Reklama

Reklama

Dobrodružství Sherlocka Holmese

(seriál)
  • Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

(více)

Recenze (56)

liquido26 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak jsem konečně viděl všechny epizody tohoto seriálů a dalších sérií. Vzhledem k tomu, že jsem si povídku vždy přečetl než jsem se podíval na televizní adaptaci (přestože v posledních letech spíš koukám na filmy než čtu, tak je u mě pořád ten literární zážitek důležitější) tak mě málokterý díl měl čím překvapit, neboť se jedná o velmi věrné adaptace a když vím, kdo je vrah nebo jaké je rozuzlení spletité záhady, tak si to už tolik neužiju jako kdybych to nevěděl. Z toho důvodu jsem dal většině epizod jen čtyři hvězdy. Některé mě však strhly natolik, že jsem musel jít na plný počet. Seriálu dávám plný počet hlavně z toho důvodu, že se jedná o nejvěrnější a nejdůkladnější adaptace skvělých Doylových povídek, které dokázaly udržet atmosféru předlohy, přidat i něco inovativního (např. nějaké vtipné scénky mezi Watsonem a Holmesem ...) a hlavně daly světu toho nejlepšího představitele Sherlocka Holmese, který kdy chodil po povrchu zemském, takže Basile, Roberte, Benedicte a další neuražte se (mám vás rád), ale Jeremy Brett je ze všech nejlepší :-)) ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Když uslyšíme jméno nejslavnějšího detektivního poradce v dějinách, vytane naší generaci nejspíš na mysli Benedict "I'm not a psychopath, I'm highly functioning sociopath, make your research" Cumberbatch, ale osudová láska neznamená, že zapomenu na tu první, dětskou. Jen s jedinou výhradou - moc ráda bych napsala, že na mě náklonnost k Sherlockovi měla příznivý vliv, ale pravda je taková, že když jsem naposledy zkusila uplatnit logickou dedukci v praxi a kolegovi permanentně si stěžujícímu na bolest v pravé ruce poradila, aby se zkusil s manželkou usmířit, tak se mnou tři dny nemluvil... ()

Reklama

Mapl 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poklad britské tvorby 80. a 90. let. Velmi věrná adaptace více než 40 povídek. Často doslovně s vynikající výpravou a skvělými dialogy. Kdo ale výrazně vystupuje do popředí je Jeremy Brett. Pro českého diváka nepříliš známý herec. Sherlocka Holmese zahrál jako nikdo jiný. Absolutně geniální - grimasy, řeč (v originále je to něco nepopsatelného). Tady se blížíme hodně do TOP10 seriálů, pokud v nich už nejsme. Díly jako  Strakatý pás, Ďáblovo kopyto nebo Tančící figurky jsou ukázkou klasické detektivky a navíc ve spojení s Brettem. Za mě někde nad 95 %. ()

Osvícený 

všechny recenze uživatele

Když jsem takto již potřetí četl sbírku nejlepších Doylových povídek zasnil jsem se, jak by asi vypadaly zfilmované. Ztvárnění s Robertem D. juniorem mi připadá velmi přepísknuté, a BBC Sherlock s Cumberbatchem je super, ale pouze první dvě řady a pak už se to jen przní. O pár dní později, když jsem brouzdal internetem za účelem zakoupení dalších povídek, na mě vyskočilo: Z archivu Sherlocka Holmese, Strakatý pás. Okamžitě jsem se na to podíval, a pocity jsem z toho smíšené. Představitel Holmese je dokonalý, Watson v pohodě, ale trochu mi vadily nesympatické vedlejší postavy. Také bych uvítal, kdyby se rozšířily řady českých dabérů, často se opakují. Ale velmi se mi líbí, když Holmesův dabér přehrává. Také jsem v jednom díle zaznamenal, že děj povídky zde začal až v polovině dílu, a to co se dělo do té doby bylo v knize shrnuto asi ve dvou větách. (Umírající detektiv) Ale to vše jsou pouze moje osobní vítky. Z archivu Sherlocka Holmese mám rád, a vždy se na nějaký případ rád podívám. ()

Abet 

všechny recenze uživatele

Málokto by dnes už nepoznal postavu geniálneho detektíva z Baker Street. Sherlock Holmes sa stal trvalým dedičstvom Západu,jedna z tých nesmrteľných postáv,avšak málokde,v máloktorej adaptácii je vidno tú prostú pravdu,ktorú Doyle vo svojich poviedkach často zvýrazňoval. A to,že Sherlock bol síce nadaný mimoriadnym intelektom,ale bez Watsona by to daleko nedotiahol,pravdepodobne by sa od nudy predávkoval kokainom. Tu to vidieť,Jeremymu Brettovi sa podarilo stvárniť Sherlocka ako nikomu predtým-a povedala by som aj potom,ale Benedict Cumberbatch mu je v tomto smere dôstojným protivníkom. Stretávame sa až príliš často s prílišnou dokonalosťou postáv,všetci sú bez chyby a dobrý alebo zlý a preto je mimoriadne osviežujúce naraziť na niečo podobné tomuto.Príbehy sa vo väčšine striktne pridržiavajú Doylových pôvodných poviedok a prípadné obmeny hodnotím skôr kladne,obzvlášť čo sa týka Mycrofta. Celkovo hodnotím ako dielo,ktoré by mal vidieť každý priaznivec Doylových poviedok a kvalitnej kinematografie. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Řecký tlumočník" se v tomto seznamu nachází na 17. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Na povídku „Poslední případ" v tomto seznamu zbyla bramborová medaile, skončila na 4. místě. (PhillM.)
  • Povídka "Skandál v Čechách" byla první povídkou o Sherlocku Holmesovi, která byla v časopise "Strand" zveřejněna. Stalo se tak 25. června 1891. (PhillM.)

Reklama

Reklama