Poznání je začátek

(TV film)
  • angličtina Knowledge Is the Beginning

Daniel Barenboim a orchestr mladých izraelských a palestinských hudebníků nazvaný West-Eastern Divan... Argentinský dirigent židovského původu Daniel Barenboim založil Orchestr Západovýchodního Divanu s palestinským spisovatelem Edwardem Saidem, aby sblížili mladé hudebníky navzdory politickému a duchovnímu rozdělení na Blízkém východě. Jejich nadějí byl předpoklad, že hudba může zahojit utržené rány a přinést porozumění i toleranci rozdílných náboženských kultur. Cenami ověnčený německý dokument vytvořil proslulý německý muzikolog a televizní režisér Paul Smaczny, který vyšel z programu koncertu zaznamenaného v Ramallahu 21. srpna 2005. Zazněla zde díla Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena (Osudová symfonie) a Edwarda Elgara. (Česká televize)

bohemia_regent

Autorka českých titulků Zuzana Josková neví, že Jordán není stát, ale řeka na Blízkém východě. Z klavíristy a nejmladšího člena orchestru tak opakovaně (nejen ve chvíli, kdy - v jejím překladu - řekne, "u nás v Jordánu...") dělá vodníka z čeledi říčních. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2006. ()