Náš neobyčejný příběh začíná docela nenápadně. Rošťák Kuba sebere Jirkovi jeho deník s poznámkami o vynálezech. Před školou se Jirky jako jediná zastane Míša, která je ve škole nová a na Kubu má pěkně políčeno za prohraný běžecký souboj. Rozpoutá se divoká honička městem, která skončí u starých vrátek, když se za prchajícím Kubou zaklapnou. Jenže po chvilce Kuba vrátka rozrazí a s křikem prchá pryč. Co se skrývá za vrátky v tajuplné zahradě, že vyděsila i drsňáka Kubu? Při odvážné výpravě, kterou děti podniknou druhý den, objevují tajemné věci, ale také zjistí, že si je někdo velmi dobře hlídá. Všechno spojuje jméno Mendel, ale kdo to jen může být? (Česká televize)

Šimpy odpad!

Bože, to už dneska neumí natočit seriál pro děti? (Viděny první dva díly)....ta děcka jsou tak nepřirozený ve svým projevu...a přitom zápletka celkem solidní a nosná...kdyby si to trochu víc užívaly...takhle si to užívá snad jen ten Kříž. A hlavně, jsou ta děcka napsaný záměrně tak hloupě? Nebo je skutečně dnešní generace dětí tak hloupá i v reálu? Kolik jim může být? 10-11? A neví kdo byl Mendel? Já v jejich věku koukal na Byl jednou jeden vynálezce, takže Mendela už jsem znal. A pak nepoznat včelařský oblek? To už je snad moc, ne?!!! ()