Hlubiny Středozemního moře

• čeština Planeta Středomoří (festivalový název) (více)
Francie, 2020, 96 min (Alternativní 52 min)

Režie:

Gil Kebaïli

Scénář:

Gil Kebaïli

Ludivine Sagnier (vypravěč)

Prozkoumat mořské hlubiny, osvobodit se od času a překonat hranice lidského těla. Čtyři potápěči se připravují na mimořádný experiment. Stráví 28 dní v tlakové komoře o velikosti 5 m2, aby mohli zkoumat podmořský svět ve stometrové hloubce bez časového omezení a objevovat dosud neznámé bohatství Středozemní moře. Lidé tam cestují tisíce let a tak by se mohlo zdát, že už nemá žádná tajemství. A přece se hluboko pod jeho hladinou skrývají rozsáhlá neprobádaná území, mořské zahrady srovnatelné s nejkrásnějšími tropickými korálovými útesy. Málo známé přírodní skvosty vod mírného pásu se rozkládají mimo místa přístupná tradičnímu potápění, v soumračné zóně, kde na hladinu dopadá méně než 1 % slunečního svitu, v hloubce mezi 60 a 120 m. Ponory do takových hloubek představují vždy velkou výzvu, pobyt v nich je fantazií, utopií, která se poprvé stala skutečností. Po vzoru kapitána Cousteaua a jeho „podmořských domů“ se tým potápěče a fotografa Laurenta Ballesty v červenci 2019 vydává na do té doby neuskutečnitelnou expedici. (Česká televize)

ostravak30

Škoda, že tvůrci nešli cestou více dílů nebo Česká televize nezařadila film celý či rozdělený na dvě poloviny. Z padesáti minut totiž zůstalo hlavně to, jak potápěči experiment snášejí, s jakými problémy se musí potýkat a z těch hlubin v názvu jsme viděli moc málo. Nicméně si pánové zaslouží můj obdiv, já bych měl co dělat, abych se svou klaustrofobií zůstal i hodinu. ()