Reklama

Reklama

Putování s párou - Série 1 (2020) (série)


Do lužních lesů Moravy (S01E01)

(epizoda)

Obsahy(1)

Na svůj první výlet vyráží Pepa Polášek z Brna po kolejích, po nichž supěl vlak již před polovinou 19. století. Zavítá do Rajhradského kláštera, kde obdivuje monumentální barokní knihovnu, pokračuje kolem stepí, lužních tůní a výhledů s panoramatem Pálavy až do Břeclavi. Když něco neví, neváhá se zeptat zasvěcenějších: archeologů, knihovníků, krajinných architektů. Z Břeclavského nádraží, prvního místa na našem území, kde stavěl vlak, vede úchvatná jednokolejka do Lednice. Diváka tak čekají nádherné dronové záběry parní lokomotivy Skaličák, jak dýmá při jízdě mezi mokřady. Pepa Polášek se zastavuje v Poštorné, která stojí za zmínku kvůli charakteristickým stavbám z místních červených cihel. A konečně ho vítá slavná zahrada kolem zámku v Lednici, která je krásná i za deště. Vydatná jarní přeháňka zkrápí rybníky, vzácné rostliny i romantické zahradní stavby. A jelikož právě voda je tím nejdůležitějším živlem, který dává zdejší krajině život, nemůže se Pepa na počasí zlobit. Lednice je oblíbenou destinací cyklistů: je po dešti a Pepa vymění na chvíli vlak za kolo, projíždí loukami zpět až za Břeclav, kde navštíví nejen slovanské hradiště Pohansko, ale i tajuplné lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje. „Tak se mi opatrujte,“ pozdravuje Pepa diváky. Týden uteče jako voda a další přehršel tipů na výlety, kam je nejlepší vyrazit vlakem, kořeněné informacemi z historie našich tratí a parních lokomotiv, už se chystá! (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jednokolejku z Břeclavy do Lednice znám z ekologické praxe. Na zámku jsme také jednou o víkendu dobrovolničili. Toto trasou moc Čechů nejelo. Stejně tak jako moc lidí nanavšťívilo "Moravskou Amazonii". ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První díl Putování s párou nás zavedl tam, kam přijel poprvé vlak na české území, a to na jížní Moravu, respektivě do Břeclavi. Kromě Břeclavi nás Polášek provedl Santiniho barokním klášterem v Rajhradu s impozantní knihovnou, Pálavou a Lednicko-Valtickým areálem, který se mi líbil nejvíce. Především minaret. Je to takové podobné jako Gondíkův cyklus S KARAVANEM PO SLOVENSKU, ovšem o hodně slabší. Gondík sice nebyl nic moc, ale Polášek je takovej taťka ňouma s pivním mozolem. Především na kole vypadá jako trotl. A tomu vlaku se také tam moc nevěnuje. Gondík se karavanu věnoval více. Co se týče samotných záběrů, jsou krásné a impozantní, a to je na celém dokumentu to hlavní. [64. hodnocení, 4. komentář, 77%] ()

GeusX 

všechny recenze uživatele

Pěkný dokument. Jen ten vlak je prakticky jen dopravním prostředkem, kulisou pro pár záběrů při přesunu za dalšími památkami a zajímavostmi, které hrají v dokumentu prim. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Báseň, která zazní v tomto díle, je od Jana Skácela a jmenuje se „Rosa coeli“. Básník byl inspirován Klášterem stejného jména, který leží na okraji Brna. V překladu do češtiny znamená název kláštera „Růže nebes“. (sator)

Reklama

Reklama