Anima – Die Kleider meines Vaters

• angličtina Anima - My Father's Dresses

Malá Uli (Uli Decker) sa chce stať pirátkou alebo pápežom, ale v žiadnom prípade nechce zapadnúť do stereotypov rolí v rodnom bavorskom meste. Po otcovej smrti jej matka odovzdá jeho "tajnú" skrinku ako dedičstvo. Jej obsah náhle zmení pohľad Uli na otca, seba, rodinu a spoločnosť, v ktorej vyrastala. Skutočný príbeh o rodinných tajomstvách, rodových otázkach a zmätku lásky, vyrozprávaný ako jazda na horskej dráhe prostredníctvom animovaných a dokumentárnych záberov. (Swannie)

Swannie

Môj prvý a dosiaľ neprekonaný dokument na RIFF festivale v Reykjavíku. Uli zažila výnimočný životný príbeh, keď sa na smrteľnej posteli svojho otca dozvedela o tom, aký "dvojitý" život od detstva žil, a ako to nepriamo súviselo aj s jej životnými tajomstvami a strasťami. Veľká vďaka, že sa o tom rozhodla natočiť film. Anima ponúka dve dejové línie a dvoch rozprávačov - jedným je Ulin otec, jeho podrobné zápisky denníkov, ktoré si celý život viedol; a druhým je samotná Uli, ktorá sa po smrti otca snaží konfrontovať minulosť a hovorí o svojom vlastnom dospievaní a prežívaní. Pomedzi to máme možnosť vypočuť si komentáre zvyšných členov rodiny a celé to dopĺňajú humorné sekvencie animácií. Výsledkom je výnimočné svedectvo o dvoch ľuďoch, ktorí nespadajú do typických rodových rolí a ich spôsob, akým sa s tým počas celého života snažili vyrovnať. Slzila som od začiatku až do konca. Úžasné na našom jazyku je, že "Anima - šaty môjho otca" hneď neprezrádza, o aký typ šiat ide. ()