Pes baskervillský

(TV film)
  • Velká Británie The Hound of the Baskervilles (více)

Sir Charles Baskerville nie je len tak niekto. A má dobrého priateľa, detektíva Sherlocka Holmesa. Charles má zvláštne postavenie v rodine anavyše jeho usadlosť sužuje krvilačný pes, ktorý v bažináchj číha na tie správne obete... (oficiální text distributora)

Kaferano

Konečně povedená adaptace. Po ruském zdlouhavém zpracování jsem byla potěšena tímto svižným a zbytečnostmi nezatíženým TV filmem. Pro mne je vždy důležité obsazení Sherlocka a sira Henryho, ostatní pak nějak zvládám, ale tentokrát se mi líbili všichni. Sherlock byl vtipný a nebyl tak samožersky nadutý, taktéž sir Henry splnil představu amerického potomka Baskervilla. Nádherné exteriéry močálovité krajiny i impozantní sídlo Baskervill zde bylo umocněno scénou z minulosti. Jsem koukala, co si dovolil sir Hugo v noci na blatech, ale hlavně na strhující scénu topícího se koně. Také byla využita sherlockova maskovací schopnost a odhalení Dr Watsonem na ruinách bylo zábavné. Víc než samotný pes mě děsí, když tvůrci nechaj hrát Sherlocka na housle a tentokrát bylo zděšení celkem vyrovnané :-) Dávám plný počet. ()

molcan2

Tento skvelo vyzerajúci britský televízny film ma impozantné obsadenie a pravdepodobne najautentickejšie vyzerajúci močiar zo všetkých adaptácii, ale inak je nečakane plochý a nudný. Moja hlavná otázka musí byť: prečo sa obťažujú remakovať príbeh, ktorý už bol vyrozprávaný - niekedy výborne - toľkokrát predtým? Jediným dôvodom by bolo, že príbeh vezmeme zaujímavým, iným smerom, ale aby sa hlavne držal knihy a aby sa dovliekol ku inému záveru. Aj keď je to len televízny film, zdá sa, že rozpočet pre tento film bol pomerne vysoký, takže zabudnite na všetok suchý ľad čo bol natrepaný v kulisách v minulých verziách. Tu je hmla skutočná a zábery izolovaných močiarov pomahaju navodiť atmosféru. Bohužiaľ, hlupo vyzerajúce scény so psom s žiarivým obrysom rýchlo rozptýlia akúkoľvek atmosféru, ktorá mohla byť vybudovaná, aj keď niektoré nočné podfuky a vraždy jej pomáhajú. Pes Baskervillský je sam o sebe dostačujúci, ale pre fanúšikov, ktorý už videli verziu od Universalu z roku 1939 alebo Hammeracku adaptáciu z roku 1959, zostava otázka... prečo sa obťažovať? Dobre natočený, ale pomaly a únavný príbeh. ()

sud

Nejzdařilejší zpracování nejzdařilejšího příběhu o detektivovi z Baker Street. Atmosféra by se dala krájet jako mlha z blat, pes působí opravdu hrůzostrašně, Ian Richardson skutečně JE Sherlock Holmes, Donald Churchill skutečně JE dr. Watson, Martin Shaw opravdu působí jako navrátilec z Ameriky, Stapleton je slizoun prvního řádu a slečna Stapletonová je prostě neodolatelná. 100%. ()

liquido26

Tento film jsem viděl kdysi, když mi bylo 13 možná 14 a tenkrát se mi hodně líbil. Od té doby jsem viděl dvě další filmové adaptace (1939 a 1959) a četl knížku, takže když jsem se na to díval teď po druhé snímek už mě neměl moc čím překvapit, ale rozhodně to nevadilo. Doyllova románu se drží poměrně věrně, i když menší či větši odchylky se, stejně tak jako u každé filmové adaptace knížky, najdou. Na to, že to byl televizní film, tak byl moc pěkně udělaný. Odehrává se převážně v nádherných exteriérech - blata jsou krásná ve dne a nádherně tajemná, mlhou opředená v noci, herci jsou také docela v pohodě (duo Holmes - Watson docela dost přípomínalo Rathbona a Bruce), jen ten dabing to trošku kazil. ()

filmmovier

Lidi, tohle je bomba! Tohle zpracování Psa baskervillského je tím vůbec nejlepším zpracováním tohoto románu, jestli to vůbec není ten nejlepší filmový Holmes vůbec! Ian Richardson JE opravdu Holmes, Watson Donalda Churchilla je skvěle zahrán a nedělají z něj debila a celý film má naprosto neopakovatelnou, sugestivní atmosféru. I další role jsou skvěle obsazené - Brian Blessed, Glynis Barber a Martin Shaw excelují. Ze psa jde děs a finále je nezapomenutelné. Atmosféra je opravdu skutečně temná, atmosféra venkova úžasně zachycená, dobrá je i hudba a prostředí sídla Baskervillů. A hodně nad má očekávání se povedl i dabing s Dalimilem Klapkou. Nejlepší ¨zpracování tohoto románu a jeden z nejlepších představitelů Sherlocka. Ian Richardson dost překvapil, stejně jako celičký film. Za mě rozhodně 100%. ()

• Snímek soutěžil na Mezinárodním filmovém festivalu Fantasporto o hlavní cenu v kategorii nejlepší film. (Terva)
  • Snímek je natočen na motivy stejnojmenného románu Arthura Conana Doyla. (Terva)
  • Ian Richardson si kromě slavného detektiva zahrál i jeho reálný předobraz. Postava Sherlocka Holmese je inspirována učitelem Arthura Conana Doylea, doktorem Jeremy Bellem. Ten Doylea inspiroval svými brilantními dedukcemi, inteligencí a občasnou výpomocí policii. V pětidílné minisérii Vražedná místa si právě porstavu Dr. Bella zahrál představitel Holmese z tohoto filmu, Ian Richardson (Wishkah)