Sloní matka

Scénář:

Jez Lewis

Kamera:

Jez Lewis

Lek Chailert je Thajka, která zachraňuje slony před zneužíváním turistickým průmyslem a lokální sloní mafií. S příchodem pandemie covidu-19 navíc najde způsob, jak protivníky obrátit na svoji stranu. Dokument je paralelou k boji Davida s Goliášem, v němž jedna odvážná žena stojí proti politické korupci i organizované struktuře obchodníků se zvířecím utrpením. Lek je světovou celebritou mezi ochránci zvířat. V Thajsku vybudovala útočiště pro slony, kde se místo krutého výcviku setkávají s láskou a péčí. Když už to vypadá, že jí v boji dojdou síly, přichází pandemie. Se sílícími restrikcemi v Thajsku slábne turistický průmysl, který je hlavním finančním zdrojem sloního byznysu. Lek se v hlavě zrodí plán, jak se ujmout týraných zvířat, která najednou přestala být zdrojem výdělku a stala se pro jejich majitele finanční zátěží. (Jeden svět)

NotesCZ

Trochu pomalé, ale dobře poukáže na problém týrání slonů pro finanční zisk. Myšlenka se dá ve finále použít se vším, živým i neživým. Krásný kontrast smutných, týraných, podrážděných a zničených slonů, se slony spokojenými, svobodnými, šťastnými a prosperujícími. Hlavní hrdinka dokumentu má můj neskutečný respekt, kdy sama čelí nátlaku těžce organizované mafie, musí žít ve strachu o svůj život, ale všechen ho obětuje záchraně a osvobození slonů. Končí šťastným získáním slůněte a jeho matky s vidinou osvobození všech. *fun fact* sloní řev zní jako zombíci z L4D2 ()