Alžběta: Jak ji neznáte

(TV film)
  • Česko Alžběta II., jak ji neznáme (více)
Velká Británie, 2021, 78 min (Alternativní 44 min)

Královna, jak ji ještě nikdo neviděl, na domácích filmech od dětství až po korunovaci v roce 1953, v jedinečných záběrech ze soukromých archivů... Dokument, který vznikl k platinovému jubileu vlády Alžběty II., obsahuje opravdové unikáty. Vedle stovek domácích filmů našli badatelé v královské audiovizuální sbírce také vzácné filmové kroniky a filmy natočené na soukromou objednávku, určené výhradně pro královskou rodinu. Diváci si tak mohou prohlédnout scény ze dne korunovace jejího otce v roce 1937, natočené v živých barevných záběrech. Najdeme zde také černobílé záběry pořízené v zákulisí toho dne v Buckinghamském paláci a v neposlední řadě i dojemné záběry z poslední dovolené královské rodiny na Balmoralu před vypuknutím války, natočené v létě 1939. (Česká televize)

Aljak

Veľmi príjemný a určite zaujímavý dokument o britskej kráľovnej Alžbete II., ktorý je zameraný prevažne na obdobie od narodenia princeznej a nasledovníčky trónu, až po jej korunováciu v roku 1953. Väčšina záberov pochádza zo súkromného kráľovského archívu a doteraz neboli publikované, takže o to väčší záujem u mňa vyvolali. Spracovanie bolo veľmi dôstojné, no zároveň v takom uvoľnenom duchu, takže to bolo veľké plus. Akurát som dúfal, že sa z kráľovninho súkromia dozvieme aj nejaké nové a prekvapivé poznatky. Ale nevadí, aj tak to bolo vydarené, na 4*. God Save the Queen! ()

Časové pásmo bylo změněno