Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

Ilicka 

všechny recenze uživatele

Netrpělivě očekávajíc dospělou a krvavou Sherwoodskou řež Ridleyho Scotta a Russela Crowea jsem se dostala k té nejbarevnější (Viva TECHNICOLOR!!!) a pro mě neinfantilnější verzi Sherwoodské legendy, přiznanému to remaku Fairbanksovy verze z 20. let, s idolem (akčním hrdinou) let třicátých, Errolem Flynnem, který opět jede věrně v tandemu s Michaelem Curtizem. Opravdu barevná, veselá, dynamická podívaná mě však takřka umořila. Velké plus pro spanilou představitelku Lady Marianny Olivii de Havilland. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Akční blockbuster, model 1938. Hood trochu hapruje, pokud jde o návaznost některých záběrů, ale díky kaskadérským kouskům, každou akci znásobující hudbě a technicolorovým barvám se jedná o slast pro každého milovníka velkých dobrodružství ze staré školy. Nekomplikovaná a také díky tomu nestárnoucí zábava. 80% Zajímavé komentáře: Kass, Falko ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

A já bláhový si doteď myslel, že scéna s Robinem Hoodem a jeho přiteplenou bandou z prvního Shreka byla parodická. Nebyla. Byla jen věrná svému vlezle rozjuchanému předobrazu. Aspoň, že to zuby nehty zachraňují Basil Rathbone a Claude Rains, kteří jsou tradičně skvělí a nejuchají. Což se krom nich dá říct v celém filmu snad již jen o koních (i když ti si aspoň zvesela pořechtávají). ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejmilejší představení dalšího hollywoodského páru snů Errola Flynna a Olivie de Havilland, k nimž zde nutno přičísti Flynnova dvorního režiséra Michaela Curtize (snad 12 společných filmů). Z amerických rozhodně nejlepší Robin (celosvětově bych hlasoval z čistě osobních důvodů pro Lexe Barkera), jenž nikdy nevybledne - ať svými skvěle zrestaurovanými barvami či romantikou, dobrodružstvím a humorem ()

Freemind 

všechny recenze uživatele

Errol Flynn je v těch punčocháčích k popukání a nedokážu si vysvětlit, proč ho tehdy ženy považovaly za sexsymbol, je to spíše takový sympatický kulišák. Film nabízí skutečně dobrodružnou podívanou, u které jsem se - k vlastnímu údivu - několikrát upřímně zasmál. Roztomilé, barevné a zábavné. Velmi příjemný objev. ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Erroly Flynn nebyl vůbec spokojen, když se dozvěděl, že má film režírovat Curtiz. Nelíbily se mu Curtizovy velitelské metody a oba dva měli spolu konflikty již během natáčení snímku The Charge of the Light Brigade (1936). (liquido26)
  • Během filmování Robinova útěku ze zámku byl Basil Rathbone srazen a pošlapán komparzisty. Odnesl si z toho poranění na pravé noze, které si vyžádalo osm stehů. (liquido26)
  • Pro roli Willa Scarleta byl nejdříve zvažován David Niven, který byl ale v době natáčení na prázdninách v Anglii, a proto roli dostal Patrick Knowles. (liquido26)

Reklama

Reklama