znovu, natocene je to pekne. 4- ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

(SSSR II) MLČENÍ DOKTORA EVANSE nestojí za pozornost svou dobovou příznačností, ale tím, čím se odchyluje. Hudba Eduarda Artěmjeva, známého jako skladatele kongeniálních děl Tarkovského, jakoby patřila do deštěm zalitého světa rozervaných jedinců a ne do nechtěné komedie. Na komunistické sci-fi propagandě není apriori nic špatného, protože na americké protikomunistické filmy z 50. let se dá dívat dnes i přes jejich úsměvnou, ale ne uniformovanou vizi střetu s jinou civilizací a určitou naivitou s tím spojenou. Špatné je, pokud počin z počátku let sedmdesátých zapadá spíše do diskurzu let padesátých, a tak působí jako hrozný archaismus, který svou explicitností dává důvod k pobavení nad svou hloupostí (viz "udělají z něj komunistu"). Prorežimní režisérr a herec Sergej Bondarčuk je sice dostatečně charismatický, aby divák nestihnul ztratit za tu hodinu a půl pozornost, což svou formální precizností zvládaly zahraniční díla, ale ne tato sovětská sci-fi, ve které se až příliš volně zachází s cliffhangery a deadliney, a tak není důvod k napětí. Kdo ale neusne nebo neuteče, dozví se, že i zlý kapitalista-Američan má šanci na život po smrti na technicky a morálně vyspělé cizí planetě, pokud se z něj stane rudě smýšlející občan. Ano, Sovětský svaz je opravdu taková utopická cizí planeta a komunisté jsou mimo...zemšťani. Není se tak proč bát, že "to už nikdo nikdy nepochopí". Kant s Vámi. ()

PaRi 

všechny recenze uživatele

Ty tři hvězdičky dávám za slabost pro Bondarčuka jako herce i jako režiséra. Jinak s Akcí Bororo, jak zde tento film někdo připomněl jako podobnou sci-fi, se tato politická agitka nedá naprosto srovnat. O.Fuka se dokázal na začátku normalizace takovým tenatům vysmeknout a tím se dá na Akci Bororo dívat bez uzardění ještě dnes. ()

Zajímavosti (2)

  • Exteriéry boli natáčané i v bývalom Československu v spolupráci s Barrandovom. (dyfur)

Reklama

Reklama