Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film zachytáva skutočný príbeh novinára Maziara Bahariho, ktorý mal za úlohu urobiť len zopár rozhovorov v Iráne, vzhľadom na blížiace sa voľby prezidenta. Svoju tehotnú snúbenicu doma ubezpečil, že o týždeň sa vráti. Nešťastná náhoda však jeho osud náhle zmení a Maziar je zatknutý v Iráne na oveľa dlhší čas ako jeden týždeň. Názov filmu Rosewater vznikol na základe toho, že Maziar mal počas každého vypočúvania väčšinou zaviazané oči, a tak dokázal rozlíšiť aspoň jedného vyšetrovateľa len vďaka tomu, že voňal ako ruže. (readan)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (13)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Na tom filmu je celou dobu vidět, že nechce být primárně krutým filmem, i když lidskou krutost zobrazuje. Především je to film o člověku, který se dostal do situace, která byla jednoznačně nezáviděníhodná. V některých případech je osud smířlivý a všechno může dopadnout relativně dobře. Bohužel filmový výsledek pak může být takový nijaký. ()

hanka_h 

všechny recenze uživatele

Voľby v Iráne rok 2009, očami a kamerou novinára, ktorého za to zatkli a väznili. Filmovo priemerné, občas trochu naivné, ale bolo mi sympatické, že sa to nezvrhlo na klasický heroický epos alebo väzenský masochizmus. Občas to stačí aj takto, nohami na zemi. Ibaže potom nezostane žiadny vzletný zážitok. ()

Reklama

VanTom 

všechny recenze uživatele

Čtyřměsíční izolace, obvinění ze špionáže a psychické mučení v íránském vězení rozhodně nemohly být žádná selanka, nicméně zrovna tahle stěžejní většina snímku, v níž novinář Bahari přemítal o odloučení, rodině a spěl k podepsání (vykonstruovaného) přiznání, mě upřímně dost nudila. Přitom půdu měla připravenou dobře, úvodní dokumentování (zfalšovaných) voleb a následných demonstrací vypovědělo mnoho znepokojivého o nesvobodě v islámské zemi. Závěr s využitím ("masážních" :-)) fantazií vyslýchatele i zkostnatělosti režimu pak trochu ujel do nechtěně úsměvné, pranýřující angažovanosti; ovšem stále šlo o velmi "respektuhodné" téma, které si slabé 3* nakonec vysloužilo. ()

lillien 

všechny recenze uživatele

Trailer sliboval drsné drama ze země, kde zítra znamená včera, drama oběti silně zaostale nelidského režimu, jehož představitelé neváhají jakékoli své, dokonce i vymyšlené či domnělé odpůrce trestat praktikami, za jaké by se nemusel stydět ani soudruh Vysranovič Stalin. No nakonec jsem z nudy málem utkala středně velký perský koberec. Hlavní hrdina se ze svého notně nervově labilního vyslýchajícího soudruha sice pokusil neposrat, nicméně poté, co jeho naivní forma odboje vzala za své, podléhá tlaku vymaštěných soudruhů, odehraje svůj vnucený štěk před kamerami, podepíše Íránské STB nějaká lejstra a mizí zpět do civilizace. Mnoho povyku pro nic, viz soudruh verbal. ()

kajda.l 

všechny recenze uživatele

Až příště dostanu chuť na perskou, tak raději tu o Šeherezádě. Nereálné (spíše přehnaně zjednodušené), naivní a silně prozápadní. Růže, těhotná manželka, Leonard Cohen, Megan Fox = porno, dobří a zlí Íránci (hovořící mezi sebou anglicky), agent dement, CIA je také zlá. Po celou stopáž víceméně k smíchu. Stewart je tak trošku chuj. Mohl to být moc dobrý film, jen se nebát tématu. 50% ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Jon Stewart bol taký zapálený pre príbeh Maziara Bahariho, že sa rozhodol dočasne prenechať svoje kreslo hostiteľa v The Daily Show (od r. 1996) kolegovi Johnovi Oliverovi, aby mohol odísť natáčať svoj režijný debut na Stredný východ. (drake31)
  • Film vznikol na námet knihy "Then They Came for Me" od Maziara Bahariho. Kniha zahŕňa Bahariho rodinnú históriu, ako aj jeho uväznenie, ktoré nasledovalo po kontroverzných iránskych voľbách v roku 2009. (drake31)
  • J.J. Abrams údajne poskytol asistenciu Jonovi Stewartovi pri písaní scenára. (drake31)

Reklama

Reklama