Žlutý asfalt

(festivalový název)
všechny plakáty
Drama / Povídkový
Izrael, 2000, 87 min

Tématem povídkového filmu Žlutý asfalt jsou vztahy a střety mezi izraelskými osadníky a beduínskými kmeny, žijícími v judejské poušti. První, nejkratší povídka je o tragické a zbytečné smrti malého beduínského chlapce na opuštěné silnici v poušti. Druhá o německé ženě Tamam, prchající z nešťastného manželství s beduínem a třetí, poslední o milostném poměru mezi beduínkou Suidou a jejím ženatým židovským zaměstnavatelem. Leitmotivem celého filmu je vliv západní civilizace na tradiční východní kulturu a jejich vzájemné prolínaní, které nutí její obyvatele přehodnocovat svůj postoj k tradicím a zakořeněným zvykům. (MFF Karlovy Vary)

JASON_X

Film vypadá jako ze sedmdesátek, protože je natáčený na 8mm kinofilm. Asi to bylo v onom prostředí nejpraktičtější. Pojednává o izraelských beduínech a řekl bych, že je i izraelským beduínům primárně určený (a nebo všelijakým dobromyslným gójským joudům na všelijakých festivalech, kteří nadšeně zatleskají všemu, jen když se jim to bude zdát aspoň trochu angažované). Naznačoval by to místy až infantilní polopatismus, který bych čekal spíš u nějaké rozvojové kinematografie z tzv. třetího světa. No, ona tam sice izraelská kinematografie jistě aspoň částečně patří, ale už jsem viděl i její o něco vyspělejší plody. První povídka: smutně vtipná černá groteska o střetu dvou civilizací/kultur. Filmařsky i scénáristicky ovšem nejslabší. Druhá povídka: Pozdě bycha honit, aneb našel by se snad někdo příčetný, kdo by tu blbou německou nánu litoval? Třetí povídka je nejdelší, nejmodernější, a i když její děj je poněkud banální, obsahuje třeba zajímavou scénu polní přípravy beduínského čaje, nebo ještě zajímavější scénu zkoušky ohněm. A taky v ní hraje jedna mimořádně hezká herečka (Suhilla, vlastním jménem Rajda, nomen omen?) a jedna mimořádně ošklivá (Šmuelova stará). ()

• Film Žlutý asfalt získal v roce 2000 hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Haifě. (MFF Karlovy Vary)