Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 36: EGYPT: Celkem slušný akční sci-fi thriller (...a to tuhle kombinaci zas tolik nemusím) by mohl být ještě lepší v případě zdařilejšího obsazení vybraných rolí, potažmo hereckých výkonů. Kareem Mahmoud Abdel Aziz, představitel hlavního hrdiny Yehia, je sice synkem slavného, tehdy již nebohého egyptského herce Mahmouda Abdela Azize, ale herecky mě tu až na jednu emotivní scénu smutku nad mrtvým (filmovým) otcem příliš nepřesvědčil. KMAA se po většinu filmu tváří jako úplně stejný ňouma, ať už je chytrým studentíkem v průšvihu nebo později romantickým hrdinem s realizací plánů změnit svět. A ta jeho partnerka, tak nesympatickou herečku v kladné roli jsem už dlouho nepotkal. Přitom většina dalších postav v čele s vyšetřovatelem (Eyad Nassar) je ztvárněna hodně zdařile a přesně tak lze hodnotit i filmařskou stránku včetně triků, s nimiž režisér naštěstí nepracuje přehnaně a nechává místy vyniknout i kus komorního dramatu. Obzvlášť konfrontace mezi Yehiou a vyšetřovatelem patří ke scénám s hutnou atmosférou a také jde o film, který přichází se slušnou dávkou napětí velmi brzy po začátku a i přes občasné výkyvy (nejvíc během společných scén Yehiy s jeho partnerkou) se daří toto napětí držet skoro až do konce. Téma práce s monstrózním robotem a různými možnostmi jeho využití, k nimž film spolu s Yehiou dospěje, je na mainstreamově pojatou žánrovku rozvinuto celkem přijatelně, byť k pořádné myšlence nedojde (jistý drobný filozofický rozměr nad otázkou touhy po změně světa spíše vyjde z pravidelných scén zmíněné konfrontace po činech) a závěrečné minuty jsou místo pořádného vyvrcholení skoro až nicotným „archeologickým“ bonusem. [65%] ()

iXtr3m3

Slabučký až suchý Egyptský pokus o sci-fi, tadiaľto veru cesta nevedie, bez lepších CGI to môže súperiť maximálne s Asylumom. ()