Poslední křížová výprava (2. část)

• Rumunsko Mihai Viteazul - Unirea (více)
všechny plakáty

Po zázračném vítězství Michala Chrabrého se sebevědomí křesťané vrhnou do války proti Turkům, jsou ale poraženi. Nový vládce Transylvánie - Andrej Báthory se muslimům raději poddá. Michal ovšem povstane a sjednotí všechny země Rumunska pod svou vládou. Není mu ale přáno se z vítězství dlouho radovat. Jeho dávní nepřátelé se spojí a ve zrádné bitvě ho porazí. Michalovi zůstává poslední možnost pomsty. Vyprosí si podporu císaře Rudolfa a za jeho peníze se vypořádá s nepřáteli. Ani císař si ale nepřeje silného vládce Rumunska, a tak nařídí jeho smrt. Michal umírá, ale jeho touha po jednotné zemi Rumunů žije dál. (YSantiago)

Olafsson

Platí co jsem napsal k prvnímu dílu.. Plus hezké záběry z Prahy.. Takhle kvalitní historický velkofilm už jsem dlouho neviděl.. Oba díly jsou pro mně opravdu příjemné překvapení.. ()

carl.oesch

Nepochopil jsem oddělení obou částí tady na ČSFD. Jedná se o jeden jediný skoro čtyřhodinový velkofilm, takže tvrdit, že "druhá" část je slabší, mně přijde trochu mimo. Je pravda, že ve své době (první polovina sedmdesátých let) šel film v našich kinech nadvakrát, zatímco americké velkofilmy, jako třeba Cid nebo Pád říše římské byly promítány v celku pouze s pauzou uprostřed. Historické události jsou ve filmu vykresleny přesně podle toho, jak se odehrály, mohou být bez znalosti a především orientace v nich obtížné, ale takhle to skutečně bylo, alespoň podle toho, co zachytili kronikáři a historici vytáhli z dobových zdrojů. Michal sjednotil všechny tři rumunské země Moldavsko, Valašsko a Sedmihradsko) na pouhý rok, v tu chvíli se stal nebezpečným a jeho osud mi nějak tak připomněl Albrechta z Valdštejna - toho dost podobným způsobem (halapartnou) zabili rovněž valonští žoldáci, asi na to měli v těch dobách patent. A (aniž bych z toho dělal sebemenší problém...), pobavily mně záběry na Prahu s dostavěným svatým Vítem a hlavně se svatým Mikulášem na Malé Straně, ale pořád (z hlediska filmu) mi to připadá lepší (nakonec - koho to napadne...), než třeba ony dobové rytiny s nápisem jako intro k místu, kde se následující sekvence bude odehrávat. ()