Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Pustit se do takto emocionálně vypjatého dramatu vyžaduje odvahu, ale taky přináší jistotu úspěchu. I průměrné drama se prodá, pokud jeho tématem takováhle hrůza. A to je případ filmu Whistleblower. Vše zůstává zcela na povrchu, jakoby ani dnes tvůrci de facto nesměli o problému do podrobna hovořit. Nepustí nás do příběhu a pořád chodíme kolem horké kaše. Výsledkem je nuda v druhé polovině. A tak zbývá polovičaté poselství, že lidi jsou kurvy a OSN není o nic lepší...60% ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Informátorka mohla dopadnout mnohem hůř. Happyend se přímo nabízel, kolik jen jsme už viděli příběhů, kdy za beznadějné situace zasáhne bojovník s neřádstvem a dokáže ostatní strhnout a se zlem zatočit. Tvůrci zůstali naštěstí nohama na zemi a vznikl sympatický televizní film, který pranýřuje obchod se ženami a korupci mezinárodních institucí. Že filmaři potřebovali nějakou mezinárodní hvězdu, aby k projektu přitáhla pozornost, je naprosto pochopitelné. Že volba padla na Rachel Weisz, je ale trochu nešťastné. Do role nekompromisní tvrdé policistky (takové ženské obdoby Serpica) se hodí dle mého stejně, jako Dáda Patrasová do role partyzánky. K tomu si přidejme poněkud lacinou úlitbu americkému publiku (ano, při několika ušlechtilých frázích na téma neúplatnosti amerického soudního systému a tamních úřadů mi zacukaly koutky úst) a vychází mi to na silné tři hvězdičky. Celkový dojem: 65 %. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Domnívám se, že tento filmový pohled jasnou formou ukazuje, (mimochodem drsný námět, ale dobře natočený), že i mírové sbory pod hlavičkou OSN nemusí být vždy žádoucím východiskem pro lokální válku. Nad ostatní je třeba vyzdvihnout, že o tom alespoň je natočen účinný film, který zásadním způsobem ukazuje, že tento případ evidentně zbavuje OSN jakési zavedené glorioly, kterou se stále ohání. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Pomalejší rozjezd připomínající skoro nějakou epizodu ze seriálu, co se jich na komerčních stanicích točí pořád dokola, zhruba po půl hodině, resp. po příjezdu Kathryn (výtečná, výtečná a ještě jednou výtečná Rachel Weisz) do Bosny se to však zlomí do hodně depresivního a špinavého dramatu, jenž vyvrcholí šokujícím finále a jakousi bezmocností pohnout touhle zvrácenou mašinérií byť jen o píď... Víc napsat snad ani nedokážu, páč při myšlence, že se tam toto vážně děje (a asi vážně děje) se mi jaksi nedostává slov. Na první pohled nenápadný, avšak velmi silný film. ()

zuzinka2 

všechny recenze uživatele

Film sázící hlavně na silné téma a na výbornou R. Weisz. Bohužel samotné téma, které je velmi zajímavé a poutavé, není využito na 100%,myslím že s takovýmhle tématem by se dal natočit emocionálně silnější film. Dalším plusem je kromě tématu a hlavní představitelky i výborná atmosféra, kterou podtrhuje i obsazení neznámých herců do rolí pracovníků mezinárodních organizacích na nižších postech (ti na vyšších jsou ztvárněny poměrně známými a osvědčenými herci) a místních policistů. Problém jsem měla s počáteční a závěrečnou pasáží. Zatímco začátek mi přišel naprosto zbytečný, tak konec je nedotažený a celý film vyšumí do ztracena. Ale i tak film na který se vyplatí podívat. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Film byl natáčen převážně v Rumunsku, několik klíčových scén pak v Torontu. (Florentyna)
  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)
  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama