Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (154)

Cimr 

všechny recenze uživatele

Na začátku není úplně jasné, o co vlastně tvůrcům jde, ale jakmile film překročí polovinu, přemění se na napínavou podívanou s výbornými hereckými výkony (hlavně Schmitzer a Heřmánek jsou skvělí). Nacisti měli na koncentračních táborech nápis ,,Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje), komunisti na těch svých měli ,,Prací ke svobodě". Myslím, že to mluví za všechno. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Sonda do života v komunistickém lágru, kde elita národa dobývala uran v šachtách u Jáchymova nebo v tomto případě Příbrami (i když krajina byla okolí Ralska). Příběh okořeněný o přítomnost bývalého velitele lágrů. Jak mi připadal duchem a chováním prázdný, malý, oproti těm, kterým před tím velel a které mučil a ztěžoval jim život ve vězení. Velmi aktuální film pro každou dobu. Sice z filmu čiší televizní formát, ale z hloubi duše se přikláním k plnému hodnocení, ačkoli z filmařského hlediska by se dalo takové silné téma zpracovat rozhodně lépe. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Naše nápravná zařízení jsou vysoké pece v nichž pretavujeme najhorší šrot v ušlechtilej kov..." Plukovník Dobrý je ten, ktorý posiela ten "šrot" do pracovných táborov, najčastejšie za vlastizradu a špionáž. Zrazu sa však za zvláštnych okolností ocitá v tábore so všetkými, ktorých tam poslal. Samozrejme pomstiť sa chce takmer každý... Podobných prípadov vraj bolo viac a hovorím za seba, že som o nich veľa nepočul. Pochváliť treba atmosféru strachu, chladu a stratených rokov, jednoducho ten vlečúci sa čas, ktorý vám kráti život, ale neprináša radosť. Toto je silná stránka filmu a výkony Schmitzera, V.Dlouhého a K. Heřmánka ho ešte umocňujú. Prekvapuje ma pomerne malý počet hodnotiacich, pretože zvlášť Česi sú známy tým, že svoje domáce filmy podporujú. Bude to asi tou nie pre každého atraktívnou témou komunistických čistiek, ale i to je kus našej histórie a je dobré o tom vedieť. 80%. ()

Kozlowski8 

všechny recenze uživatele

Film z prostředí komunistického lágru v 50. letech. Hlavním tématem příběhu je atmosféra mezi vězni po příchodu nového mukla - ještě nedávno náčelníka nápravných zařízení. Příslovečné boží mlýny roztočily své lopatky a do popředí vstupuje otázka odpuštění a vyrovnání se z minulostí. Námět sám o sobě slibuje dramatickou podívanou, bohatou na emotivní okamžiky. To se však úplně neděje a průměrný a trochu stereotypní běh příběhu osvěžuje pouze skvělý výkon Jiřího Schmitzera. 60%. ()

jujec 

všechny recenze uživatele

Jak je uvedeno, do tábora přichází ten, kdo část z věznů do tohoto lágru dostal. A to je vlastně vše - je jasné, že jedna skupina vězňů by nově příchozí kolegu nejradši zabila, druhá část ho brání. Hodinu a půl sledujete nelidské zacházení s vězni, svévůli bachařů - konce a vlastně ani děje se nedočkáte. Prostě ztráta času, byť téma, kterému se film věnuje, by nemělo být zapomněno. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • Ceny: Český lev za mužský herecký výkon (J. Schmitzer); Trilobit '97 za herecký výkon (J. Schmitzer); MTF Monte Carlo 1997: Stříbrná nymfa za režii, Cena Mezinárodní katolické organizace pro rozhlas a televizi Stříbrná holubice. [LFŠ 2010] (Krouťák)
  • Scény filmu z prostředí dolů byly natáčeny v železnorudném dole v Chrustenicích u Berouna. Filmovalo se také v památníku Vojna u Příbrami. Památník je věnován obětem komunismu. (Spiizy)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Reklama

Reklama