Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lily Powers (Baby Face) musí robiť oveľa viac než servírovať drinky v otcovej schátralej predajni liehovín v malom priemyselnom mestečku. Po jeho smrti dostane šancu odísť do New Yorku. So svojou skúsenosťou v "hádzaní očami" je čoskoro na ceste na vrchol, cynicky stúpajúc po mužoch, ktorých už nepotrebuje... (matriosa)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

Matty 

všechny recenze uživatele

Exploit Yourself.“ Barbara Stanwyck uvádí do praxe Nietzscheho myšlenky a za uplatnění všech končin svého těla si podmaňuje celou firmu, vedenou pochopitelně muži. Cesta za úspěchem začíná vysvobozující smrtí otce, který ji k prodávání vlastního těla přinutil. V případě ostatních mužů je to naopak ona, kdo je nutí, aby se podřídili. Za všechna příkoří, jež na ní muži napáchali, se mstí sebevědomou aplikací metody „sveď a smeť“. Své krátkodobé milence odvádí od práce i od manželek. Zatímco se chlapi kolem ní vraždí, ona zachovává ledový klid. V závislost na tom, jak se „prospává“ do vyšších příček firemní hierarchie, kamera stoupá výš a výš ke špičce budovy, falického symbolu patriarchální moci. Muži jsou pro Lily pouhými loutkami také díky tomu, že se z „jejich“ literatury naučila, jak v jejich světě prorazit (kromě Vůle k moci pilně studuje také příručku etikety). Opačné pohlaví má zkrátka přečtené a je dost chytrá na to, aby věděla, kdy hrát hloupou. Kromě Barbary Stanwyck, která předvádí úžasnou práci nohama a frivolní pohledy rozdává s neodolatelnou nonšalancí, stojí Baby Face za zhlédnutí také jako důkaz, kam až si hollywoodští filmaři dovolili v období před Kodexem zajít. Ovšem dobovým strážcům morálky nepřišel nihilismus snímku fascinující, nýbrž odsouzeníhodný, pročež Baby Face nejprve zcenzurovali a posléze raději úplně stáhli z oběhu. Kompletní verze byla nalezena teprve v roce 2004. Bohudík, protože podobně ďábelských lekcí společenské přetvářky a nestoudných výzev, abyste si od života vzali víc, než je vám normativně nabízeno, Hollywood ve své historii až tolik nenabídnul. 75% ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Z dvojice filmů (kolekce Forbidden Hollywood), které byly trnem v oku filmovým cenzorům, a které zobrazují cestu ženy za štěstím dlážděnou čímkoli jiným než počestnými úmysly, je jednoznačným vítězem rusovláska Jean Harlow ("Red-Headed Woman" 1932). Barbara Stanwyck není zdaleka tak přesvědčivá, jak typově tak herecky, nemluvě o příběhu, který nakonec stejně hledá spásu v ospravedlnění a nápravě. ()

Reklama

ilclassico 

všechny recenze uživatele

V podstatě dost tuctový příběh (viď konec) i provedení (film ještě stále vychází spíše z němých filmů než pozdějších zvukových) povyšuje Barbara Stanwyck (jak jinak) a otevřenost, která tolik schází v pozdějších filmech. Nedivím se, že svíčkové báby a pánbíčkáři byli z filmu na větvi. Za tu otevřenost si film hvězdičku navíc zaslouží. V rámci žánru za 4. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Odvazna skolacka Barbara jako zlatokopka ktera jde pres mrtvoly. Ovsem v zaveru se vse meni a ona psychicky procitne diky lasce... No nevim, ten zaver je tedy hodne rozpacity. Ale Barbara to vali perfektne, vypada dobre, a navic ma u sebe jako kamosku/sluzebnou moji oblibenou, puvabnou Theresu Harris. 3+ ()

PetraMishka 

všechny recenze uživatele

Překvapivě odvážný a otevřený snímek o cestě vzhůru přes postel. Barbara Stanwycková exceluje jako dívka zneužívaná od dětství otcovými kamarády, které místní intelektuál vysvětlí, že by měla své přednosti využít ve vlastní prospěch a to všemi prostředky. A tak, naučená z otcova baru, pluje mezi muži, kdy nezajímavé rychle odpálkuje, zatímco zajímavé sbalí na hranou nevinnost. Samozřejmě jí potkají i nějaké tragédie, ale sladký konec bohužel nechybí, což je jediná slabina filmu. Je totiž úžasně drzý a osvěžující. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (6)

  • Necenzurovaná verze zůstala ztracena až do roku 2004, kdy byla objevena ve filmovém trezoru Library of Congress v Daytonu ve státě Ohio. Za nálezce je považován George Willeman. (Zetwenka)
  • Od roku 1934 nesměl být film promítán a k divákům se dostal až na videokazetách v 80. letech (raffspIn)
  • V roce 2005 byl film považován za „kulturně, historicky nebo esteticky významný“ a byl zahrnut do každoročního výběru 25 filmů, které byly přidány do Národního filmového registru Kongresové knihovny USA. (Zetwenka)

Reklama

Reklama