Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (870)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Andrew Niccol je fakt bourák. Jeho první scénář, první zfilmovaný projekt a hned takřka geniální záležitost. Do toho skvělí herci jako Ethan Hawke a Jude Law, kteří celý ten příběh luxusně polidšťují, protože ať se Gattaca tváří jakkoliv, pořád se jedná o hodně civilní sci-fi, které je originální svojí myšlenkou a nutí nad ní neustále přemýšlet. Nejenom během filmu, ale i po něm, což samo o sobě mluví za vše. Snad mě jen mrzí, že jsem tenhle film viděl v době, kdy jsem byl hodně malej. Tenkát jsem ho nedokázal pochopit a ani po těch letech jsem si k němu nedokázal najít absolutní pěti hvězdné nadšení. ()

Divočák

všechny recenze uživatele

Dva roky mrazil chcánky, aby mohl letět do vesmíru.;) S vypovídajícím hodnocením raději počkám na opakované shlédnutí. ***Věděli jste, že: Chladně odlidštený charakter sídla korporace Gattaca mají za vinu prostory budovy County Civic Center v kalifornském San Rafaelu, dokončené v roce 1959 podle projektu klasika americké architektury Franka Lloyda Wrighta. Ve stejných prostorech se natáčel už Lucasův celovečerní debut THX 1138 z roku 1971. Spolu s přilehlými stavbami se místo stalo inspirací pro architektonický sloh praktikovaný na planetě Naboo, kterou známe z nové trilogie "Hvězdných válek".*** ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Zrovna nedávno jsem někde četl na internetu a tuším, že to bylo v Británii, že v případě kdy by mohlo dojít k narození postiženého dítěte, bude možný zásah do DNA. A já se opravdu zděsil. Samozřejmě tu stojíme před opravdu těžkou otázkou. Když si člověk představí, že čeká potomka a on se má narodit postižený, nekompletní, života dlouhodobě neschopný... Samozřejmě každý rodič bude chtít aby se tak nestalo, aby dítě bylo zdravé. V té chvíli se asi zásah do DNA či cokoliv jiného možného co lékařská věda dokáže jeví jako jediná rozumná cesta... Ale nepřekonali lidé již jisté bariéry poznání, přes které se nemělo lidstvo dostat? Nezačli jsme už v kuchyni samotné paní přírody dělat pokusy ačkoliv nám to nepřísluší? Osobně si myslím, že již sama gentická úprava potravin není vpoho a to nejsem rozhodně žádný ekoterorista. Co až přijde čas, kdy si bude moci do nějakého formuláře zakřížkovat jaký náš potomek má být? Zdravý, vysoce inteligentní, oči modré, vlasy blond, krevní skupina A... Nikdo nebude chtít mít nemocného hlupáka pochopitelně. Nevznikne tu jednou podobná sorta lidí druhu Homo genetikus jako ve filmu? Kdo bude dohlížet nad tím aby se tak nedělo? --- Andrew Niccol tak trochu předběhl svými myšlenkami dobu. A je opravdu nad čím přemýšlet! Film byl zajímavý, zajímavá byla i ona nedatovaná blízká budoucnost, ve které bych já žít nechtěl. Celkové zpracování budoucnosti bylo velmi minimalistické a lehce futuristické, tedy až na auta, která ač elektro se ponechala leckdy design z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Herecké obsazení luxusní, mně potěšil hlavně Arkin v roli detektiva... Bohužel ke konci se to krapet táhlo a tak nedávám za plnou sazbu. Za mně je to tedy za 4 zkumavky krve. * * * * ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Vincent by chtěl jednou letět raketou ke hvězdám, ale nemá pro tuto činnost správnou genetickou výbavu. Jeho matka byla totiž oplodněna při vášnivých kopulačních pohybech, nikoli při preferovaných laboratorních kouzlech a proto z Vincenta není potřebný Homo geneticus, ale pouhý společenský invalida. Jenže Vincent má nezlomnou touhu splnit si svůj sen, umí zfalšovat svůj původ a jeho sveřepě kakabusoidní výraz je dostatečný pro nepravdivé konstantování, že jeho život povstal ze zkumavky. Vincent svým cílevědomým počínáním neomylně směřuje do kokpitu vesmírného přenášedla a je mu zcela jedno, že na jeho hrudi visí jmenovka Jerome Morrow. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Lze bez hi-tech zbraní, futuro dopravních prostředků, zpomalených záběrů a celkově bez jakéhokoliv náznaku budoucnosti (krom úvodního titulku), natočit kvalitní sci-fi? Andrew Niccol dokázal, že lze! Celý film postavil na - na první pohled silně utopické - vizi světa, ve kterém se lidé dělí na geneticky dokonalé a... genetický odpad. Utopie je to však do té doby, než se nad poselstvním snímku zamyslí každý rozumnější divák a chtě nechctě uzná, že k čelnímu střetu s tímto problémem může opravdu časem dojít. Niccol však diváka svou apokalyptickou vizí nestraší (jak to rádi jeho kolegové ze sci-fi vod dělají), ale předkládá ji jako holý fakt, který musí divák pro hru přijmout. Proto se Niccol vystříhal všech efektních, ale pozornost odvádějících, hračiček zmíněných na začátku. Že jsme přece jenom trošku dál v čase naznačí Niccol jenom díky strohým faktům, jako že se létá na kdejaké planety a jejich měsíce. No, vstupní turntiket do Gattacy lze ještě brát v potaz. Díky kameře Slawomira Idziaka, který s nezdravě žlutým filtrem snímá jak interiéry, tak exteriéry, ve kterých se odehrává děj, se Niccolovi podařilo navodit tu atmosféru, kterou každý divák od žánrového snímku očekává. Ladný hereceký sprint Ethana Hawka, kterému na paty šlape Jude Law a taky v malinké roličce Xander Berkeley (doktor), je tak impozantní, že o to více zamrzí nesmělé klopýtání Umy Thurman kdesi vzadu. Ač Gattaca nemá v ruce trumfy, kterými by oslnila, tak přesto je to film, na který se jen tak lehce nezapomíná. Což při absenci je při absenci nabušených vizuálních efektů téměř až nadlidský výkon. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (24)

  • Film byl vědci NASA vyhodnocen jako jeden z nejpřesvědčivějších sci-fi filmů, které byly kdy natočeny. (dinamit_1)
  • Některé interiéry a exteriéry budovy Gattaca ve skutečnosti patří Marin County Civic Centeru v kalifornském San Rafaelu, dokončeném v roce 1959 podle projektu klasika americké architektury Franka Lloyda Wrighta. Ve stejných prostorech se natáčel už Lucasův celovečerní debut THX 1138 z roku 1971. Spolu s přilehlými stavbami se místo stalo inspirací pro architektonický sloh praktikovaný na planetě Naboo z filmové série Star Wars, kterou jsme poprvé viděli ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). (Divočák)
  • Název filmu je složen z písmen čtyř základních složek DNA - guanin, adenin, thymin a cytosin (G, A, T, C). Nejčastěji se opakující čtyř a dvou nukleotidové sekvence (takzvané mikrosatelitní DNA) v genomu člověka jsou GATA a CA. (Erico)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (více)

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

18.02.2019

6. ročník festivalu science fiction filmů a kultury letos v únoru a březnu postupně zavítá do 4 českých měst. Těšit se můžete na mezigalaktické novinky i legendy žánru, které si znovu vychutnáte na… (více)

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)

Reklama

Reklama