Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (139)

UncleG 

všechny recenze uživatele

Nebyl by to vůbec špatnej film. ... Kdyby ovšem v titulní úloze hrál někdo, kdo má alespoň minimum hereckého talentu. A kdyby vypadal alespoň vzdáleně jako VOJÁK a ne jako pochodující brambora. Marián bohužel působí příliš slabošsky, uboze, pyknicky, než aby dokázal ztvárnit bezcharakterní svini s ocelovejma koulema, jakou Moravec bezesporu byl. A taky kdyby do toho, prosím, nešmidlala naprosto irelevantní dojemná hudba a kdyby to celé mělo o cisternu míň vizuálního kejče. Kapitolou samou pro sebe jsou pak naprosto otřesný postsynchrony, který posouvaj celej tenhle spektál daleko za hranici nekoukatelnosti. Příběh byl ale přitom fakt dobrej... ()

ROBOTER 

všechny recenze uživatele

Moc autentické mi to nepřišlo. Když si poslechnete rozhlasové projevy Emanuela Moravce, čiší z něj úplně jiný dojem než z Labudy. Z toho mála, co vím o jeho třetí ženě Jolaně Emmerové (např. z knihy Jiřího Pernese "Až na dno zrady" a několika málo jiných zdrojů), jsem si udělal obrázek, že byla poněkud jiného ražení, nežli sentimentální skoromáma. Byla i udavačkou, ovšem nevím, zdali z donucení gestapa, Moravce, nebo z vlastní iniciativy. Jan Rys-Rozsévač je ve filmu vykreslen jako podlý hajzl. Z knihy "Vlajka" od psychologa Milana Nakonečného mi přišel jako docela lidský člověk, ačkoli to samozřejmě byl zarytý antisemita... ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Promarněná příležitost aneb Moravcův přerod mě nepřesvědčil. 1) Neobyčejně zajímavé téma uchopili scénáristé i režisér zcela nevýrazně. 46letý Marián Labuda ml. (Moravec) nepůsobil přesvědčivě ani jako benešovec a ještě méně jako kolaborant. Další herci se snažili, zejména Ondřej Vetchý (odbojář plk. Hrbek) nebo Jiří Vyorálek (předseda Vlajky Jan Rys-Rozsévač), ale rovněž jim nebylo moc dopřáno si s rolemi více pohrát._____ 2) A tak mi v mysli utkvěl snad jen 31letý Vladimír Polívka (uhlazený nacista Gretzki) a pěkní, i když herecky zde nijací Moravcovi synové 22letý Oskar Hes (Jurij) a 25letý Filip Březina (Igor). ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jen druhý díl, možná že první byl lepší, ale tento, stručně řečeno, stál za starou bačkoru. V kontrastu s tím, o čem dílo vypráví, je to takové odzívané. Slabé dialogy, nijak zásadní převyprávění historických událostí s kulhající chronologií a spoustou časových skoků, herecky nanejvýš průměr. Scénáristy kalibru Daňka, Hubače či Zelenky budeme asi vyhlížet dalších sto let. A co mě deptá u současné české tvorby až příliš často, doslova otřesná zvuková stránka. Slova jakoby hercům neseděla do huby a hlavně hudba je často tak hlasitá, že není pořádně rozumět dialogům. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Nemůžu se rozhodnout, jestli Emanuel byl takovej slizoun, nebo je takovej jenom Marián ml. Ten už to u mě jedno projel v Tak fajn. Ovšem tuhle velkou roli zvládl dobře, o tom žádná. Jenom mi to jeho vnitřní přerození přišlo takové ploché, mrklo se, a jelo se dál jinak. Skvělá je role Vladimíra Polívky, toho si vychutnáte, a hlavně na konci. Dana Droppová je moc pěkná holka a hraje taky výborně. Kolorizaci a vůbec použití archivních záběrů hodnotím velmi pozitivně. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Svatební kytice a svatební šaty byly vytvořeny pro Danu Droppovou pro roli Jolany podle dochovaných svatebních fotografií. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Ve scénách odehrávajících se před mnichovskými událostmi, během nich nebo při invazi do Československa, mají automobily poznávací značky protektorátního vzoru, které ale byly zavedeny až na podzim 1939. (Martin_L)

Reklama

Reklama