Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

(více)

Recenze (490)

Vančura 

všechny recenze uživatele

Osobně jsem se u toho dost nudil, a jediné, co mě tam zaujalo, byla skutečnost, že Sokolův pokoj nápadně připomínal Spitzwegův obraz Chudý básník, což pokud byl záměr, tak by mě to poněkud překvapilo, ale možná jsem to tam viděl jen já, protože na zmínku o tom jsem už nikde jinde nenarazil. Každopádně dějově mi to přišlo fakt slabé, a to to nijak nesrovnávám s notoricky známým večerníčkem, k němuž žádný vztah nemám (přijde mi asi prostě jen trapný), byť mě zaujalo, že Bebjakův Krakonoš na rozdíl od toho původního už nekouří, a tento typ roubování starých postav na novou dobu mi je osobně protivný. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Moc hezká pohádka o Krakonošovi, která má dobrý děj, pěkné postavy, výborné herecké obsazení. Zajímavá je geneze Krakonoše. Krakonošovo tajemství je srovnatelně dobré jako německý Krakonošův poklad z roku 2017.  Dohnali jsme Německo, hůra. No spíš oni dohnali nás. Vzhledem k množství příběhů o Krakonošovi, by s Davidem Švehlíkem klidně mohlo vzniknout pokračovaní. Třeba by tam mohl objevit Trautenberk nebo Jakub Prachař.  Ondřej Sokol jako vědec, spisovatel a buditel Jiráček by tam měl být taky. A rád bych věděl jak je s těmi šiškami. ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// PLUS: Davidovi Švehlíkovi jsem věřil a nezklamal, ostatní herci byli také výborní, dost charakterově výrazní a rozdílní, ale každý ten svůj charakter ovládl dokonale a přirozeně (Prachař, Skleničková), Jan Nedbal to měl potom složitější, měl více poloh, ale zvládl je, zpracování je skvělé, moderní, s pěkným prostředím, obrazem, rámováním i efekty, vyprávění je dramatické, dojemné, napínavé a pro děti s poučením a ponaučením, tak jak to Krakonoš vždy uměl MÍNUS: z části jsem tam cítil jakoby rukopis německých pohádek (výprava, němečtí herci, styl, drsnost, temnost)/// Shrnutí: Nakonec to nejspíš nebylo na škodu, protože to komplexně dávalo smysl a nebylo to natolik rušivé. Vlastně je to i úspěch, že tři země vytvořili funkční pohádku, kde evidentně každý přidal to co uměl nejlépe. Opravdu je vidět zatím ta práce a možná i více peněz. Líbila se mi kombinace osvědčených a neokoukaných herců, líbilo se mi zpracování digitálních efektů (nerušivé) a kamera včetně prostředí. Myslím že by David Švehlík s tváří Krakonoše mohl ještě někdy zavítat do našich televizních krajů./// Celkem 89%/// ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

To zase bylo zklamání. 1)  Námět zní zajímavě. Když si člověk přečte obsah filmu, tak se docela těší, alespoň u mě to tak bylo. Děj působí kompaktně, logicky a zahrnuje vztahovou historii Krakonoše v minulosti i přítomnosti. Ale pak přijde ta realita._____ 2)  32letý Jan Nedbal (mladší bratr Adam, ten hodný) se tu nijak nevyznamenal. Ještě méně předvedl 39letý Jakub Prachař (starší bratr Štěpán, ten nehodný). Herecky zcela nevýrazný byl pak už 50letý (to to běží) letargický David Švehlík (Krakonoš)._____ 3)  Ve druhé polovině se nikterak svižný děj skoro úplně zastavil a pohádka přepnula z nudy do silné nudy._____ 4)  Scenáristka Barbara Johnsonová má zde na ČSFD uvedeno 7 filmů pod labelem producentka. Všechny jsem viděl. Jejich hodnocení pak mluví za vše: 1 x odpad, 1 x * a 5 x **._____ 5)  Vtipný koment: Gilmour93***. ()

Kosmik 

všechny recenze uživatele

Po velmi dlouhé době vydařená původní pohádka. Trochu jsem se bál, že zůstane ve stínu Krkonošských pohádek z večerníčků, ale nestalo se tomu tak. Možná i díky koprodukci čtyř televizních stanic tří zemí. Moderně pojatý příběh s postavami, které nemají jednoduché černobílé charaktery, ale tyto se v průběhu vyvíjí. Poprvé se ukáže, že mýlit se může i nadpřirozená pohádková postava a svůj omyl dokáže přiznat. Pohádka dává poselství, že kdo v životě klopýtne, ale z vlastní vůle se napraví, může dojít k pohádkovému štěstí a lásce. A zároveň scenáristka poprvé vycházela z legend o Krakonošovi i s pověstí o jeho původu. ()

Galerie (92)

Zajímavosti (10)

  • Jakub Prachař hraje v pohádce dvojroli Štěpána a jeho dávného předka, podle něhož je namalován i portrét v zámecké jídelně. (melica)
  • O pohnútkach natočiť rozprávku na túto tému prehovorila scenáristka Barbara Johnsonová: „Postava Krakonoša si zaslúži rozprávku, ktorá je jej venovaná trošku z hlbšieho, podrobnejšieho pohľadu, než ako ju poznáme z Večerníčkov.“ (Arsenal83)
  • Film měl největší sledovanost ze všech pohádek vysílaných 25. prosince za dobu měření televizní sledovanosti, tedy od roku 1997, a to 3,22 milionu diváků. Byly to téměř dvě třetiny všech lidí, kteří měli v daném čase zapnutou televizi. (Duoscop)

Reklama

Reklama