Reklama

Reklama

Hrdinství je jako dobré víno: dlouho nevydrží. To ví každý obyvatel italské horské vesnice Santa Vittoria. Když padne Mussolini, nevyvolá to zde žádnou velkou pozornost. Stane se jen to, že místní radní z obav před mstou obyvatel narychlo dosadí za starostu největšího místního ochlastu jménem Italo Bombolini. Ten si neumí zjednat úctu ani u své ženy Rosy a dcery Angely, natož u celého městečka. Jenže do Santa Vittorie záhy přijede německá okupační jednotka. Jejím úkolem je převzít veškerou kontrolu nad zdejším děním - a hlavně zabavit zdejší zásoby vína. Nic horšího se venkovanům nemohlo stát. Jejich víno je totiž ta nejvzácnější tekutina, kterou znají. Krev je teprve druhá na řadě. Dvojnásob to platí pro Bomboliniho, kterému v žilách většinou koluje jedno i druhé. A tak se v Santa Vittorii rozběhne velká akce, jejímž cílem je ukrýt před ozbrojenými okupanty milion lahví lahodného moku... Americká komedie Stanleyho Kramera vznikla podle stejnojmenného románu Roberta Crichtona, který vyšel i u nás. V hlavních rolích excelují Anthony Quinn a Anna Magnaniová. Film byl nominován na dva Oscary (za střih a za hudbu) a získal Zlatý glóbus jako nejlepší film v kategorii muzikál/komedie. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Krásný humorný filmový příběh o životě a starostech obyvatel malé italské vinařské vísky z období 2. světové války. Anthony Quinn mi svou hlavní rolí a hereckým projevem v tomto snímku připomněl jeho neznámější hereckou postavu Zorby z filmu "Řek Zorba". První třetina filmu by se dala hodnotit spíše průměrem, ale od nástupu Bomboliniho do vyšší společenské funkce se dostává film z uměleckého hlediska svou hodnotou do oblasti filmové tvorby hodné ceny nejvyšší, tedy Oscara. Bohužel, zůstalo pouze u nominací. Mého pětihvězdičkového oscárka ale Anthony Quinn naprosto s přehledem získává. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Co jste to za národ? aneb jedna z posledních velkých "hereckých" rolí Anthony Quinna. Geniální, našlapaný kousek. První dvě třetiny zcela čistá komedie s povedenými velkorysými čísly - Bombolini na komíně, transport miliónu lahví vína. Ke konci se ke slovu hlásí i solidní válečné drama (zatčení dvou fašistických "volavek") a hlavně můj oblíbenec Hardy Krüger. Vychovaný, elegantní kapitán von Prum je vlastně další kladnou postavou, i když musí nutně odejít poražen (taky ne tak docela). Stanley Kramer je zárukou kvality - i co se těch méně známých kousků týče. ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Tajemství Santa Vittorie je válečná komedie, odehrávající se v městě, které vzdáleně připomíná český Kocourkov... Bodrý opilec Bombolini se stane starostou malého vinařského městečka a s pomocí své Velké rady (plné ministrů všeho možného) se snaží čelit všemocným německým okupantům a předvádí nám ukázkouvou hru na schovávanou. Stanley Kramer mistrně míchá komediální žánr s dramatickými situacemi, kterých bohužel válka přináši více než dostatek. Film je plný skvělých vtipných momentů (stěhování miliónu lahví vína), ale rozhodně také hereckých výkonů, především Anthony Quinn v roli Itala Bomboliniho. ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Ženy, zpěv a víno – santavittoriovské stříbro. Šup, šup. Ze sklípku do "sklípku." Nad našimi vinohrady se smráká. Mok lahodný, nejcennější, dar kraje italského sluncem provoněný, v jeskyni bezpečně uschovaný. Réva vinná, tekutá, hrozba "dozorců" hákového kříže převeliká, strachu netknutá. Ponecháme prázdnou skleničku, z našich hroznů neochutnáte ani kapičku. Co jste to za lidi? Buďte zdrávi, jsme pěstitelé hroznů, obyčejní vinaři, co drží za jeden provaz, nezmatkaří. V ráži, ve zbroji, co si nepřekáží. Místní konšelé, rázovití vesničané, ženy rozparáděné, na rynku i kavalíři, co oplácí nezdvořákům ranou, choutky nemravné stranou. Ukázkově po italsku - zk(o)ušené manželství, mladí, co na rodící se lásku hledí i nechtíc na první pohled zamilovaní, harlequinská romance slečny komtesy v utajení. Pan božský, pan pravý, nebraňte se těm slovům, po zbytek života vyvoleným. Nezlomná vůle, neotřesitelný charakter lidu vinic, košt sklizně nedáme pranic. Čas odjezdu se kvapem blíží, kliďte se z cesty, nepřátelé bídní. Láhev nejlepšího ročníku si na památku vezměte a do našich končin se už nikdy nevracejte. Santa Vittorie, pochválena buď. Vítězství popěvky a tancem oslavme. Svoboda ať opět hraje prim. Cin cin! ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Američani natočili téměř stoprocentní italskou komedii. Malé italské městečko se za války pokouší schovat obrovské zásoby vína před přicházejícími Němci a u toho se hodně tančí, zpívá, křičí a nadává. Je to další z těch filmů co američani točili na konci šedesátek, které ukazovali že válka byla vlastně docela legrace a Italové v podstatě hodní. Nicméně závěr je hodně dusný a herci parádní. Anna Magnani je skvělá jako rázná, sprostá ženská, která dávno ztratila veškeré city k manželovi. A naprosto dokonalý Anthony Quinn, který si svého Itala dává na max - at už chlastá, dovolává se citů své ženy, švejkuje či se snaží být starostou nebo když ve finále čelí nacistické krutosti. Nakonec dávám za 3* i přes jednotlivé scény a klady, protože celkový dojem je tak trochu o ničem film. PS: Naprosto mě rozsekala scénka, když se doví, že jeho kamarád mu svádí dceru - slíbí mu trest na který do konce života nezapomene - střih na druhý den, kdy se koná svatba :D ()

Galerie (26)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo od 17. června do 15. října 1968 v Itálii v regionu Lazio a ve studiích Cinecittá v Římě. Točilo se v obcích Anticoli Corrado nedaleko Říma, Capranica Prenestina, Tivoli (římská jeskyně) a Pisoniano (hřbitov). (Anoli)

Reklama

Reklama