Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (283)

castor 

všechny recenze uživatele

Alžběta byla katolickou církví a anglickými katolíky považována za nelegitimní dítě Jindřicha VIII. Její první krůčky okolo anglického trůnu nám předkládá indický režisér Shekhar Kapur. Sic má jeho režie několik nevyrovnaných míst, tak rozpoutal slušivé komorní drama, které jednoznačně táhne do té doby takřka neznámá Cate Blanchett. K tomu všemu úchvatná výprava, masky i kostýmy a o ještě stupínek výš zdařilejší hudební doprovod. Zákulisní intriky se snahou svrhnout "panenskou královnu" mají svůj náboj, léta páně 1998 ale, co se filmových cen týče, narazily na Zamilovaného Shakespeara a na silnou dvojici válečných dramat – od legendárního Malicka a zbožňovaného Spielberga. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Moja predstava o historickom filme sa líši od toho, čo som v predchádzajúcich dvoch hodinách videl. Film má určite svoje nepopierateľné kvality, najmä výkon Cate Blanchett, ale očividné je to až v jeho záverečnej tretine. Zvyšné časti sú dosť rozpačité a podobné mozaike, z ktorej časom vypadalo hodne kamienkov. ()

Reklama

ajuska 

všechny recenze uživatele

Kvalitní historické drama, ve kterém se nedočkáte velkých bitev, ale pouze zákulisních snah panovnice o správná rozhodnutí. Škoda jen, že film občas nefunguje tak, jak by mohl, některé situace jsou dramaticky nezvládnuté a také jsem měla chvílemi chaos ve všech těch mužích, které se kolem Alžběty pohybují a sledují různé cíle (ale to by asi spravilo doplnění vzdělání o anglických dějinách). ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Královna Alžběta je dobrý film, ale tou částí historie, která je skutečně historická, dokáže hrozně nudit. Ona samotná tehdejší doba nebyla nijak snadná, ale zvýraznit jí tvůrci dokázali docela dobře. Zvláštní že tu atmosféru zvýrazňuje režisér, který se zdejší historií nemá společného skoro nic, kromě velkého koníčku, pochází totiž z Pakistánu. Každopádně má rád historický filmy a pokaždé mě ty jeho historické filmy zaujmou. Mají nápad, nechá se na ně koukat, ale chybí jim to, co by mě dokázalo donutit film dokoukat. Dobrý historický film není jenom o vztazích, dramatech a precizně ztvárněné historické situace tehdejší doby. Pokud chci vidět opravdový historický film, tak na mě musí dejchnout splašky historický doby a ne abych si žil jak v papundeklu a bez potíží, to by brzo přestalo bavit i šaška, kterej by se z královskýho sálu s rychlostí blesku okamžitě odporoučel. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Po zhlédnutí naprosto úchvatného britského TV filmu The Virgin Queen se strhující Anne-Marií Duff musím uznat, že mě Královna Alžběta příliš nezaujala. Cate Blanchett se do role výborně hodí, ale přišla mi taková, jaksi chladná a z jejího projevu mě nemrazilo, jako to bylo, když jsem sledovala výkon Anne-Marie Duff. A jak už se zde někdo v komentáři vyjadřoval k chemii mezi ní a Josephem Fiennesem, i já měla pocit, jako by to mezi nimi nějak nefungovalo. Chyběla tam mezi nimi nějaká energie, bylo to takové... nijaké. Když si vzpomenu, jak to jiskřilo mezi Anne a Tomem Hardym, tak vztah Cate a Josepha mi oproti tomu přišel jako slabý odvar. Samozřejmě, někdo může být jiného názoru. Celkově mě však Královna Alžběta nijak neuchvátila. I když kreace Vincenta Cassela je luxusní:) ()

Galerie (38)

Zajímavosti (16)

  • Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny). (Rodriguez)
  • Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

Související novinky

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (více)

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)

Reklama

Reklama