Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

fabecc1222

Tak už rovnou vim, kterou divadelní hru nepotřebuju vidět...Film hodně věrně napodobuje styl klasické divadelní hry, ale pro mě jí nedokázal dát ten správný filmový tah na branku, aby tomu dal něco navíc. Plus asi už v základu bude pro mě "chyba" v samotné předloze, jejíž příběh je hodně triviální a snaží se zbytečně kombinovat, aby byl zajímavější. Je fakt, že herecké obsazení je výborné, občas je tu nějaký povedený slovní fór či dialogová výměna, ale i přes krátkou stopáž to pocitově ubíhá hodně pomalu. ()

PavelZava

Budu muset ověřit a prohloubit mé znalosti Oscara Wilda. Divadelní hra, na které je tento film založen se mi jeví naprosto geniální a bude nutno ji přečíst v originále v nejbližší době nejlépe v Leabharlann Náisúnta na hÉireann (National Library of Ireland)! Samozřejmě je na filmu vidět, že jde o divadelní hru z důvodu mnoha vtipných dialogů, z nichž některé zveřejním zde a zbývající budou trvalou součástí mého deníčku. Filip žádá o ruku Gwendolínu: Slečno Fairfaxová, co vás znám, obdivuji vás víc než všechny dívky, co znám, od té doby co vás znám. U případných nápadníků je nutno je podrobit zkoumání názorů, postojů a rodokmenu (Judi Dench se ptá a komentuje) : Kouřííte? Aáno, musím přiznat, že kouřím. To ráda slyším. Muž má mít vždycky nějaké zaměstnání, už tak je v Londýně příliš mnoho lenochů. První setkání Algieho v této scéně je Filipem se svou sestřenkou Cecílii (postavu hraje Reese W. 1,56m): Vy, jste jistě moje malá sestřenka Cecílie. Jste zřejmě obětí nějakého omylu. Nejsem malá. Vlastně jsem na svůj věk víc než obvykle vyšší, ale jsem vaše sestřenka. Herecké obsazení je také skvělé, maximální je ovšem Judi Dench. No prostě podivte se sami !! ()

xxmartinxx

Veškeré klady a zápory končí a začínají tam, kde klady a zápory předlohy. Příběh samotný je jako filmové zpracování zcela o ničem a není mi jasné, proč toto zpracování vůbec vzniklo, protože přerod z divadelních prken na filmové plátno není nijak využit. Vykonstruovaný konec, který v divadle působí skvěle, vtipně a uvěřitelněji díky reakcím publika a herců, ve filmu nefunguje a z děje je patrné, že se mnohem víc hodí na prkna. Herci jsou dobří, ale to mi nestačí. Z diváckého hlediska Filip nepřináší nic. Přestože nejde o špatný kousek, nejsou jeho kvality zásluhou nikoho ze štábu (krom herců), ale Oscara Wildea. Z toho jasně vyplývá, že je zbytečný a pokud jen trochu znáte předlohu, nic vám nedá. A nejspíš ani pokud ji neznáte. ()

cogi

První sekundy a hned hudba napověděla, že se nebudu nudit. .. hudební kulisa nemá chybu ... během snímku jsem váhala .. čtyři hvězdičky, pět hvězdiček .. těsně ke konci jsem byla rozhodnuta ke čtyřem a to k mírně sentimentálnímu konci, ale opravdový finish rozhodl .... mírně jsem filmu přidala, ale myslím, že to vyjímečně neuškodí ()

Cruchot

Mě tahle adaptace docela zklamala. Herecké obsazení je vskutku skvostné, máme tu pěkné lokace, kostýmy a samozřejmě zajímavou předlohu. Jenže nějak jsem se u tohohle filmu nebavil. Poněkud chladné, nepříliš vtipné a hlavně neustále předvídatelné. Neškodilo by ještě víc hravosti, jakou si tahle taškařice určitě zaslouží. Navíc mám ještě skoro chuť ubrat jednu hvězdičku za ne moc povedený závěr. ()

• Přestože byla postava zahradníka Moltona nakonec z filmu vystřižena, můžete jej vidět v pozadí v mnoha scénách. (HappySmile)
  • Když se Reese Witherspoon učila anglický akcent pro tento film, její manžel Ryan Phillippe se zrovna učil skotský přízvuk pro svou roli ve filmu Gosford Park (2001). Kdo z nich se to naučil nejrychleji? Jejich dcera Ava. (HappySmile)
  • Scéna, kde Rupert Everett plácne Colina Firtha po zadku a dá mu pusu na tvář, byla improvizovaná. Režisérovi Ovilerovi Parkerovi se zdála zaražená reakce Firtha tak vtipná, že se rozhodl scénu ve filmu ponechat. (HappySmile)