Reklama

Reklama

Zbraně pro San Sebastian

  • Francie La Bataille de San Sebastian (více)

Obsahy(1)

Anthony Quinn se snaží v roce 1746 v Mexiku ubránit vesnici proti nájezdu indiánského kmene. Jeho úloha zde není jednoduchá, jelikož i přes počáteční neúspěch se divoši vracejí, aby udeřili znovu a důrazněji...
Mexiko 1746. Pistolník Leon Alastray prchá před zákonem, ale nad uprchlíkem se slituje otec Josef a ukryje ho. Když místní zjistí, že kněz chrání kriminálníka, vyženou je z města. Leon cestuje v přestrojení za mnicha. Společně dorazí do vylidněné vesnice, kterou terorizují indiáni. Farář je zabit ostřelovačem a Alastray poznává míšence Tecla, který by ho viděl rád jako nového duchovního vůdce. Přes značné rozpaky se nakonec rozhodne postavit se s ním dalšímu nájezdu indiánského kmene. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (53)

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Sotva to někoho překvapí, ale Henri Verneuil uměl natočit i skvělý western. Na výbornou mu vyšla především sázka na dobře napsané dialogy, Morriconeho hudbu, jejíž tklivé pasáže nijak nezaostávají za jeho slavnou ústřední melodií z "Tenkrát na Západě", a Anthonyho Quinna, který své postavě vdechl ohromnou dávku věrohodnosti. Poněkud méně věrohodní jsou až příliš bílí indiáni a zamrzel mě i nepochopitelně odstrčený Bronson, ale jinak nemám, co bych vytknul. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Perfektní oddechový western se skvělým příběhem, kde Anthony Quinn není otec Josef., má jen jeho sutanu s dírou v oblasti srdce. Je to vandrák a rebel, který vykoná dobrou práci pro vesnici San Sebastian. Díky vhodné souloži tuto vesnici i vyzbrojí. Nejhůře v tomto příběhu obstál Charles Bronson. Žádný klaďas! Pěkná kurva! Spojí se s indiány a podílí se na teroru této vesnice. V záporných rolích si Bronsona skutečně užívám. A indiáni také nejsou moc charakterní, takže docela reálné filmové dílo ze staré školy. ()

Reklama

farfalla 

všechny recenze uživatele

Mexicko-westernový film. Adaptace románu ´A Wall for San Sebastian´ od Williama Barby Fahertyho. Variace na ´The Seven Magnificent´. Hned zaujme zajímavá hudba Ennia Morriconeho. Otec Joseph (Sam Jaffe) zachrání banditu Leona Alastraye (Anthony Quinn) a za to je biskupem přeložen do malé vesnice. Leon se mu chce odvděčit za záchranu a doprovodí ho až do San Sebastian. Hned po příchodu je však kněz zabit. Teclo, americko-mexický míšenec (Charles Bronson) a jeho banda se chtejí zbavit i Leona. Lidé z vesnice ho najdou umírajícího v šatech otce Josepha a uvěří, že je také knězem. Leon je zmobilizuje k opravě venice, stavbě přehrady, aby měli dost vody pro svá pole. Také přinese zbraně a přivede posilu z města a všichni začnou stavět zeď, která by vesničany ochránila před nájezdem Yakuiů, kteří si vždy přijedou pro úrodu vesničanů. Také Teclovi se změny ve snici nelíbí, chce mít vesničany ustrašené a poddajné. Vesničané tedy budou muset bojovat se známým nepřítelem i s domnělým přítelem. Leon se poprvé bude cítit užitečný. Film se skutečne natáčel v Mexiku na rozdíl od ostatních spaghetti westernů, které se obyčejně točili v Evropě. Anthony Quinn je v dobré herecké kondici. ()

jatamansi 

všechny recenze uživatele

Alastray Anthony Quinn je rebel. A to ne ledajaký. Církevní azyl je svatý, ale přeložení za odměnu spíš trestem. San sebastian je Bohem zapomenuté město. „Tak to je blázen i Bůh. Dneska v noci ať se radši nedívá.“ Polámané kolo, mrtvá mula, zbývá jen pochod pěšky. Poušť, slunce. Supi - a pod tím tradičně skvělý Morricone. Hlavně ty jeho ruchy, v tom je skutečně mistr. V San Sebastian nejen že nebydlí Bůh, nebydlí tam ani lidé. Jen kostelní zvon znovu vzvání. Jeden z řady poctivějších filmů. Zločinci jsou špinaví, umaštění, neholení. Patrně i smrdí. Quinn rovněž, potrhaný, nemytý, rozcuchaný. Žádný navoněný učesaný seladon. Městečko se rozpadá, všude prach. Špína, nepořádek. Na hřbitově jen přibude jeden kříž za otce františkána a z Anthonyho je rázem kněz. Bronson pro změnu zase padouchem. Jen kněz Quiinn ví, jak je to se zázrakem s krvácejícím svatým Sebastianem, ale účel – a dav – světí prostředky. Domorodci mu věří a důvěra je něco, co ani otrlý muž nemůže jen tak hodit za hlavu. Je chycen do pasti. Víra přenáší hory a v tomto případě staví vesnici, kostel, přehradu. Když do boje zasáhnou indiáni s Teklou zdá se, že je konec. Ve skutečnosti všechno teprve začíná. Odmítnout dívku slovy „byl jsem moc dlouho knězem“ vtipné. Pokud se z prostitutky stane guvernérova manželka, je to dobrá kariéra. Pokud je to bývalá milenka, tím lépe. Zbraně za znamínko na tajném místě, tomu říkám obchod. S mírným úskokem, diplomacií a hraním si se slovíčky. Vůbec je zde na western dost intrik křížem krážem. Ale pěkně se na to kouká, dobře se to poslouchá. Film o cti a o čestnosti. Film víře v Boha i sebe sama. O důvěře. „Ta španělská polovina tvé krve vždycky zradí indiánskou.“ Co dodat závěrem – vesnice získá nového kněze a ten falešný – kam jej srdce táhne? ()

curunir 

všechny recenze uživatele

Prekvapivo vcelku vydarený ,,western" (film rozhodne nie je presne týmto žánrom), ktorý narozdiel od podobných filmov ovplýva dvomi základnými piliermi - zápletkou (trocha pripomína Sedem statočných. Či Sedem samurajov?) a myšlienkou. Myslím, že Charles Bronson tu predvádza snáď svoju jedinú zápornú úlohu, je však trocha naškodu, že obidvaja záporáci tak jednoducho odídu zo scény. Zaujalo ma obdobie v ktorom sa film odohráva, podľa všetkého to vyzerá na rok 1746, čo však je historicky úplne mimo už len z dôvodu, že vtedy prebiehali vojny o nadvládu nad kontinentom. Skôr teda obdobie vyzerá tak na 30. roky 19. storočia. Hudba Ennia Morriconeho aj keď rozoznateľná už v prvých tónoch veľmi príjemne obohacuje film. Škoda, že táto snímka nie je až tak známa. ()

Galerie (23)

Reklama

Reklama