Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

Maq 

všechny recenze uživatele

„Tenhle tunel je jako stvořený pro vraždu.“ Je zajímavé, že Huston v roce 1956 ještě nemohl znát dílo zapomenutého českého Génia, a přesto začíná své drama richtig cimrmanskou metodou. Ještě než spatříme první kapku mořské vody, je nám jasné, že všechny přítomné zabije velryba, pokud možno ta neproslulejší, nejvražednější, a ještě k tomu bílá. Inu, všechna braková klišé jsou zde, akorát to bohužel není míněno jako sranda. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kapitán Ahab ví, že mstít se je nekřesťanské, ale o to šíleněji žene svou loď Pequod i s posádkou vstříc zkáze zvané Bílá velryba, či chcete-li Leviatan.. Stěžejní literární dílo amerického romantismu Moby Dick, or The Whale se podařilo Hustonovi zfilmovat docela poutavě, především závěrečný souboj s albínským kytovcem je na svou dobu natočen opravdu mistrovsky, nicméně ty občasné divadelní monology a kázání o boží moci ukazují, jak obtížné je někdy převést knihu podobného rázu na filmové plátno, aniž by vyprchalo kouzlo psaného slova a přitom bylo udrženo napětí. Na závěr tu máme jeden spoileroidní výsledek pro příznivce ekologie i sportu: Lovci velryb vs. Greenpeace 0:1.. ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele

Všeobecně známý příběh většině čtenářů od juniorských let, který mi nesedl. Vlastně asi jediný film s Gregory Peckem, kde mě nezaujal ani Gregory Peck. Efekty neřeším, spíše mě rozladil zkostnatělý scénář, mizerné dialogy, kterým neprospěl ani kvalitní český dabing. Teatrální víc než filmy z letech třicátých, škrobené, chyběl mi tam už jen hřímající velikán Zdeněk Štěpánek s přelepeným okem a hudební doprovod Jiřího Srnky. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jenom dvě verze Moby dicka a můžu říct že tohle byla fakt paráda. Peck je vážně ve své roli démonickej a ostatní herci v čele s tím kdo hrál toho Queenquega tak neměly chybu. Parádní efekty a hlavně atmosféra film jenom podtrhly. Huston tohle natočil fakt parádně. A z lovu velryb mi běhal nepříjemný mráz po zádech. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Asi se najde málokdo kdo by neznal tento slavný román. A kdyby přeci jen, jméno Moby Dick už zná snad opravdu každý. Byl jsem proto zvědavý na tenhle film o němž se říká, že co se týče románové adaptace, ještě nebyl překonán ač je z roku 1956. Divák hned od úvodu výborně nasaje tu dobu, ve které se film odehrává. Většina jeho děje se samozřejmě odehrává na palubě velrybářské lodi Pequod a tak se nijak neliší od námořních filmů své doby. Trochu mne mrzelo, že když byly záběry z podpalubí, nikde se nic nekývalo, ani lana. prostě jako kdyby posádka jela vlakem... Boje s velrybami byly provedeny slušně a asi jen dvakrát bylo hodně zřetelné, že se za velrybáři pouští něco jiného a že to vše není jeden obraz. Archaičnosti trochu přidávala i hudba, podle ní níž zkušenější divák snadno rozezná poválený film od pozdějších. Ale možná to bylo právě tou ne vždy kvalitní kamerou, tou určitou pošmourností a to i v pasážích s bezvětřím a palčivým sluncem nad hlavou námořníků co filmu dalo šmak jakési věrnosti. Ony digitální efekty nejsou vše, což jsme si jasně ověřili u pozdějšího snímku V srdci moře... Moby Dick respektive velká bílá velryba prý skutečně existovala. Zraněná od harpunářů pak začala napadat nejen lodi s harpunáři, ale i samotné velrybářské lodě. O těchto napadeních existují i záznamy a dokonce nákresy oné velryby se zlomenými harpunami ve svém hřbetu. Nakonec i ona podlehla harpunám a o její ulovení se přý zasloužily dvě lodi. Nástupem páry a harpunových děl pak skončila drsná práce harpunářů, kde šlo o vysoce rizikový podnik. Vybíjení velryb nabralo opravdu masového měřítka a těžko obhajovat lidskou potřebu svítit a promázavat soukolí strojů velrybím olejem tak obrovským barbarstvím na tak úžasných mořských tvorech. O to šílenější je, že i ještě dnes ředa států v čele s primitivními /v tomto ohledu) Japonci velryby a nejen je dál brutálně loví navzdory jejich nízkým stavům. Osobně bych jakékoliv lovy přísně zakázala a špatně se mi koukalo už jen na záběry v tomto filmu snaže si namlouvat, že jde o lov jen jako. Teď nemyslím závěrečný boj s umělým Moby Dickem, ale ty lovy před tím. Dávám za 4 velrybí zuby. * * * * ()

Galerie (52)

Zajímavosti (16)

  • Film byl natáčen v Atlantickém oceánu, poblíž břehů Velké Británie, Irska, Španělska, Portugalska i USA. Většina prací však proběhla ve studiích v anglickém Sheppertonu a Elstree. (c.tucker)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama