Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historický film italské produkce od režiséra Sergia Leoneho vypráví o jednom ze sedmi divů světa, o Rhódském kolosu. Na pozadí tohoto monumentu se rozehráva hra mezi králem Sersem, jeho proradnými pobočníky paktujícími se s Féničany a rebely bojujícími za svobodný Rhodos bez královské tyranie. Skrz tento příběh se prolína milostná linka mezi řekem Dariem a proradnou Dialou. Avšak nejkrutější silou nejsou féničtí nájezdníci, ale nemilosrdná ruka přirody která sráží rhódské obyvatele, fénické dobyvatele i Rhódský kolos k zemi. (Carbo)

(více)

Recenze (21)

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Zřejmě kdyby toho aténského generála hrál původně ohlášený John Derek (viz Zajímavosti), dostal by dlouho hledaný Rhodský kolos o hvězdičku víc (tak a teď už mi zbývá z doby mé milované antiky nalézt a zhlednout pouze Traiánův sloup), ale bohžel se tak nestalo, a nakonec vybraný představitel se mi pro roli nezdál dost charismatický. Je zajímavé, že když čtu komentáře svých mužských kolegů, docela často se v tomto ohledu s nimi rozcházím. Čím o asi bude? 😊 Hezké technické věci uvnitř samotného Rhodského kolosu ale jinak to klidně mohl být western, stejně velkou část filmu trávilo osazenstvo na koních, v jeskyni apod. Dům strýce hlavního hrdiny a řeckého filozofa nebo královský palác byl čestnou a pěknou výjimkou. A není to jen tím, že režisér později natočil svá nejlepší díla právě v tomto žánru... Takže za mě rozhodně lepší než např. Leggenda di Enea (1962) ale horší než Trojská Helena (1956), tak srovnatelné s Poslední dny Pompejí (1959). ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Dvouapůlhodinové ponožky v sandálech. Tenhle žánr je přesně takový, jaký jsem očekával. Kopí je z papíru, řetězy z gumy, stěny jsou z kartónu a kostýmy z televarieté. Chlapi jsou propocení jak autobusák v létě a ženy na barbiturátech se dívají prázdnými pohledy kamsi do propasti. Ale chuť nainstalovat zase Age of Mythology jsem dostal, to ne že ne. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Typický italský sandál, ve kterém byste Leoneho genialitu hledali marně. Postavy jsou černobílé, historická věrnost veškerá žádná a logika? Ta absentuje zcela. Rhodský kolos si ovšem nehraje na nic víc, než co zvládá nabídnout. Tedy zábavný historický "popcorn", byť se značně přetaženou stopáží. Aspoň u režisérského sestřihu tomu tak je. Nebýt culícího se Calhouna a občasných směšných momentů (aneb všudypřítomné slipy raději již nikdy více), tak je má spokojenost s prvním samostatným snímkem mého nejoblíbenějšího režiséra ještě o řádný kus výraznější. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Mé obavy se bohužel naplnily. Už před projekcí jsem tušil, že se nějak extra bavit nebudu a nemýlil jsem se. Jak to tu správně napsal DaViD'82, hledat v tomto filmu Leoneho genialitu je jako hledat jehlu v kupce sena. Přitom tenhle div světa považuji za zajímavou záležitost, ovšem když je ve filmu úplná absence čehokoliv, co diváka nutí sledovat dál, tak se nedá svítit. Souboje mi připadaly lehce odfláknuté a samotný zážitek by se dal přirovnat k dvěma hodinám zírání na bílou zeď. Velké zklamání. 40% ()

AGAMENON 

všechny recenze uživatele

Tento sandálový film jsem poprvé vyděl v roce 89 v Rumunsku (jako jiné i např. Hvězdné války 2) italsky s rumunskými titulky. Moc sme tomu tehdy nerozuměly, ale i tak sme se dobře bavily(byli jsme přece vycepovaní ze sledování rakušácné, německé a polské televize). A před pár lety jej dávaly na ORF a pořád to byla dobrá zábava s dobrou hudbou, výpravou, bojovými scénami a kovbojem Rory Calhounem v hlavní roli. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (7)

  • Filmová verzia kolosu mala výšku 110 metrov a nohy roztiahnuté ponad celý prístav. (beso74)
  • Dej filmu je situovaný do roku 280 pred n.l., ostrov Rhodos je tu zobrazený ako nezávislý štát, na čele ktorého stojí kráľ. Avšak Rhodos bol v tom čase v skutočnosti republikou. Navyše, Grécko je tu predstavované ako jednotný štát, hoci sa v tom čase delilo na niekoľko častí (napr. Attika, Lakaidemon, Epiros) a ani Fenícia nebola nezávislá, bola súčasťou ríše Seleukovcov. (beso74)
  • Rhodský kolossos, také Rhodský kolos, je tzv. jeden ze sedmi divů světa. Jednalo se o bronzovou sochu asi třicet metrů vysokou, jenž zpodobňovala řeckého boha Hélia. V roce 304–292 př. n. l. ji nechal vystavět Chárés z Lindu. Podoba sochy se nedochovala. Podle některých teorií rozkročmo zdobila jediný přístup do přístavu, kde pod ní proplouvaly lodě do hlavního města. V roce 226 př. n. l. byla socha zničena při zemětřesení, po němž se rozlomila v kolenou a spadla do moře. Poté její pozůstatky odcizili arabští plenitelé, kteří ji nechali roztavit. V současnosti místo zdobí dva sloupy se samcem a samičkou daňka. Je to památka na místo, kde původně kolossos stával. (Skyfall)

Reklama

Reklama