Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Scenárista a režisér Zdeněk Zelenka začne koncem srpna 2005 natáčet pro Českou televizi pohádkovou komedii Boháč a chudák, jejíž premiéru uvidí diváci ještě v tomto roce. Děj této trikově náročné, situační pohádkové komedie vystavěl režisér Zelenka, který je zároveň autorem scénáře, na motivy stejnojmenné pohádky K. J. Erbena, takže po Nesmrtelné tetě je to již podruhé, co se nechal při psaní scénáře inspirovat tímto klasikem. Původní Erbenův text, který svým rozsahem nepřesáhl půl stránky, posloužil Zelenkovi pouze jako inspirační zdroj k napsání dějově bohatého příběhu o dvou bratrech, z nichž jeden žije v přepychu, neboť mu k bohatství dopomohlo Štěstí, a druhý živoří v naprosté chudobě, protože ho miluje Bída a ta z lásky k němu nechce připustit, aby zbohatl a nechal si tak svůj život zkomplikovat starostmi o majetek. Avšak nejen boj s Bídou a povýšenost, plynoucí z vlastnictví velkého majetku, jsou hlavními motivy této půvabné komedie, která je určena dětem bez rozdílu věku. Významnou roli v tomto místy i velice napínavém příběhu má touha po lásce, hledání životního štěstí a neméně důležitým motivem je zde i motiv odpuštění viny ve jménu trvalejších hodnot, mezi které lze v tomto případě zařadit vztah dvou bratrů. Tak jako v Nesmrtelné tetě i zde tedy slouží Zelenkovi pohádkový příběh nejen k zábavné podívané, ale zejména k jistému podobenství, ve kterém lze nalézt motivy vlastně veskrze současné... Jak už je u Zelenky zvykem, scénář je napsán tak, aby poskytl prostor pro výjimečné herecké výkony, v tomto případě zejména pro představitele obou bratrů a pro herečku, která bude ztvárňovat vděčnou roli Bídy. Po náročných a obsáhlých hereckých zkouškách obsadil režisér do rolí bratrů Jakuba Prachaře a novou tvář, která se před kamerou ještě neobjevila - mladého herce Michala Slaného, člena činohry Národního divadla a adepta na cenu Thálie v roce 2003. Dalšími novými tvářemi budou studentka 1. ročníku pražské konzervatoře Marika Šoposká a Markéta Coufalová, která studuje DAMU. Tak jako tomu bylo u Nesmrtelné tety, kdy Zdeněk Zelenka napsal roli Závisti na tělo Jiřině Bohdalové, i zde napsal roli Bídy přímo pro tuto herečku. V dalších rolích uvidí diváci ještě Václava Postráneckého, který ztvární roli bodrého řezníka Čvančary, a v neposlední řadě Jana Hrušínského, kterého režisér obsadil do role popleteného hraběte Oto Pintoffa. Do rolí průhledných, vzduchem poletujících postaviček, které symbolizují štěstí obou bratrů, obsadil režisér herečky Jitku Schneiderovou a Andreu Elsnerovou. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (59)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Jedna z mála televizních pohádek vzniklých po roce 2000, na které se dá dívat, aniž by si předseda galaktické komise pro mrzačení umění musel uhryznout jednu ze svých noh. Ucházející scénář, snesitelné postavy, sympatická Šoposká (opět), díky níž přihodím jednu hvězdu navíc. Sice to trochu recykluje Nesmrtelnou tetu, ale za koukatelnou pohádku aby dnes člověk platil zlatem. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Zpracováním to hodně připomíná Nesmrtelnou tetu, nejen projevem Bídy. Ale mně se tak líbí ta myšlenka, že Štěstí může být ve sklepě ... jen mě trochu děsí fakt, že náš panelák sklep nemá. Umím si ale živě představit, jak rozkošně morbidně by na mě působil hlavní hrdina v rakvi, když by mě tahle pohádka zastihla v dětském věku. ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Pro mě je tahle pohádka obrovským překvapením. Nečekal jsem od ní vůbec nic, obzvláště když to točil Zelenka, věhlasný režisér otřesných pohádek jako je KOUZELNÍK ŽITO, ČAROVNÉ DĚDICTVÍ či RUMPLRCIMPRCAMPR. I proto jsem z ní tak mile překvapen. Příběh o štěstí a bídě, o jejich záměně a jak spolu jedna s druhou souvisí, se moc povedl. Stejně tak se povedl i výběr herců. V hlavní roli Jakub Prachař, který sice v prvních minutách působí jako by byl zhulenej. Ovšem poté, co se vypořádá s Bídou, je to podle mě jeho nejlepší role. Coby pan hostinský byl suprový. To jeho bohatý a hamižný bratr je debil s velkým D. Je hamižnější než Stašová v jiné Zelenkově pohádce, POKLADU NA SOVÍM HRÁDKU. Ovšem ten herec ho hrál dobře, ačkoliv ta role je hodně nesympatická. Výborný byl i i Postránecký coby nasranej řezník. Nejlepší byla přesto všecko stejně Bohdalka v roli Bídy. Ta si hraje opět to svoje, co jí jde nejlépe. Ve svém kostýmu připomínajícího Hejkala vystupovala jako to strašidlo, co hrála v KAČENKA A STRAŠIDLA a stejně tak coby čarodějnice z NESMRTELNÉ TETY. [1291. hodnocení, 42. komentář, 59%] ()

Mlle 

všechny recenze uživatele

Námět skvělý, zpracování slabomyslné. Efekty výjimečně absurdní, chvílemi jsem si připadala jak divák v sanatoriu pro retardované (za všechny snad televizní křišťálová „koule“ v podobě levitujícího zlatého rámu víly Štěstěny) – úplný návrat diskotékových videoklipů osmdesátých let. Nesympatičtí herci, prostoduší bonviváni povrchně recitující texty bez schopnosti vystvořit si vlastní vztah k původní hloubce Erbenových postav. ()

honz 

všechny recenze uživatele

Po shlédnutí této pohádky jsem měl dost rozpačité pocity. Přepracování některých motivů Erbenovy stejnojmenné literární předlohy by snad ani nevadilo. Ale chybělo mi tu to, co u většiny pohádek natočených v devadesátých letech a po roce 2000, totiž ta "pohádkovost" či kouzlo pohádky. Herecké obsazení bylo opravdu velmi dobré, ale jejich postavy zůstavají nějak nevýrazné. Jakub Prachař je mladý talentovaný herec (vždyť talent měl po kom zdědit!), nicméně i jeho hlavní postava se jakoby ztrácí mezi ostatními. Je to arci škoda, obzvlášť, když si uvědomíme, že Erbenův literární odkaz patří k tomu nejcennějšímu a také nejkrásnějšímu v naší národní literatuře a kulturním dědictví vůbec. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno