Reklama

Reklama

Slečna Julie

(divadelní záznam)
  • Finsko Neiti Julie
všechny plakáty
Finsko, 1969, 90 min

Obsahy(1)

Nejznámější hra švédského spisovatele a dramatika Augusta Strindberga z roku 1888 vypráví příběh svatojánské noci o aristokratce Julii a jejím sluhovi Jeanovi. Po bujarém večeru jejich vzájemná náklonost přeroste ve společně strávenou noc, která nadobro změní jejich životy. S uvědoměním si všech možných následků překročení zažitých společenských konvencí přichází vystřízlivění, obavy a těžké vyrovnávání se s nastalou skutečností. Co dál? Je vůbec možné před ní utéct či zapomenout? ... V rozmezí 6. až 8. července roku 1969 mohli diváci mezinárodního letního kulturního festivalu ve finské Jyväskylä (Jyväskylän Kesä – Jyväskylské léto) zhlédnout Slečnu Julii v nastudování přední osobnosti českého divadla Jana Grossmana, jenž patřil k nejlepším evropským režisérům. Inscenace vznikla přímo pro tento festival na základě úspěchu Grossmanova Krále Ubu, se kterým zde v roce 1967 hostovalo Divadlo Na zábradlí. Záznam Slečny Julie byl natočen po uvedení na festivalu v televizním studiu v Helsinkách. Díky tomu se nám dochovalo unikátní jevištní dílo, v němž excelují Marie Málková (Julie), Luděk Munzar (Jean) a Jana Hlaváčová (Kristina). Inscenaci dali život také Miloslav Klíma – dramaturgie, Vladimír Nývlt – výprava, Irena Nývltová – kostýmy a Ivan Palec – produkce. Hudební doprovod k dílu složil Zdeněk Šikola. Nešlo však pouze o jednorázovou festivalovou produkci – Slečnu Julii Grossman nastudoval pro Herecký kabaretní klub Na forbíně, který od roku 1969 působil v Malostranské besedě coby jedno z uskupení Pražského kulturního střediska. Nové divadlo však bylo již v roce 1970 zakázáno, a tak se Slečna Julie stihla kromě Finska odehrát pouze na zájezdě v Mariánských Lázních. Grossmanova inscenace se českému publiku představila po bezmála pětapadesáti letech od svého vzniku díky objevu ve finském televizním archivu, který iniciovaly vzpomínky jejího dramaturga Miloslava Klímy. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vášeň, která se mění v neovladatelnou posedlost. City, které se nikdy neproměnily v lásku. Past, z níž není úniku. Provokativní Strindbergova hra nachází pod režijním vedením Jana Grossmana ve zdánlivě známých skutečnostech nové významy, takové, které mohou překvapit i současného diváka. Grossmanova inscenace totiž nestaví do popředí postavy, ale spíš jejich myšlenky, skryté emoce a potlačované fantazie, s nimiž potom buduje zneklidňující atmosféru neodvratitelného pádu. A jak Marie Málková, tak především strhující Luděk Munzar, jehož portrét bezvýznamného sluhy s krásnou tváří, tohoto samolibého primitiva cynicky zneužívajícího svého postavení k osobnímu prospěchu, vyhovují této vnější i vnitřní charakterizaci s takovou přesvědčivostí, že je radost se dívat. Svrchovaně moderní inscenace odpovídající naprosto současnému vnímání lidských vztahů, akcentující s naléhavou, formálně promyšlenou jistotou obecný společenský a mravní rozklad. ()

BarboraSalom 

všechny recenze uživatele

Já jsem nadšená. Esence ryzího herectví.  Výteční Luděk Munzar, Máša Málková a Jana Hlaváčová. Já mám takovou radost, že se záznam našel v archívu dánské televize. Nedávno se našel záznam Karla Kryla v Dánsku  ( 70. léta) a teď tento skvost. A nešlo by ještě něco do třetice  nalézt? ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Je skvělé mít možnost shlédnout tento raritní záznam a vidět na vlastní oči režii slavného Jana Grossmana, která měla ty nejvyšší parametry. Herecky exceloval především Luděk Munzar, výtečná byla i Jana Hlaváčová, jen měla poněkud menší prostor v této hře. Překvapením ale pro mě bylo, že Marie Málková už tenkrát trpěla neduhem dnešních mladých herců - totiž, že nezvládala patřičně jevištní řeč, takže jí občas nebylo rozumět, čímž bohužel poněkud narušila pro mě jinak perfektní zážitek z této inscenace. Proto jsem bohužel nemohl dát plný počet hvězdiček. ()

Reklama

Reklama