Reklama

Reklama

Rok 1662 je v Paříži poznamenán velkou bídou a nespokojeností lidu. Zatímco obyvatelé nemají co jíst, mladý král Ludvík XIV. pořádá ve Versailles okázalé slavnosti. Slavní mušketýři zestárli, ale to nic nemění na jejich bojovném duchu. Aramis našel novou cestu ve víře, Athos se těší ze svého syna Raoula, Porthos dál prohání pěkné dívky, přestože si stále stěžuje na neduhy a nepříjemnosti stáří, a d´Artagnan nadále věrně slouží králi. Aramis obdrží zprávu, aby se dostavil do zámku, kde ho král pověřuje tajným úkolem: protože jezuité štvou lid proti němu, má Aramis najít jejich vrchního představeného a zabít ho. Ludvík ovšem ani zdaleka netuší, že tímto představeným je právě Aramis. Athosův syn Raoul je zamilovaný do krásné Christine, která ale padla do oka také králi, jenž z ní chce učinit svou milenku. D´Artagnan varuje krále před nebezpečím, protože mezi lidem panuje velká nespokojenost, ale král nedbá, přestože brzy dojde k útoku na jeho osobu. D´Artagnan mu zachrání život. Athos se s překvapením dozvídá, že jeho syn stáhl žádost o přijetí k mušketýrům a nechal se naverbovat do války. Je zděšený, stejně jako Christine, oba vědí, že král ho do války poslal proto, aby ho oddělil od Christine; d´Artagnan ale slibuje, že s králem promluví a pokusí se zajistit Raoulovi bezpečí. Král se za to zaručí, ovšem slib nedodrží: Raoul je naopak poslán do útoku v první řadě a umírá. Porthos, pološílený žalem nad smrtí milovaného dítěte, přísahá pomstu a d´Artagnana obviňuje ze zrady. Král mezitím zve Christine do Versailles a učiní z ní svou milenku. Aramis se schází se svými přáteli mušketýry a pod tlakem posledních událostí navrhuje, aby krále vyměnili. Nikdo zatím netuší, oč se bude jednat, ale d´Artagnan přesto odmítá: svému králi bude sloužit dál. Mušketýři se rozcházejí. Aramis zavede své dva přátele do Bastily, kde je už šest let držen neznámý vězeň, který má na obličeji železnou masku. Když ji mušketýři sejmou, objeví tvář navlas podobnou Ludvíkově. Dozvědí se, že královna porodila dvojčata, ale ze strachu před případnými bratrskými rozmíškami a spory o trůn jednoho chlapce oddělili, vychovali na venkově a poté vsadili do vězení. Nyní hodlá Aramis, trýzněný výčitkami svědomí, protože o těchto skutečnostech věděl, a dokonce pomáhal chlapce ukrýt, násilnického Ludvíka vyměnit za jeho dvojče Philippa. Toho se lstí podaří dostat z vězeňské cely, kam mušketýři dopraví jakousi mrtvolu s maskou na tváři, kterou pod záminkou šíření moru zapálí. Nyní je třeba nešťastníka, který žil šest let pod maskou, naučit královským způsobům, čehož se mušketýři horlivě ujmou. K samotné výměně králů má dojít za tři neděle, během maškarního plesu, kde budou mít všichni účastníci masky. Christine teprve nyní dostává dopis od Raoula z fronty, a protože byl doručen do Versailles, pochopí, že její milý věděl o tom, co se stane po jeho smrti. Sžírají ji výčitky svědomí a králi řekne, že vždy milovala jen Raoula… (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (435)

AntonG. 

všechny recenze uživatele

Trapná slátanina s (částečně) nadprůměrným obsazením, špatnou režií a scénářem a hrůzastrašnou výpravou (na tu asi nezbyly kvůli hvězdám peníze). A také film, který málem zabil v té době se slibně rozvíjející, nadějnou kariérou Leonarda Dicapria. Ještěže tento výtvor neodradil Scorseseho od jeho pozdějšího angažování. ()

kubin. 

všechny recenze uživatele

Já mám muže se železnou maskou děsně rád a když tady vidím, jak ho ostatní hodnotí nebudu váhat se 4 hvězdami. Film sice nemá s historií ani s předlohou mnoho společného, ale podobně jako třeba u Vikingů mi to naprosto nevadí. Ve filmu je mnoho dobrých ba vynikajících herců, ketří rozhodně nezahráli špatně, skvělá hudba a atmosféra. Takže já se nepřidám do klubu lidí, kteří se snaží co nejlépe popsat, jak to bylo strašné. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak ja som zase až tak sklamaný nebol. Od takéhoto hereckého obsadenia síce čakáte oscarový megafilm, ale na druhej strane sú to práve títo herci, bez ktorých by bol Muž v maske iba televíznou, ničím nevybočujúcou adaptáciou a nikomu inému by sme tie patetické a nevierohodné dialógy neakceptovali. Takže vznikla čisto zábavná omáčka bez umeleckých ambícií, ktorá sa radí medzi filmy typu Angelika alebo Čierny tulipán. Vlastne prečo to tvorcom zazlievať. Dnešného diváka poteší mini cameo Hugha Laurieho a účasť vtedy ešte neznámeho Petera Saarsgarda, ktorý už kope prvú ligu. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl v roce 1998 jako jedenáctiletý mladík v kině. Tehdy jsem byl nadšený. Ale časy se mění a jak stárnu, tak si k tomuto filmu získávám určitý odstup. Zatímco tehdy svým dětským zrakem jsem ho považoval za bravurní, dnes musím konstatovat, že je to zcela průměrný film. Ale aspoň že tak. Dá se na to koukat a děj je snadno pochopitelný. Je zde koncentrace dobrých herců (až na DiCapria, kterému tato role příliš nesedla), ale třeba takový Gabriel Byrne v roli D´Artagnana mne velmi příjemně překvapil, a to o to více, že jsem ho do té doby v ničem hrát neviděl. Ale film docela funguje a je to koukatelné, i když pouze na průměrné úrovni. Takže dávám tři hvězdičky s tím, že tenhle film už považuji za jakousi klasiku a rád se na něj kdykoliv v televizi kouknu znovu. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Ačkoli na rozdíl od jiných, co jako já hodnotí vyšším počtem hvězd, celkem chápu, co se ostatním na filmu nelíbilo (patos, mizernej scénář, sem tam chybějící peníze ve výpravě, DiCaprio) a některým důvodům se i posmívám ("znásilňování historie"? V Muži se železnou maskou? Cože?? Když už, tak knižní předlohy, ale Dumas dělal přece totéž, a někdo mu to jen vrátil), já jsem se dobře bavil, děj odsýpal a nemohlo za to jen skvělé obsazení. Hugh Laurie si zopakoval variaci na prince Jiřího z Černé zmije a Leonardův arogantně odpornej král mě strašně bavil. A ještě jedno plus: evropský raný novověk v americké produkci, a přesto tu nebyli černoši. Po různých černých králích ze středověku či starověku to bylo fajn. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (23)

  • V záznamoch väzenia Bastila, ktorý sa zachoval dodnes, sa hovorí o väzňovi so železnou maskou iba že jeho označenie bolo 64389000 a bol väzňom viac ako 20 rokov. Už nikdy sa nedostal na slobodu ako vo filme, ale zomrel vo väzení v roku 1703. (Raccoon.city)
  • Medzi DiCapriom a skutočným Ľudovítom XIV. by bol značný výškový rozdiel. Kým herec má 183 cm, francúzsky kráľ meral len 162 cm. (Arsenal83)
  • Keď Aramis (Jeremy Irons) v prestrojení za kňaza hovorí po taliansky, v talianskej verzii s dabingom hovorí po španielsky. (Arsenal83)

Související novinky

Poslední irský král Leonardo

Poslední irský král Leonardo

17.09.2007

Je to jen pár dní, co jsme tady psali o návratu Vikingů na plátna kin v historickém eposu Last Battle Dreamer s Ryanem Phillippem a Seanem Beanem v hlavní roli a ejhle, je tady další projekt, v němž… (více)

Reklama

Reklama