Digitální svět potravin

(TV film)
všechny plakáty
Nizozemsko, 2015, 48 min (Special Edition: 29 min)

Režie:

Martijn Kieft

Průmyslové zemědělství způsobilo krizi důvěry konzumentů, je zde však příležitost k nápravě... Digitální revoluce již nějakou dobu významně ovlivňuje naše životy a mění i způsob, jakým přemýšlíme o výživě. High tech mění výrobu potravin a zvyšuje transparentnost procesů a produktů. Nová generace podnikatelů, kteří pomohli Facebooku a Googlu stát se známými, obrátila svou pozornost k vytváření zdravějšího, transparentnějšího a udržitelnějšího potravinového řetězce. Větší roli hrají skenery, protože novější modely poskytují informace například o kaloriích, pesticidech a antibiotikách. Investoři pumpují velké částky do projektů, jejichž cílem je vyvinout chytřejší, vysoce produktivní metody pěstování a zároveň zohlednit složitou biologii půdy, aby vzniklo udržitelné ekologické zemědělství, které je zároveň ekonomicky životaschopné. Rodinný podnik v Nizozemsku úspěšně využívá roboty k pěstování zeleniny ve sklenících, které šetří místo. Technologie LED umožňuje efektivní, udržitelný a kontrolovaný růst. Gurmánský šéfkuchař v USA využívá ultramoderní měřicí technologie ke zlepšení nutriční hodnoty z farem, které pracují s přirozenou biologií půdy – nikoli proti ní. A belgický start-up Foot Tech vyvíjí největší "banku chuťových dat" na světě pro šéfkuchaře na celém světě s cílem vytvořit efektivní a ekonomický způsob vývoje produktů pro potravinářský průmysl. (Česká televize)