Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu. (Bontonfilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (155)

subic 

všechny recenze uživatele

Já se toho nebojím, já to napálím, u mě za plný počat. Je to takové vyprávění staršího pána o době, kterou já si pamatuju jako špunt. Začátkem osmdesátek už zářil a já teprve tahal kačera a v druhé půlce osmdesátek jsem byl teprve na základce. Poslouchali ho spíš moji rodiče, s otcem jsou vlastně vrstevníci. Nikdy jsem si nekoupil žádnou jeho desku, protože pro mě rockera to byl spíš "měkoň", ale on má prostě dobré písničky a vždycky měl. Prostě v těch osmdesátkách byly pro mě v kurzu víc kapely ze Slovenska jako Elan, Team, Tublatanka. ALE byl jsem za posledních 5 let dokonce 2x na jeho koncertě a je to showman, bavilo mě to. Pro lepší pochopení některých zde zmiňovaných věcí je dobré shlédnout obě řady dokumentu ČT PopStory. Sedmdesátky s Modusem, osmdesátky s Limitem, pak od roku 1990 uváděl Thytmick atd. atd. Miro Žbirka je zvláštní tím, že pořád jede dál a i jeho novější písničky hrají komerční rádia, hraje je televize, prostě vejdou ve známost. Kapely jako Team a třeba i Olympic, oni taky stále koncertují, ale lidi na ně chodí proto, co udělali před 30i lety nebo ještě dřív. Dokument taky zachytil část jeho soukromí, nejsou tu vidět ani fotky jeho rodičů , jen info, že se seznámili za války v Anglii, zmínka je jen o jeho předčasně zesnulém bratrovi Jasonovi v roce 1969. Jeho první manželka tu taky nijak nefiguruje, ale jeho první dcera se tu objeví. Krátce se tu objeví i jeho druhé 2 děti a druhá manželka, která je vlastně takovou jeho múzou a kupodivu je s ní už od osmdesátek, kdy za ním přišla jako fanynka. 9/10 ()

Chundys 

všechny recenze uživatele

Vždycky se divím, kolik znám písniček. Když to srovnám s Karlem, tak je to podstatně slabší dokument, ALE přesto byl Meky taky charakter! Ještě větší šok je, když se vrátíte z kina z Karla a první zpráva co na vás doma vyskočí, že Meky podlehl zápalu plic, je to smutné je to život a nikdo tu nebudeme věčně. Klobouk před tvou tvorbou!!! Meky ať ti to zpívá v tom hudebním nebi tak jako tady! ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ako nie príliš zainteresovaný do Mekyho kariéry som sa trochu v informáciách a chronológii strácal. Emocionálne to ale nostalgicky celkom fungovalo, najmä však vtedy, keď zaznievali známe tóny legendárnych hitov, čiže tu by som až tak Šafránkovi negratuloval k prínosu. Potešia dokonca aj hovoriace hlavy, najmä ak rozprávajú skutočne k veci. Vôbec som nevedel, že vzťah Žbirku ako autora a Lučeniča ako producenta bol vyhrotený podobne ako napríklad vzťah medzi Goreom a Wilderom, kde tiež jeden písal a druhý odrobil všetku špinavú prácu v štúdiu. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Miro Žbirka - nečekaný a předčasný nebožtík - je zosobněním evropsky zakotvené ztělesnění československosti, mluví slovensky, ale současně jakoby patřil odjakživa k Praze. A fenomén anglické maminky v tom všem hrál nemenší roli. Civilistní neokázalost pojetí dokumentu i Žbirkovy osobnosti jakoby se prolínaly a umocňovaly v jeho hudebním neopakovatelném odkazu. Za nápadnou v pojetí filmu je možné označit Žbirkovu izolaci uvnitř českého prostředí v jeho pražském období. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

nikdy sem nebyl Žbirkův fanoušek,ale z toho člověka vždy vyzařoval takový zvláštní klid.Dokument o něm sem každopádně nevyhledával,ale když už sem na něj narazil mezi svátky v televizi,tak sem se mrknul a ač nejsem zklamaný,tak si myslím,že někdo Žbirkova formátu by si zasloužil trošku lepší dokument...60% ()

Galerie (20)

Zajímavosti (4)

  • Archivní záběry rozhovorů z koncertů, které jsou ve snímku užity, nejdou chronologicky. Tvůrci je dosazovali podle toho, jaký rozhovor se nejvíce hodí do kontextu. (Azurose)
  • „Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. Energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský,“ řekl režisér a scenárista dokumentu Šimon Šafránek. (SONY_)
  • Miro Žbirka viděl některé archivní záběry poprvé v životě až při prvním zhlédnutí dokumentu. (Azurose)

Související novinky

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

10.11.2021

Dnes přišla velmi smutná zpráva pro českou a slovenskou hudební sféru, ve věku 69 let nás totiž opustil populární zpěvák a skladatel, bratislavský rodák a držitel Zlatého slavíka, Miro Žbirka. Zprávu… (více)

Reklama

Reklama