Dospívání po americku

• Česko Život jednoho chlapce (více)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

kingik

Vynikající DiCaprio a vynikající De Niro předvádí herecký koncert a jejich vzájemná nevraživost a provokování jsou natolik intenzívní, že dokáží zastínit úplně vše ostatní. ()

Legas

Moc pěkný film, ale znám spoustu podobných, mnohdy ještě o krapet lepších. A když už se film týká Di Capria, tak ve stejném roce natočený kousek Co žere Gilberta Grapea? mám raději. ()

Anderton

Opätovné pozretie a snaha o potlačenie nostalgie jedného z filmov teen veku mi ukázalo aj zopár vecí, ktoré mi na filme nesedia. Matka je nás síce zobrazená ako milujúca a charakterná osoba, ale neustále si vyberá nesprávnych partnerov a keďže sa skáče aj v čase, je dosť nepochopiteľné, prečo trvá takéto toxické manželstvo niekoľko rokov. Ale rozumiem, že život skrátka taký je, len vo filme sa podľa mňa trochu "šidilo", aby vyzeralo všetko uveriteľne. Zabúda sa aj na Dwightove deti, aké majú vzťah s Tobym sa príliš nedozvieme a tiež by ma zaujímalo, aký mali vzťah s vlastným otcom. Ich konfrontácií s ním sa vyhýbame. Vďaka hercom a skvelej dobovej atmosfére ide stále o kvalitný film. 70% ()

Dzeyna

Autobiografický snímek, což se dozvíme až na konci. Ovšem takovéhle ztvárnění autobiografie je naprosto skvělé. Leo jako vždy na vrcholu. Velmi výraznou roli zde hraje Robert De Niro, sice ne příliš kladnou, ale přesto ji zahrál výborně. A Ellen Barkin? K té jde snad jen dodat, že má charisma a je krásná a nikdo jiný by se do tohoto filmu více než ona nehodil, je sice z pohledu ženy smutné, že je skoro celý život sama a když už je s nějakým chlapem tak je to hajzl, ale přesto je její povaha nadmíru volná a optimistická. Nejvíce mě pobavil účes dospívajících chlapců dané doby, museli mít Elvise opravdu hodně oblíbeného. ()

swamp

Režisér Michael Caton-Jones využil mladistvého vzhledu tehdy osmnáctiletého Leonarda DiCapria a ostříleného Roberta de Nira..oba postavil proti sobě ve "hře" na otčíma a nevlastního syna. Leo už v roce 1993 dokazuje své kvality a v tímto dramatem se také dostává mezi hollywoodské top hvězdy. "Shut your pie hole!" ()

nascendi

Zaujímavý film na stále aktuálnejšiu tému domáceho násilia. Tentoraz medzi dorastajúcim chlapcom a jeho otčimom. Neprináša prakticky nič nové, obdobné situácie, postupy, dialógy, to všetko už som videl vo viacerých variáciách. Nové sú iba dva výnimočné herecké výkony. Mladučkého Leonarda DiCapria, ktorý rovnako dobrý výkon odviedol v tom istom roku aj vo filme Čo žerie Gilberta Grapea? A neprekonateľného Roberta De Nira s jeho dokonalým stvárnením postavy zakomplexovaného malomestského primitíva, ktorý k svojmu prežitiu potrebuje mať pocit moci nad niekým normálnym, najlepšie nad takým, ktorý jeho postavenie začína ohrozovať. ()

Tomco

Už tu ma v dobrom slova zmysle odrovnal sopliak DiCaprio. Zaujímavé je však sledovať chameleóna De Nira, ktorý si zastane s prehľadom každú rolu. Moc dobrý nenápadný film. ()

Slarque

Leonardo DiCaprio ten samý rok natočil i Co žere Gilberta Grapea. A byl tam stejně přesvědčivý jako tady. Tudíž o jeho hereckém talentu nemám nejmenší pochybnosti. Robert De Niro je tu za dalšího ukázkového magora, Ellen Barkin za zoufale se snažící a situaci moc nezládající matku. Scénář není nijak objevný či překvapivý, režie je celkem slušná, ale rozhodující jsou opravdu herecké výkony zmiňované trojice (90%). ()

Vitason

Moc pěkná sonda do lidských vztahů. Film by asi nebyl tolik výrazný nebýt skvělých hereckých výkonů. Tady mluvím hlavně o De Nirovi, který se svého vylízaného, militantního otčíma zhostil naprosto úžasně a chvílemi jsem mu nechtěl věřit, že to jen hraje. Dalším, kdo zde předvádí skvělý výkon je mladičký DiCaprio(začínám toho kluka mít čím dál tím radši). Jiné postavy už zde moc prostoru nedostali a to je možná škoda. Tobyho homosexuální kamarád Arthur působil také velice zajímavě a mohla se kolem něj otevřít vedlejší příběhová linka. Ve filmu je několik opravdu silných scén, hlavně závěrečná potyčka, ale neříkejte mi nikdo, že De Nirovi alespoň jednou trochu neujela ruka:) ()

Happens

Taková psychologická hra postavená na výkonech Nira a DiCapria. Drzý synek o vlastní vůli a zakomplexované vyrostlé dítě coby despotický otčím. Dvě děti v domácnosti a na pozadí se komíhá se sebou nevědíc si rady rozvedená matka a manželka. Takový retro snímek na sobotní večer. ()

Chrustyn

Spíše průměrný film, který stojí za vidění hlavně kvůli výbornému De Nirovi a DiCaprio svou roli také zvládl na výbornou. ()

SeBig

Jako film ze začátku nic moc pak se to pomalu zlepšoval a bylo to uplně na vrcholu ale pak najednou velkej zásek a konec. Trochu mě konec sklamal no ale muselo to být podle skutečné události. Robert De Niro a jeho užasné herecké schoponosti to všechno zachraňovali po boku s ještě nedozrálým Leo Di Capriem jsem rád že jsem to viděl v originálním znění a né s českým dabingem. Při konci jsem se nestačil divit. Film byl hodně impulzivní a myslel jsem že to skončí trochu jinak. ()

dopitak

S Gilbertem Grapeem nesrovnatelné, tady Leonardovi sebral prostor De Niro (v poněkud otravné roli). Trochu mi to připomnělo New York, New York, kde měl RdN taky co do činění s hudbou. Dabing Nova Cinema to rozhodně nevytrhl. ()

Ivoshek

Nejsilnější postava filmu je frustrat, panovacny a přitom slabý otcim, tedy DeNiro. Caprio fajn, i když ne všechno jsem mu věřil. Dobra ta pani v roli mámy. Trochu usekly konec. ()

Ilicka

Mrazivé, drsné, zajímavé. Robert de Niro jako uhlazený ale surový otčím a "předtitanikový" Leonardo s pisklavým hláskem. ()

ARI50

Slabší kousek tohohle ve filmu, dvakrát mě nezaujal dalo se sice na to dokoukat ale neneslo to v sobě nic zajímavého, herci potěšily. ()

Morholt

Příběh sám není příliš inovativní. Osamělá matka s dospívajícím dítětem se vdá a z šarmantního nápadníka se postupně vyklube chlastající diktátor, který tyranizuje celou rodinu. Jasně, je to autobigrafie, takže tam asi příliš prostoru pro fantazii není, ale stejně ve mě zůstává pocit, že příběh mohl být o něco košatější. každopádně film může sázet na skvělé obsazení, jemuž podle očekávání vévodí De Niro s DiCapriem. Jejich přestřelky patřily k vrcholům a sálala z nich doslova hmatatelná antipatie. Ženské části ansáblu vládla Ellen Barkina nebylo to jen pro to, že tu de facto neměla konkurenci. Vedle DiCapria zaujme i řada tehdejších mladých pušek. Kupříkladu Carlu Gugino jsem skoro nepoznal a pobavili i Eliza Dushku coby ošklivé kačátko, či Tobey Maguire v roli rokenrolového páska. 80% ()