Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V éře normalizace se vrátily i zdánlivě již pohřbené agentské historky. Tato se odehrává v těsně poválečných letech a vypráví o odhalení špionážní sítě, kterou na českém území spřádal americký diplomat. Neuspěl: nejprve mu spáchala sebevraždu blízká spolupracovnice, jíž bylo dokázáno, že za války kolaborovala s nacisty, a po té již zásah bdělé Bezpečnosti. K prchajícím Američanům se však "na oplátku" připojil československý agent... Naivní dobrodružnou vyprávěnku sotva kdo mohl přijmout vážně. Kniha, která sloužila jako předloha k filmu, byla napsána na základě skutečných událostí, k nimž došlo v roce 1948. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film je kvalitnou povojnovou agitkou. Jednou zo zložiek určených na bezpečnosť štátu bola aj jej tajná služba. To je orgán, ktorý využíva rôzne informácie, ktoré analyzuje a ďalej rozširuje. Jednou z nich bol aj záujem americkej špionážnej služby riadenej americkým diplomatom, ktorá pracovala na získaní archívu nacistických dokumentov. To je okrem iných udalosti aj námetom tohto filmu. Za účelom ochrany štátu vznikla 30. júna 1945 v Československu ŠtB (štátna bezpečnosť), ktorá sa potom mnohokrát spreneverila svojmu poslaniu a nakoniec bola 1. februára 1990 zrušená.. Tá mala svojich špiónov, pracovala ako kontrarozviedka ale aj ako tajná polícia. Navyše pod ňu patrila aj pohraničná polícia, teda okolo 200 tisíc vojakov. Neoficiálne pod ňu patrili aj niektoré jednotky obávanej ruskej SPECNAZ. V tomto filme sme ich videli priamo v činnosti. ()

Horak 

všechny recenze uživatele

Se spionaznimi filmy se v 70.letech roztrhl pytel. Tendle patri k tem zasadnim, protoze zde nejde o nějake konspirativni honeni ega ceskoslovenske rozvedky, pretahovani panu inzenyru, ale tady de vo celej Unor! Praha je prolezla imperialistickejma agentama, ktery rozhazujou dolary na vsechny strany. Jejich nejvetsim trumfem je specialni kniha sifer od Vladislava Vancury Obrazy z dejin naroda ceskeho. Nastesti se bdelemu Jirikovi, ketery nakonec pochopi, ktera strana ma pravdu, podari novy purpurovy kod rozlousknout a v tu chvili se vsechno hrouti. Misto planovaneho prevratu takzvanych "demogratu" veme vse do rukou pracujici lid a nase svetle a skvele zitrky jsou zpeceteny. Skoda, ze se film zbytecne snazi o ponurou atmosferu, vice uprimneho nadseni pri plneni stranickych ukolu by bylo namiste! ()

Reklama

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Barbara Brylska je využívána, aby sváděla muže, byla s nimi nafocená v choulostivých situacích a díky těmto snímkům pak mohli být vybraní muži kompromitováni.***Dle tohoto a podobným filmům musel ve své době divák nabrat dojem, že se zde odehrává velká špionážní hra, kterou musí odhalovat zdejší policie, aby mohli klidně spát a dobře pracovat. Jak ukázal pád socialistického systému, tak vše byla jedna velká bublina. ()

wosho odpad!

všechny recenze uživatele

Mnohé filmy,byť plné propagandy, se z 50.let povedly a dají se na ně dívat-asi mnozí tomu věřili a dělali to z lásky ke straně.Ale normalizační kousky,vynucené,to je peklo.Děs.Hrůza.Sračka.Pičovina.Kokotina.Chujovina......ono to není zábavné ani z pohledu milovníka braku.Toto a desítky dalších počinů této doby je k pláčí,anebo pro pravé masochysty a komunisty.Proto dávám jeden z prvních odpadů. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na tomto filmu mne nejvíce zaujala skvělá hudba Karla Svobody. Perfektní sedmdesátková pecka pro orchestr. K ději filmu co dodat. Film se má odehrávat mezi roky 1946 - 1948. Samozřejmě všichni herci mají účesy na patku, kotlety a státní bezpečnost při nahrávání odposlechů používá kotoučové magneťáky... O ideologické zápletce o zlých Američanech ani nemluvě. Fascinuje mně, že měl někdo ze soudruhů potřebu tohle v roce 1977 točit. Zajímavý komentář: Přemek. Dávám za 1 bednu s nacistickými dokumenty. * ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Poslední film režiséra Josefa Macha. (M.B)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe. (dyfur)

Reklama

Reklama