Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběhy ze združstevněné vesnice se často vyznačovaly plochostí zápletek i nanášením idylických odstínů. Tentokrát měli být diváci pobaveni zmatky, které zavinila fáma o údajném budování velkého rekreačního střediska na břehu místního rybníka. Zejména směšné mělo být, jak se kdekdo snažil zbohatnout. Všimneme si sklonu k bezúčelnému karikování a laciné nadsázce, skrze níž byli pozorováni jednotliví protagonisté. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (49)

Haller 

všechny recenze uživatele

Nebýt režisérovy šťastné volby herců, táhnul by to scénář hodně do ztracena. Místy jsem přestával držet pozornost. Stará generace ale ukázala, že zahrát umí (u dědků J. Vojty a E. Fialy jsem se opravdu upřímně smál: "Stát tam kůň, tak už nestál") a když se k nim přidali J. Kemr, R. Hrušínský, J. Mareš a další, dalo se na film dívat. Potěšila mě i přiléhavá, svérázná hudba od mistra W. Bukového. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá komedie s výborným hereckým obsazením odehrávající se ve fiktivním Mechově, jenž je zpočátku prezentován jako ukázková socialistická vesnice, avšak brzy se v ní začínají objevovat typické české vlastnosti jednotlivých obyvatel. Iluze o přeměně obce na vyhledávané turistické letovisko, přiměje některé tamější obyvatele s vidinou snadného zisku investovat, pochopitelně nikoli ze své kapsy, ale na družstevní, čili státní úhrady. Ve snímku se vyskytuje mnoho zajímavých postav, nejzábavnější mi však připadal J. Kemr, neboli vegetariánský starý mládenec truhlář Veverka, zejména ve scéně, kdy se snažil zamaskovat odcizení několika dlouhých dřevěných prken byl vynikající. Mimo podivínského truhláře se snažili nedovoleně obohatit hostinský Dvořáček alias vždy výborný R. Hrušínský a J. Mareš neboli Francek představující největšího Mechovského chytrolína a iniciátora celé akce. Výčet mimořádných hereckých osobností doplňují předseda družstva R. Deyl, zvědavý důchodce E. Fiala či J. Hlinomaz. Závěr snímku se navzdory očekávání docela povedl, neboť znázorňuje jak v Mechově (jehož ve skutečnosti představovaly Veverské Knínice) zastavila Šestsetrojka, dodnes naprosto impozantní, světově proslulé vozidlo, a vystrašení obyvatele Mechova v domnění, že se jedná o stranickou kontrolu, začaly ihned likvidovat svůj nelegálně nabytý majetek. Nesmím zapomenout zmínit menší roli atraktivní a temperamentní družstevnice, do níž byla obsazena M. Myslíková (v titulcích uvedené ještě jako Bohumila). Myslím, že se tato komedie režiséru Sísovi docela povedla, mám sice jisté výhrady ke scénáři hlavně ve střední části a ne úplně zvládnutému vývoji postav, ale z celkového pohledu bych snímek dovolil hodnotit jako mírně nadprůměrnou komedii. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Vtip nám chybí, vtip!"                                                                                                                                                              Padla tu několikrát otázka PROČ? Pokusím se odpovědět. Toto je ukázkový příklad, jak se nemá dělat humor. Co je platné skvělé obsazení, když chybí to podstatné? Praktická ukázka, jak se nemá dělat komerdie. Potěšily záběry Veverských Knínic i brněnského výstaviště.                                                                                                                                                      "Chybí nám perspektiva!" ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Celkem příšerná ,,veselohra'' a to při vědomí, že v ní hrála celá škála výborných herců v čele s Hrušínským a Kemrem. Sice to už bylo v barvě, ale já měl stejně pocit, že koukám na něco z let padesátých... V době vzniku filmu již meze byly rozorány, největší statkáři bručeli kdesi v lágrech, agenti a rozvraceči republiky byli pochytáni, keťasové dopadeni, ale přesto se našlo spousta těch co chtěli podnikat. A to i přes fakt, že na tom společném - družstevním se hospodařilo tak dobře. Vždyť družstevníci si žijí i na vsi v plném komfortu v chalupách s pračkou a televizorem... Na ty podnikavce byl asi nasměrován tento film. jedním slovem se je snažil zesměšnit a druhým zvedal varovný prst. Naštěstí jako v každé socialistické pohádce ti zlí dostanou na frak a družstevníci v čele s bodrým předsedou Deymlem se jim od srdce vysmějí. Humor v tomto nehledejte, je to blbé a naivní. Jediné nad čím jsem se pousmál byly ty robotické kombajny... Zajímavé je však to (a to asi nebyl záměr autorů) jaký děs způsobil v obci průjezd černé tatry 603. Bohužel tyto vozy používané zejména StB děsily při svém výskytu kdekoliv kohokoliv. I zlé i ty hodné. Před tajnými si v těch dobách nikdo nebyl jist. Hvězda za těch pár herců slavných jmen. * ()

GIK 

všechny recenze uživatele

Zednářská symbolika: Filipovský – skrytá ruka 13:55 Propaganda o dobývání „vesmíru“. Raketa dvacet metrů nad zemí a už se dobývá „vesmír“. Neustálé sakrování. Měsíčňan Fiala už zase sní o nesmyslu: „Budeme pěstovat kukuřici na Měsíci.“ Celkem ucházející komedie, až na závěrečnou nepovedenou desetiminutovku. Několikrát jsem se zasmál. Míla Myslíková překvapivě v roli sexy ženy. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

  • Chaty u rybníka jsou namalovány na skleněnou tabuli. (M.B)
  • Během natáčení filmu někteří herci přespávali po hotelích, jiní však přespávali přímo ve vesnici u tamních obyvatel, a to z důvodu, aby "nasáli" tu pravou vesnickou atmosféru a mohli ji přenést do filmu. (Dave_ff)
  • Filmovalo se v Moravské obci Veverská Knínice a v Brně. (M.B)

Reklama

Reklama