Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princezna Valerie (E. Jakoubková) je poněkud rozmazlená a panovačná. A tak když si přičichne ke kouzelné růži čertovské babičky (J. Bohdalová), kterou předtím urazila, ztratí hlas. A tím pro Valerii nastává pravé peklo! Dvorní dáma (I. Janžurová) se pasovala na její mluvčí a vše, co si přeje ona sama, vydává za princezniny názory. Král na její radu uspořádá ples, kam si má princezna vzít ošklivé zelené šaty, které jí nesluší, a dostat za ženicha Albína z Pelerínů (J. Lábus), kterého jí vybrala dvorní dáma. Teprve ve chvíli, kdy Valerie zmoudří a pozná, kdo ji má opravdu rád, jí růže jistě pomůže vrátit to, co dříve ztratila… (Česká televize)

(více)

Recenze (44)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá televizní pohádka podle motivů J. Š. Kubína. Ve veselém a barevném příběhu plného úsměvných postav najde mladý pekař Matěj (M. Vašinka) štěstí díky čarovné květině od Čertovy babičky. Tuto nadpřirozenou osobu starající se v malém domku v lese o tlupu komických čertů hrála svým nenapodobitelným způsobem národní umělkyně J. Bohdalová. Další zábavné postavy představovaly například intrikující princeznina chůva v podání I. Janžurové, vojenský hejtman B. Poloczek, král J. Moučka či v malé roli stydlivý nápadník J. Lábus. Pohádkové milenecké páry tvořili zmíněný M. Vašinka a hostinská Madla J. Paulová a královský štolba I. Luťanský s napravenou princeznou Valerií E. Jakoubkovou. Lakomého a zlého Matějova bratra skvěle zahrál O. Havelka. Milá televizní pohádka od L. Koutné, jež takových skvostů natočila desítky, potěší i dospělého a když porovnám podobné výtvory řekněme s o dvacet mladšími, vidím vskutku propastný rozdíl zejména v nápaditosti a hřejivé jednoduchosti tvůrců a naprosto věrohodných a přirozených komediálních schopnostech hereckých legend. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Slušná, barvitá pohádka, na níž mi snad nejvíce vadilo to, že ve scéně, kdy chlapec přijde do pekařství a nemá čím zaplatit, dostává od dobrosrdečného bratra pekaře zdarma housku, kluk však ani nepoprosil, ani nepoděkoval a odchází! Takto se točí příklady pro děti? To se dá režisérce Libuši Koutné těžko prominout. ()

Reklama

Danulinda 

všechny recenze uživatele

Kromě nápaditého scénáře bych vyzdvihl skvělý výkon herců Janžurové (dvorní dáma), Císlera (lékař-chemik), Lábuse (bázlivý princ-krásný kontrast ve srovnání s jeho sebevědomým Rumburakem z Arabely točené krátce před touto Hodinovkou) či Havelky (zlý pekař), přičemž paní Bohdalová jako Čertova babička je absolutní pecka. Výborně jim sekundovali i pánové Vašinka (hodný pekař), Luťanský (pozdější princ) a Poloczek (šéf vojáků) či paní Jakoubková (princezna), ale i ostatní kolegové (např. p. Moučka jako král). ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Už od rána mě svrbělo levé ucho.. A jak mě svrbí levé ucho, to se vždycky něco nachomejtne.." ;) Tak za tuhle výbornou adaptaci Kubínovy pohádky bych Libušku Koutnou a předně Helenu Sýkorovou s jejím scénářem za uši rozhodně nevytahal, ani do pekla S mazanečkem, a nakonec ani bez něho, bych je rozhodně neposílal..;) Koutná totiž, jak vidno, zvládla po Ladovi naopak řádně podrbat za ušima i Kubína.. Poeticky trefné a celkově navíc dost slušně odehrané !! Lábus s Janžurovou výborní, Ondřej Havelka v další roli pekaře rovněž, ovšem především Bohdalová si tu šišlavou čertovskou bábu hodně užívá.. ()

duklak2 

všechny recenze uživatele

Tato pohádka by měla být častěji reprízovaná, jelikož se zde představují někteří herci ve velmi dobrém světle. Např. pan Vašinka, nebo paní Paulová. Ani bych od nich takový výkon nečekal:) Líbil se mi příběh. Ale nechápu tvůrce, proč byla pohádka tak krátká? Je to škoda, protože z tohoto "filmu" šlo "vymačkat" podstatně více. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Podle stejného scénáře vznikla i rozhlasová pohádka O kouzelné stolístce a srdci z perníku (1982, režie Jan Berger). (Přemek)

Reklama

Reklama