Reklama

Reklama

Lužinova obrana

  • Velká Británie The Luzhin Defence (více)
Trailer

Obsahy(1)

Ve dvacátých letech minulého století přijíždí do mondénního prostředí u italského jezera, kde se schází evropská smetánka, podivínský šachový génius Alexandr Lužin, aby zde sehrál svůj životní zápas. Šachy jsou pro něj celý jeho život - únik z reality, s níž se jen obtížně vyrovnává, jeho způsob komunikace s okolním světem i jediný smysl života - do okamžiku, kdy se setkává s Natálií. Natálie je mladá ruská aristokratka, jejímž jediným životním úkolem je co nejvhodnější sňatek - alespoň podle jejích rodičů. Matka se jí snaží přihrát pohledného, uhlazeného a majetného hraběte Jeana se Stassarda. Pak ale Natálie potká nevyzpytatelného, komplikovaného a impulsivního Lužina. Nejsložitější partie jeho života začíná, každý tah může ovlivnit jejich společnou budoucnost...

LUŽINOVA OBRANA je po ANTONII, která v roce 1996 zvítězila v oscarovém klání v kategorii neanglicky mluvených filmů, dalším filmem nizozemské režisérky Marleen Gorrisové, uváděným v České republice. Jde o filmové ztvárnění stejnojmenného románu slavného spisovatele Vladimira Nabokova, jenž byl pro svoji mnohovrstevnost považován za nezfilmovatelný. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Vynikající a obdivuhodný je John Turturro v roli fenomenálního šachisty, komplikovaného introverta a svým způsobem asociálního psychotika. Křehký a lehce zranitelný Lužin odstartuje svou nejobtížnější životní i profesionální partii náhodným setkáním s Natálií. Její něžný půvab a vlídná náklonnost v něm probudí nečekaně hluboký a silný cit. Mat bláznů aneb šach, ze kterého není úniku.. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Filmová adaptace románu Vladimíra Nabokova o životním, šachovém a milostném martyriu legendárního ruského šachisty Alexandra Lužina. Jako aktivnímu šachistovi jsem se v tomhle biografickém dramatu těšil hlavně na reflexi (nějakou analýzu těžko od celovečerního filmu očekávat) jeho proslavené defensivní šachové taktiky se závěrečným překvapivým tahem věží, původem holandská režisérka Marleen Gorrisová však zaměřila poučena Nabokovem svůj reflektor k jinému významu pojmu Lužinova obrana - obrana duševně nemocného člověka před světem. Typický génius/šílenec Alexandr Lužin je v pojetí Johna Turturra tak přesvědčivý, až ohromuje - Turturro jakoby ještě akcentoval onu neviditelnou hranici, která dělí bytost geniálního jedince od naprostého blázna...porucha komunikace, rozpad sociálních struktur a nefunkční socializace, život v zajetí vlastní utkvělé představy, svého vnitřního světa, těžké navazování kontaktů, neschopnost obstát v praktickém životě... Emily Watsonová už sehrává jen standardně obyčejný herecký part a dál mě snímek vlastně už vůbec ničím nepřekvapil. Víceméně předvídatelné sentimentální drama, jehož obsah je tak komorně fádní, že brzy vymizí z hlavy... Nebýt Torturrova hereckého koncertu, tenhle film by zapadl do podprůměru... ()

Reklama

snob 

všechny recenze uživatele

Nemám rád šachy. Nemám rád ani mustry. Nemám rád chladnou romantiku. Krom jiného nemám rád ani slabé herecké výkony a hloupý scénář stavějící na románu, který zaujal, ale nenadchnul a pitomě ukňouráné konce nemám rád a hloupé snímání bolu v očích a nemám rád ani sex proklikaný s partií šachu a co mi vadí nejvíc, je ta ztráta života při hledění na takový kus, kde se všechno výše vyjmenované vyskytuje. Tak jsme si zajuchali, polívčičku z růžové vaty pojedli a stejně se nemáme rádi. ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

Lužinova obrana je film o geniálním šachistovi, který žije ve svém vlastním světě a je velmi zranitelný. Jeho krásnou čistou duši objeví dívka, do které se hluboce zamiluje. Mohli by být oba velmi šťastní, kdyby ovšem nebyl tak geniální šachista. Moc hezký film s příjemnou hereckou sestavou a pro mě mnohem stravitelnější než příběhy, jejichž podstata stojí na kartách; těm totiž nerozumím, šachům ano. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

John Turturro si s radostí střihl roli geniálního mimoně, kterému by náhodný kolemjdoucí nejraději věnoval lízátko s černobílými kostkami, ale o moc víc toho film nenabízí. Není to špatný snímek, ale divák natěšený na ďábelské rošády a rafinované výpady střelce do zhroucené obrany, si toho příliš neužije. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama