Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

jonyyy 

všechny recenze uživatele

Moc hezká pohádka, navíc na dobu neobyčejně krásný obraz a barvy, které tomu opravdu sluší, černobíle by to byla nuda, protože celý film opravdu hraje barvama. Akorát ty silonky, co tam všichni nosili byly strašné :D. Nejlepší scéna, je jak mečujou a kamera zabírá pouze jejich stíny, to bylo opravdu nápadité. Spolu s Jih proti severu asi nejvetší klenot z 30. let, co jsem zatím viděl. 80% ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Že je to velmi naivní příběh, který každý notoricky zná? So what!___ Ukažte mi lepší, barevnější a roztomilejší zpracování s Robinem lepším než je Errol Flynn a Marion půvabnější než Olivia de Havilland!___ Desítky mrtvých bez jediné kapky krve a hle - ono to funguje, u filmu se ohromně bavíte a tu obrovskou naivitu, která celý snímek protkává, tu blahosklonně přehlížíte. ()

Reklama

Wiliem 

všechny recenze uživatele

Tak trochu mě tento film přišel jako divadelní představení, než dobrodružný příběh, který měl být hlavním motivem, možná to způsobily ty kostýmy o:) Přesto mě toto zpracování legendy o Robinu Hoodovi celkem zaujalo. Nečekejte zde ale žádné velkolepé bitvy, ono taky vzhledem k roku výroby se taky ani nic takového očekávat nedá. 65% ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Příliš mnoho punčocháčů a příliš mnoho hloupých postav. Chápu, že takhle vypadala ve 30. letech v Hollywoodu blockbusterová dobrodružná produkce, nicméně tohle je asi kategorie filmů, kterou pro příště vynechám. Celé to působí jako nějaká československá pohádka z 50. let, všude plno falešného kamení a dokonale zarovnaného trávníku. Až mi z toho rozum přechází, když si uvědomím, že o 4 roky později Michael Curtiz natočí Casablancu. 3/10 ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Ryzí esence hollywoodského stylu, která je patrná od počátků studiového systému až po dnes. Nákladná dobrodružná kostýmová podívaná, která nic závažného neřeší a zábavnými peripetiemi se chýlí k happy endu. Pokračovatelem těchto blockbusterů jsou v moderní době třeba Piráti z Karibiku. Navíc, Errol Flynn je ne nepodobný Orlandu Bloomovi (až na tu příšernou ofinku). Na filmu je ještě vidět, že němá éra ještě tak trochu určovala strukturu vyprávění (občasné používání mezititulků a teatrální herectví), ačkoli, díky štědré podpoře snímku od studia Warner, si mohl Robin Hood dovolit použít technicolorové barvy. Post hollywoodské klasiky dokazuje i to, že v podstatě všechny pozdější adaptace sherwoodského zbojníka jsou vyprávěny prakticky totožně. ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Zvuk Robinova šípu byl použit skoro ve všech Hvězdných válkách. (liquido26)
  • Film je remakem němého Fairbanksova filmu z roku 1922. Původně měl příběh tento film kopírovat daleko více. (liquido26)
  • Maid Marion (Pana Marion) není nikdy takto ve filmu nazvána. Pouze je dvakrát nazvána "Lady Marion Fitzwalter". (liquido26)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno