Mondays

• Japonsko MONDAYS/このタイムループ、上司に気づかせないと終わらない (více)

Tsuki

Svěží a zábavný námět na zcela nový film s tématikou uvíznutí v časové smyčce. Tentokrát sledujeme tým kolegů v práci, kteří jsou natolik otupělí každodenní pracovní rutinou v kanceláři, že si ani nevšimnou, že společně prožívají stále dokola stejný pracovní týden. Jakmile však pár z nich prohlédne, je na nich, aby postupně přesvědčili ostatní, že se děje něco divného, a společnými silami se pokusili vyřešit zřejmou příčinu, kterou má v rukou jejich šéf! A tohle všechno je pouhý začátek… :) Hned jsem si tuhle nastavenou premisu zamilovala a s očekáváním jsem sledovala, co bude dál. Hrozně mě bavilo sledovat, jak postavy postupně dostávají na svoji stranu ostatní kolegy, šplhaje po „hierarchickém“ žebříčku až k jejich šéfovi (komu není japonská společnost úplně cizí, nejspíš ví, že smysl pro hierarchii, obzvlášť v pracovním prostředí, je v Japonsku stále velmi silný). Postupně se ale ukázalo, že film je něco více než pouhá komedie o tom, jak přesvědčit šéfa, že celý pracovní kolektiv je v časové smyčce. A pokračování mě mile překvapilo. Oceňuju přidanou hodnotu filmu a moc se mi líbil vývoj vztahu postav – na začátku sledujeme kolegy v práci, kteří jsou od sebe navzájem odpojení, pohlcení svou prací, každý si hledí pouze svých pracovních úkolů… ale celá ta zkušenost je nejenom individuálně promění, ale především stmelí dohromady ve skutečný kolektiv. Vnitřními hodnotami jde o hodně „japonský“ film, ale tak mile, zábavně a originálně podaný, že si ho nelze nezamilovat. Pro mě rozhodně nejlepší japonská komedie letošního roku. (Viděno 31.10.2022 v kině Aeon Cinema, Okayama.) ~(4,6)~ ()